Kolejarze wystosowali apel do kierowców samochodów. - Ignorowanie znaku stop czy czerwonego światła, omijanie rogatek, to prowokowanie koszmarnej tragedii, a rozsądek i korzystanie z informacji na żółtych naklejkach, umieszczonych na przejazdach, naprawdę ratuje życie.
PKP Polskie Linie Kolejowe razem ze Strażą Ochrony Kolei prowadzą w czasie wakacji akcję „Bezpieczne Piątki”. Akcja ma uświadomić kierowcom, jakim zagrożeniem jest ignorowanie zasad bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Akcja prowadzona jest w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko”. W piątek, przedstawiciele PKP PLK mówili o jej szczegółach.
Do ostatniego wypadku na przejeździe kolejowym doszło w czwartek w Kołbaskowie. Samochód ciężarowy, mimo włączonej sygnalizacji… wjechał na przejazd. Doszło do zderzenia z pociągiem jadącym w stronę Niemiec. Osiem osób, w tym maszynista zostało lekko rannych. Kierowcy ciężarówki, na szczęście, nic się nie stało. Potem tłumaczył, że oślepiło go słońce. Z kolejowych statystyk wynika, że kierowcy, absolutnie nie zachowują szczególnej ostrożności na przyjazdach. Brakuje im często wiedzy na temat skutków takich kolizji.
W każdy wakacyjny piątek, Ambasadorzy Bezpieczeństwa, prowadzą działania na przejazdach kolejowo-drogowych. Są dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów oraz edukacja, gdzie znajdziemy ważne informacje na żółtych naklejkach, przypominają o bezpieczeństwie podczas wyjazdów i powrotów z wakacji.
Jakie są najpoważniejsze błędy kierowców?
Jest to akcja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”. To piątkowa akcja pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz Straży Ochrony Kolei. Akcja jest na przejazdach we Wronkach, Władysławowie, Świnoujściu, Tłuszczu, Częstochowie, Opolu oraz Łodzi.
Poważne błędy kierowców to przyczyna 99 procent wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Do najważniejszych należą m.in. niezatrzymywanie się przed znakiem STOP, ignorowanie czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki, oraz wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu.