Jak podają nieoficjalnie media, wydanie opinii Komisji Europejskiej na temat praworządności w Polsce w związku z trwającym sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego zostało odłożone, być może nawet do przyszłego tygodnia. W dokumencie mają zostać uwzględnione najnowsze propozycje rządu dot. rozwiązania konfliktu, ale wydaje się, że główne zastrzeżenia KE prawdopodobnie pozostaną. Do Warszawy przybył dzisiaj wiceszef KE Frans Timmermans, który o godzinie 14 ma spotkać się w tej sprawie z premier Beatą Szydło. Ponadto wiceprzewodniczący KE ma porozmawiać z prezesem Trybunału Konstytucyjnego – prof. Andrzejem Rzeplińskim.
Pierwotnie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans miał wczoraj przyjąć opinię podsumowującą 4-miesięczny dialog Komisji z władzami Polski. W ciągu dnia pojawiły się jednak informacje, że wciąż trwają negocjacje pomiędzy stroną europejską a polskim rządem, a dzisiaj media podają nieoficjalnie, że publikacja dokumentu ws. Polski zostanie przełożona.
Wczoraj też portal Wpolityce.pl poinformował, że szef TK prof. Andrzej Rzepliński oraz prof. Stanisław Biernat i sędzia TK w stanie spoczynku Mirosław Wyrzykowski mieli od kilku tygodni spotykać się z wysłannikami Fransa Timmermansa, a do Brukseli były przesyłane "instrukcje" dotyczące "obsługi" projektu o Trybunale autorstwa PiS z 29 kwietnia br.
Spotkanie Szydło-Timmermans
Jak potwierdziła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, dzisiaj po południu odbędą się kolejne konsultacje przedstawicieli rządu z Komisją Europejską. Do Warszawy przyleciał już wiceszef KE Frans Timmermans, który spotka się z premier Szydło. Rzecznik KE powiedział również, że Timmermans spotka się z prezesem TK – prof. Andrzejem Rzeplińskim.
Wczoraj rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas oświadczył, że KE cały czas prowadzi konstruktywne rozmowy z polskimi władzami na temat rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Jak dodał, KE nigdy nie postawiła Polsce żadnego ultimatum.
Travelling to Poland this morning. Meeting with the Prime Minister this afternoon.
— Frans Timmermans (@TimmermansEU) 24 maja 2016
Polski rząd przedstawił KE nowe propozycje?
Wczoraj "Fakty" TVN poinformowały, że polski rząd przesłał do KE nowe propozycje ustępstw ws. TK, co miało sprawić, że KE wstrzymała się z przesłaniem do Warszawy swojej krytycznej opinii.
Opinia jest pokłosiem wszczętej w styczniu procedury ochrony państwa prawa wobec Polski w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Od stycznia trwał dialog Timmermansa z polskimi władzami, którego celem było zebranie jak największej ilości informacji na temat stanu praworządności w Polsce.
Szydło: To nie Polska ma problem z opinią i autorytetem, ale Komisja Europejska
Ultimatum Komisji Europejskiej spotkało się także ze zdecydowaną reakcją premier Beaty Szydło, która w wygłoszonym w Sejmie w ubiegły piątek przemówieniu podkreśliła, że polski rząd nigdy nie będzie ulegał ultimatum, ale będzie ulegał tylko woli Polaków.
Beata Szydło stwierdziła, że opozycja atakuje polską suwerenność oraz wspiera działania Komisji Europejskiej wymierzone w Warszawę. – Nasz kraj jest pełnoprawnym członkiem UE i ma takie same prawa i obowiązki jak inne kraje – podkreśliła. Jak dodała, "dzisiaj to nie Polska ma problem z opinią i autorytetem, ale Komisja Europejska". CZYTAJ WIĘCEJ
Z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości Sejm podjął w piątek uchwałę wzywającą polski rząd do przeciwstawienia się działaniom przeciwko suwerenności, do obrony interesu narodowego i ładu konstytucyjnego w RP. CZYTAJ WIĘCEJ