Przejdź do treści
11:19 Badanie: niemal 70 proc. Polaków planuje ograniczyć wydatki świąteczne
11:07 Śląskie: Rozpoczął się proces ws. zabójstwa księdza z Kłobucka
10:59 Tatry: Po upadku na Kozim Wierchu turystka straciła przytomność. Skomplikowana akcja ratownicza
10:07 Wielkopolskie: Zarzuty dla prokuratora, który spowodował kolizję prowadząc po pijanemu
10:01 Francja: Luwr nie został otwarty o zwykłej porze, wkrótce decyzja w sprawie strajku
09:20 Czechy: Prezydent Pavel powołał rząd premiera Babisza
09:19 Gdańsk: Troje oskarżonych o pranie pieniędzy i przejęcie gotówki z fikcyjnych sklepów internetowych
07:36 Świat: Ceny miedzi w Londynie odbijają się po mocnej piątkowej wyprzedaży metali
06:27 Hiszpania: Czerwony alarm pogodowy w Walencji. Szkoły odwołują zajęcia
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Oto ranking najlepszych uczelni na świecie. Polska ... daleko w tyle!

Źródło: fot. Getty Images

Dwie polskie uczelnie - Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński - znalazły się w rankingu szanghajskim (ARWU), prestiżowej liście 500 najlepszych uczelni świata. UW podobnie jak w poprzednim roku został sklasyfikowany w czwartej setce, zaś UJ - w piątej.

Academic Ranking of World Universities (ARWU), znany również jako Lista Szanghajska, to publikowany od 2003 r. ranking najlepszych szkół wyższych na świecie. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

 

W tegorocznym rankingu po raz 16. za najlepszą uczelnię świata został uznany amerykański Harvard. Na drugim i trzecim miejscu, tak jak w ubiegłym roku, znalazły się: amerykański Stanford oraz brytyjski Cambridge.

 

W tegorocznym zestawieniu po raz kolejny znalazły się dwie polskie uczelnie - Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński.

 

Uniwersytet Warszawski, tak jak w ubiegłym roku, znalazł się w czwartej setce rankingu. Tak klasyfikowane UW było od początku istnienia rankingu, jedynie w 2016 r. zanotowano spadek uczelni do piątej setki.

 

Z kolei Uniwersytet Jagielloński wciąż zajmuje miejsce w piątej setce zestawienia. W latach 2004-2015 uczelnia była lepiej pozycjonowana w rankingu, znajdowała się w czwartej setce. W 2016 r. UJ przesunęło się jednak do dalszej setki i od tego czasu podobny wynik się utrzymuje.

 

Dokładne miejsca uczelni na rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe uczelnie wymieniane są już tylko w grupach liczących 50 lub 100 uczelni.

 

Oprócz głównego rankingu, publikowana jest też lista dodatkowa. W ubiegłym roku znajdowały się na niej uczelnie, które zajęły od 501 do 800 miejsca, natomiast w tegorocznym rankingu dodatkowa lista obejmuje miejsca 501-1000.

 

W siódmej setce sklasyfikowana została krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. W ósmej znalazły się trzy uczelnie: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Politechnika Warszawska. Do dziewiątej setki spadł Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (w poprzednim rankingu w ósmej setce). W ostatniej, dziesiątej setce znalazło się pięć polskich uczelni: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski (spadek z ósmej setki) i Politechnika Wrocławska.

 

Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), liczbę publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Centrum Prasowe PAP

Wiadomości

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Tomasz Sakiewicz z ostrymi pytaniami do Tuska! "Może zwoła pan tajne posiedzenie Sejmu"

Echo publikacji "Wyborczej". Dobrzyński wystawił się na ostrzał internautów!

Fani oburzeni wynikiem Eurowizji Junior: „To niesprawiedliwe!” – mówi nauczycielka śpiewu

Po 10 latach ukrywania się zatrzymano podejrzanego o zabójstwo w Mosinie!

NIL reaguje na tekst "Wyborczej". Wzywa do wszczęcia postępowania [KOMUNIKAT]

Świąteczna magia w kuchni: ryba po grecku w nowej odsłonie

Czuchnowski uderzył w prof. Cenckiewicza. Szefernaker z ostrą krytyką

Robert Wolański dzieli się wspomnieniami żony Agnieszki Maciąg – wiersze i notatniki pozostaną dla fanów

Reginia-Zacharski: Tuska nikt nie ogra, bo nigdzie nie gra...

Atak na Cenckiewicza. Służby przekazują dane wrażliwe pracownikom brukowca!

Strategia NSS 2025: Europa traci suwerenność na rzecz UE

„Serce dla Inki”. Błyskawiczna zbiórka brytyjskiej Polonii

"Unikajmy zakupowego dopingu". Papież z konkretnym przekazem na Święta Bożego Narodzenia

Aktor Rob Reiner i jego żona zostali znalezieni martwi w swoim domu

Australia: strzelali ojciec i syn - 16 zabitych, 40 rannych

Najnowsze

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Tomasz Sakiewicz z ostrymi pytaniami do Tuska! "Może zwoła pan tajne posiedzenie Sejmu"

NIL reaguje na tekst "Wyborczej". Wzywa do wszczęcia postępowania [KOMUNIKAT]

Świąteczna magia w kuchni: ryba po grecku w nowej odsłonie

Czuchnowski uderzył w prof. Cenckiewicza. Szefernaker z ostrą krytyką

Robert Wolański dzieli się wspomnieniami żony Agnieszki Maciąg – wiersze i notatniki pozostaną dla fanów

Echo publikacji "Wyborczej". Dobrzyński wystawił się na ostrzał internautów!

Fani oburzeni wynikiem Eurowizji Junior: „To niesprawiedliwe!” – mówi nauczycielka śpiewu

Po 10 latach ukrywania się zatrzymano podejrzanego o zabójstwo w Mosinie!