W Sejmie odbyło się głosowanie ws. wyboru pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Posiedzenie przerywane było przez zachowanie posłów opozycji, którzy wznosili okrzyki i zagłuszali marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Po zarządzonych przerwach w obradach, posłowie zadecydowali większością głosów o przyjęciu wszystkich pięciu kandydatur PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski, Lech Morawski, Mariusz Muszyński oraz Henryk Cioch – to nazwiska przyjęte dziś przez Sejm jako kandydatury na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zastąpią oni pięciu członków TK wybranych pod koniec ubiegłej kadencji Sejmu przez koalicję PO-PSL.
W czasie obrad padały zarzuty o łamanie standardów demokracji, dochodziło do porównań rządów PiS z okresem stanu wojennego, a rządzącym zarzucano zagłuszanie opozycji.
CZYTAJ WIĘCEJ... Krzywonos: Zaraz będzie 13 grudnia, ciężkie lata stanu wojennego. Chodziło nam wtedy o demokrację
Posłowie opozycji skandowali: "konstytucja". Padła również propozycja zmiany prowadzącego obrady marszałka Marka Kuchcińskiego.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez komisję
Cezary Grabarczyk wiceprzewodniczący klubu PO złożył wniosek formalny o odroczenie obrad Wysokiej Izby oraz przekazanie sprawozdania ponownie do rozpatrzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Wniosek został odrzucony przez Sejm. – To nie będzie Sejm niemy, bo to się źle Polakom kojarzy – mówił Grabarczyk. CZYTAJ WIĘCEJ...
Wniosek o głosowanie imienne
Przed rozpoczęciem głosowania, klub .Nowoczesna złożył też wniosek, aby głosowanie ws. wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego było głosowaniem imiennym. – Żeby każdy poseł podjął tę decyzję zgodnie z własnym sumieniem, a nie na polecenie prezesa partii – tłumaczono. Sejm odrzucił jednak ten wniosek.
Nowi sędziowie
Julia Przyłębska to sędzia sądu okręgowego w Poznaniu. Piotr Pszczółkowski jest posłem PiS oraz adwokatem, który po katastrofie smoleńskiej reprezentował część rodzin ofiar, w tym także Jarosława Kaczyńskiego. Lech Morawski to prawnik specjalizujący się w teorii państwa i prawa oraz filozofii prawa, profesor nauk prawnych, od 2014 roku członek Trybunału Stanu. Mariusz Muszyński to prawnik, wykładowca akademicki oraz były przewodniczący zarządu Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. Natomiast pierwszy wybrany dzisiaj sędzia, Henryk Cioch, jest prawnikiem, nauczycielem akademickim, adwokatem, profesorem nauk prawnych, a także byłym senatorem Prawa i Sprawiedliwości.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Trzech sędziów wyłączonych z orzekania o zgodności z konstytucją ustawy o TK
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Myrcha o publikacji „Gazety Polskiej” i kontrowersjach z branżą lichwiarską: „Nie czytam, nie pamiętam”
Sąd pogrążył Bodnara: zatrzymanie posła Romanowskiego było nielegalne. Parlamentarzysta zażąda 200 tys. zł
Najnowsze
Myrcha o publikacji „Gazety Polskiej” i kontrowersjach z branżą lichwiarską: „Nie czytam, nie pamiętam”
Tusk z Putinem mszczą się za przekop Mierzei Wiślanej
Sąd pogrążył Bodnara: zatrzymanie posła Romanowskiego było nielegalne. Parlamentarzysta zażąda 200 tys. zł
LM siatkarzy: Polskie zespoły liderami w grupach