Dziś na ogrodzeniu kompleksu PGNiG od ulicy Kasprzaka 25 w Warszawie zawisła wystawa przybliżająca działalność i losy tego wybitnego kryptologa.
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Była ona jednym z najważniejszych starć wojny
polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo w wojnie oznaczało dla Polski uratowanie niepodległości. Ogromną rolę odegrał w tym Jan
Kowalewski i prowadzona przez niego komórka wywiadowcza. Sekcja szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego stała się jedną z najlepszych agencji wywiadowczych na świecie.
- Jan Kowalewski - łódzki kryptolog i podpułkownik Wojska Polskiego - bez wątpienia jest bohaterem narodowym, który może być inspiracją dla współczesnego pokolenia. Dlatego razem z naszą Fundacją postanowiliśmy przygotować materiały edukacyjne poświęcone tej postaci. Jednym z celów działalności pozabiznesowej PGNiG jest upowszechnianie wiedzy o ważnych dla Polski i Polaków wydarzeniach historycznych oraz postaciach, które je tworzyły. Jan Kowalewski zasługuje na szczególne miejsce w dziejach naszego kraju – mówi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
Wydarzeniem upamiętniającym Cud nad Wisłą będzie również rekonstrukcja bitwy. Będzie to połączenie wydarzeń bitewnych, scen aktorskich, wystąpień muzycznych i projektów archiwalnych. Głównym mecenasem wydarzenia jest PGNiG.
Wydarzenie będzie także transmitowane na żywo ze stadionu PGE Narodowy w TVP 1.