Przejdź do treści

Oficjalna wizyta prezydenta Szwajcarii w Polsce

Źródło: Wikipedia/Bundeskanzlei/Wikimedia Commons

Współpraca polityczna, gospodarcza i naukowa to główne tematy, o których mają rozmawiać w Warszawie prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Szwajcarii Didier Burkhalter. W poniedziałek Burkhalter rozpoczyna oficjalną wizytę w naszym kraju. Poza Warszawą, planuje również odwiedzić Kraków i Oświęcim.

Wizyta prezydenta Szwajcarii z małżonką w Polsce potrwa dwa dni. Będzie pierwszą wizytą dwustronną Burkhaltera po objęciu przez niego 1 stycznia urzędu prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej.

Wizyta rozpocznie się od powitania w Pałacu Prezydenckim, w którym dojdzie do spotkania obu par prezydenckich i rozmów. Następnie prezydent Szwajcarii złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i weźmie udział w forum ekonomicznym na Stadionie Narodowym. Planowane jest również spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem, a wcześniej spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, podczas którego ma nastąpić podpisanie polsko-szwajcarskiej umowy o wzajemnej reprezentacji w procesie rozpatrywania wniosków i wydawania wiz. Wieczorem szwajcarska para prezydencka zostanie podjęta uroczystą kolacją w Pałacu Prezydenckim.

Drugiego dnia wizyty Burkhalter uda się do Krakowa, gdzie odwiedzi szpital im. Ludwika Rydygiera i spotka się z wybranymi partnerami uczestniczącymi w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy. Następnie uda się na teren byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Wieczorem para prezydencka wróci do Szwajcarii.

 – Celem wizyty jest wzmocnienie współpracy dwustronnej i to zarówno w odniesieniu do współpracy gospodarczej, jak i politycznej. Podczas wizyty zostanie przyjęta wspólna deklaracja polsko-szwajcarska, która podsumuje dotychczasową współpracę i wyznaczy nowe kierunki współdziałania polsko-szwajcarskiego – powiedział Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne.

Jak podkreślił, dla Polski ważne jest zapoznanie się ze szwajcarskimi doświadczeniami w zakresie przepływu technologii z nauki do przemysłu, jak i dualnego systemu kształcenia zawodowego. – Szwajcarzy są liderami w transferowaniu nowoczesnych rozwiązań naukowych i zaawansowanych technologii z uczelni do przemysłu. Wiele krajów z zainteresowaniem obserwuje szwajcarskie rozwiązania i Polacy nie są tu wyjątkiem – ocenił Sokołowski.

Wizyta ma również wzmocnić polsko-szwajcarską współpracę na forum międzynarodowym – mówił Sokołowski. Szwajcaria przejęła 1 stycznia br. przewodnictwo w OBWE. Prezydencki minister przypomniał też, że Polska i Szwajcaria należą "do wspólnej konstytuanty w Międzynarodowym Funduszu Walutowym".

Wśród tematów, które zostaną podjęte przez prezydentów będzie też sytuacja Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Placówce, której historia sięga 1870 r., grozi eksmisja z XIII-wiecznego zamku nad Jeziorem Zuryskim.  – Prezydent w rozmowach z prezydentem Szwajcarii podejmie temat Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Zaapeluje do strony szwajcarskiej, by wspólnie ze stroną polską wypracowała rozwiązanie, które usatysfakcjonuje nie tylko miejscowe środowiska, ale również przedstawicieli muzeum, jak i wszystkich Polaków przywiązanych do tej polskiej placówki – powiedział Sokołowski.

Szwajcaria nie ma instytucji głowy państwa. Funkcje reprezentacyjne pełni wybierany na rok przewodniczący Rady Federalnej (rządu), noszący tytuł prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej. Rada Federalna sprawuje najwyższą władzę rządzącą i wykonawczą; składa się z 7 członków (ministrów), wybieranych przez parlament na czteroletnią kadencję. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament - Zgromadzenie Federalne złożone z Rady Narodowej i Rady Kantonów.

PAP

Wiadomości

To koniec. Milei podjął decyzję. Czy to oznacza rozpad WHO?

Nowa prokurator generalna chce przywrócić karę śmierci

Niespodzianka na Bliskim Wschodzie. Trump ma inny pomysł

#PiachemWTryby | Gdzie Tusk znajdzie azyl?

Zgwałcono i spalono żywcem setki kobiet

Jakubiak: ostrzegam naprawdę wszystkich, którzy igrają z Rzeczpospolitą

Prezydent Duda przyznaje rację prezesowi TK, który oskarżył grupę Tuska o zamach stanu

Napastnik z Barbadosu w Piaście Gliwice

Król Karol III otrzymał tłumaczenie "Raportu Witolda"

Czarnek: w Polsce na siłę chce się zmienić ustrój konstytucyjny

Sondaż: SPD zyskuje po debatach o migracji w Bundestagu

Czarnek: mam nadzieję, że rząd Tuska upadnie jeszcze w tym roku

Próbował porwać dziecko. Trafi na obserwację psychiatryczną

Nie ma już zwrotów kosztów "podróży aborcyjnych" w USA

Poseł Moskal o zamachu stanu dokonywanym przez koalicję 13 grudnia

Najnowsze

To koniec. Milei podjął decyzję. Czy to oznacza rozpad WHO?

Zgwałcono i spalono żywcem setki kobiet

Jakubiak: ostrzegam naprawdę wszystkich, którzy igrają z Rzeczpospolitą

Prezydent Duda przyznaje rację prezesowi TK, który oskarżył grupę Tuska o zamach stanu

Napastnik z Barbadosu w Piaście Gliwice

Nowa prokurator generalna chce przywrócić karę śmierci

Niespodzianka na Bliskim Wschodzie. Trump ma inny pomysł

#PiachemWTryby | Gdzie Tusk znajdzie azyl?