Przejdź do treści
Odpowiedź na atak hybrydowy. SG bierze sprawy w swoje ręce
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Polscy żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i policji odpowiadają na atak hybrydowy na polską granicę, a zarazem granicę Unii Europejskiej, w sposób niezwykle profesjonalny, odpowiedzialny i dzielny - powiedział w piątek w Olsztynie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda wraz z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem odwiedzili w piątek 16. Pomorską Dywizję Zmechanizowaną w Olsztynie, gdzie spotkali się z żołnierzami oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej i policji w związku z działaniami prowadzonymi na granicy z Białorusią.

- Wskazałem, na które elementy powinniśmy zwrócić uwagę na przyszłość. Dyskutowaliśmy o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji, jak również i o tym, jakie nasze zadania są związane z tym, by na wszelkie możliwe scenariusze rozwoju dalszej sytuacji być przygotowanymi. By nasi żołnierze i funkcjonariusze mogli w jak najlepszy sposób wykonywać swoją służbę, mogli ją realizować jak najbardziej bezpiecznie i w jak najlepszych warunkach - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Jak dodał, polscy żołnierze i funkcjonariusze odpowiadają na atak hybrydowy na polską granicę, a zarazem granicę Unii Europejskiej, w sposób niezwykle profesjonalny, odpowiedzialny i dzielny. Prezydent podkreślił, że żołnierze, policjanci, wspaniale wykonują swe zadania nie tylko na samej linii granicznej, ale także i poza obszarem bezpośrednio granicznym, gdzie stoją patrole i zatrzymują samochody, przeprowadzają kontrole.

- Chcę bardzo mocno podkreślić, to są tysiące policjantów, czy nawet dziesiątki tysięcy - bo to jest ponad 26 tys. policjantów, którzy są w tej chwili zaangażowani w te działania, z całej Polski - powiedział Duda.

Jak mówił, jest ogromnie wdzięczny żołnierzom za to, że "opuszczają swoje domy na całe tygodnie, po to, by tę służbę na granicy wykonywać, zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim i po to, by zapewnić zrealizowanie naszych zobowiązań wynikających z członkostwa w UE".

- Ogromnie dziękuję za to męstwo i zapewniam zarówno wszystkich naszych żołnierzy, jak i funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji, ich najbliższych, że dołożymy wraz z panem ministrem (obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem) wszelkich działań, by ta służba odbywała się jak najsprawniej dla nich, jak najbezpieczniej i w jak najbardziej godnych warunkach  - zadeklarował prezydent.

Mariusz Błaszczak zwracał uwagę, że za bezpieczeństwo granicy odpowiada przede wszystkim Straż Graniczna, która koordynuje działania, ale jest ona wspierana przez żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy policji.

- Za część granicy polsko-białoruskiej, tę północną część, odpowiada właśnie dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej, a więc to stąd ta sprawa, która dotyczy udziału Wojska Polskiego jest koordynowana  - mówił minister.

Dodał, że w podporządkowaniu dowódcy 16. dywizji służą też żołnierze z dywizji 12. i 11., z kolei południowy odcinek granicy jest wspierany przez żołnierzy z 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Błaszczak wskazał, że żołnierze na co dzień realizują swoją trudną służbę, wymagającą dużej odporności, wysokich umiejętności.

 - Żołnierze Wojska Polskiego odznaczają się wysokimi umiejętnościami, są świetnie wyszkoleni, są profesjonalistami, dbają o bezpieczeństwo - powiedział szef MON.

Dodał, że podczas spotkania rozmawiano, w jaki sposób wesprzeć żołnierzy i funkcjonariuszy, jeśli chodzi o wyposażenie i warunki służby. W tym kontekście zwrócił uwagę, że zbliża się zima i warunki będą trudniejsze.

- Staramy się o to, aby zapewnić im jak najlepsze warunki służby - zapewnił Błaszczak.

- Obowiązkiem państwa polskiego jest zadbanie o to, żeby warunki służby były możliwie godne - zapewniał szef MON. Jak podkreślił Błaszczak, sytuacja na granicy jest napięta.

- Mamy do czynienia wciąż z atakami o charakterze hybrydowym. One mają miejsce non stop. Wykorzystywani są migranci przez reżim Łukaszenki do atakowania Polski, a więc atakowania również Unii Europejskiej, bo wszyscy doskonale wiedzą, że granica polska jest granicą Unii Europejskiej  - mówił szef MON.

 

PAP

Wiadomości

Z zalewu wyłowiono ciało kobiety

Skandal. Holland przyrównała prezydenta Dudę do... d***!

Kadra biathlonistek mierzy wysoko

Rząd wysyła wojsko do powodzian. Nieoficjalnie mówi się o ponad 300 ofiarach

Izraelskie siły specjalne schwytały ważnego bojownika Hezbollahu

Górski: przewaga republikańskiego kandydata - dawno nie było takiej sytuacji

Myrcha kwestował na cmentarzu. Internauci: "Nie ocieplisz swojego wizerunku"

Formuła 1: Colapinto nadzieją całej Ameryki Południowej

Anna Kontek: Sztuka tworzenia scenografii i kostiumów na scenie teatru

Dramat w Koszalinie. Podejrzenie pobicia pięciomiesięcznego dziecka!

Rogowiecki o hejterach Muńka Staszczyka: „Nie mogą mu darować wiary w Boga”

Manasterski: rząd próbuje pokazać obywatelom, że deficyt budżetu, to coś dobrego

PO obiecuje inwestować w polskie pociągi. Internauci nie wytrzymali takiej hipokryzji

Trump prowadzi kampanię ze śmieciarki | Przyjaciele Republiki

Nie żyje 46-latek ugodzony nożem. Zatrzymano podejrzanego

Najnowsze

Z zalewu wyłowiono ciało kobiety

Izraelskie siły specjalne schwytały ważnego bojownika Hezbollahu

Górski: przewaga republikańskiego kandydata - dawno nie było takiej sytuacji

Myrcha kwestował na cmentarzu. Internauci: "Nie ocieplisz swojego wizerunku"

Formuła 1: Colapinto nadzieją całej Ameryki Południowej

Skandal. Holland przyrównała prezydenta Dudę do... d***!

Kadra biathlonistek mierzy wysoko

Rząd wysyła wojsko do powodzian. Nieoficjalnie mówi się o ponad 300 ofiarach