Przejdź do treści

Od nowego roku wiele gabinetów lekarzy POZ będzie nieczynna. Sytuacja w województwach

Źródło: flickr/Jónatas Luzia/CC BY 2.0

W poniedziałek kolejna tura rozmów lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego i przedstawicieli resortu zdrowia w sprawie funkcjonowania POZ w 2015 r. zakończyła się fiaskiem. Oznacza to, że po nowym roku w całej Polsce może być nieczynnych ok. 40 proc. gabinetów POZ.

Prezentujemy, jak wygląda sytuacja w poszczególnych województwach. Tekst będzie aktualizowany.

Podkarpackie:

Jak poinformował rzecznik podkarpackiego NFZ Marek Jakubowicz, dotychczas w regionie z 342 świadczeniodawców zatrudniających lekarzy POZ kontrakty przedłużyło 120 świadczeniodawców, co daje ponad 35 proc. Według Jakubowicza najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: mieleckim, tarnobrzeskim i przemyskim.

Podlaskie:

Co trzeci gabinet lekarza rodzinnego w Podlaskiem ma umowę z NFZ na 2015 r. Pacjenci, których lekarze zamkną gabinety po 1 stycznia, będą mogli zgłaszać się do szpitali na izby przyjęć, na pogotowie lub do tych lekarzy, którzy podpisali umowy – informuje podlaski NFZ.

– Podstawowa opieka zdrowotna to jedyna dziedzina, w której nie zostały uzgodnione warunki kontraktów na 2015 r. – poinformował rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski. Dotychczas do Funduszu wpłynęły aneksy przedłużające umowy na świadczenia w 2015 r. od 78 spośród 238 lekarzy rodzinnych (33 proc.). W środę 31 grudnia upływa termin na dostarczenie tych aneksów.

Zachodniopomorskie:

– W woj. zachodniopomorskim podpisano prawie 90 proc. umów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie świadczenia medyczne w regionie na przyszły rok są zapewnione – poinformowała rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur. – Choć nadal spływają umowy od lekarzy POZ, pacjenci w województwie mogą być jednak spokojni – podkreśliła Koszur. – Na podstawie już podpisanych i odesłanych umów oraz na podstawie pisemnej deklaracji Kolegium Lekarzy Rodzinnych, że w 2015 r. będą przyjmować tak jak zwykle, można mówić o pełnym zabezpieczeniu lekarskiej podstawowej opieki zdrowotnej – dodała.

Do oddziału NFZ w Szczecinie wpłynęło do wtorkowego południa 269 umów na świadczenia lekarzy POZ, co stanowi prawie 90 proc. umów w tym zakresie. Jeszcze w poniedziałek było to 200 umów, ale po zamknięciu negocjacji z Ministerstwem Zdrowia i opublikowaniu wieczorem tego dnia komunikatu prezesa zachodniopomorskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych, aby podpisywać umowy, lekarze rodzinni przesłali w ciągu ostatnich kilkunastu godzin 69 umów. Do pełnej liczby 299 umów, brakuje jeszcze 30.

Pomorskie:

W woj. pomorskim około połowa mieszkańców może nie mieć po Nowym Roku zabezpieczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej – ocenia tamtejszy oddział NFZ. Według Porozumienia Zielonogórskiego umów nie podpisało ok. 150 z ok. 270 działających w regionie przychodni POZ. Jan Tumasz, przewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia (należącego do federacji Porozumienie Zielonogórskie), poinformował, że aneksów do umów z NFZ nie podpisało ok. 150 pomorskich przychodni, głównie z Trójmiasta, Wejherowa, Lęborka, Bytowa i Miastka. Dodał, że na terenie województwa jest ok. 270 podmiotów POZ.

Łódzkie:

Łódzki NFZ zakończył aneksowanie umów na przyszły rok - wyjątkiem są kontrakty z POZ, które na bieżąco są jeszcze aktualizowane; może to skutkować utrudnieniami dla pacjentów na początku stycznia. W sumie na leczenie pacjentów w tym regionie NFZ wyda ok. 4,4 mld zł. Jarosław Krawczyk, prezes Porozumienia Łódzkiego, które jest członkiem Porozumienia Zielonogórskiego, ocenił, że największe problemy z uzyskaniem porady POZ w nowym roku mogą wystąpić w powiecie wieluńskim, łęczyckim, piotrkowskim i tomaszowskim. Według niego w regionie łódzkim gabinety może zamknąć 180 członków PZ i 19 podmiotów, które go popierają.

Lubuskie:

W woj. lubuskim prawie 80 proc. lekarzy POZ należy do Porozumienia Zielonogórskiego i nie podpisało umów z NFZ na przyszły rok. Informacje o tym, gdzie pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, znajdą na stronach lubuskiego oddziału NFZ. Jak poinformowała rzeczniczka lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Malcher-Nowak, w regionie podpisano dotychczas 45 umów z lekarzami rodzinnymi, na 190, które obowiązują w tym roku.

Dolnośląskie:

Na Dolnym Śląsku umów z NFZ nie zawarli lekarze rodzinni zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim, którzy leczą w tym regionie ponad milion pacjentów. Poza tym Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał aneksy do umów na wszystkie rodzaje świadczeń zdrowotnych w 2015 r. Według rzeczniczki Porozumienia Zielonogórskiego Moniki Kowalskiej członkowie PZ to połowa lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na Dolnym Śląsku.

Małopolskie:

Jak poinformowała rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Joanna Pulchna, w tym województwie uzgodniono warunki finansowe we wszystkich rodzajach świadczeń; kończy się proces aneksowania umów. – Już niemal w 100 proc. podpisano aneksy w takich rodzajach świadczeń jak stomatologia, leczenie szpitalne, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, opieka długoterminowa, psychiatria, ratownictwo medyczne – powiedziała rzeczniczka, podkreślając, że wyjątek stanowią świadczenia w zakresie POZ – opieka lekarska.

Wielkopolskie:

W zdecydowanej większości powiatów w Wielkopolsce umowy z NFZ mają już wszyscy, lub prawie wszyscy lekarze POZ; w Poznaniu umowy podpisało do tej pory ok. dwóch trzecich lekarzy. Wielkopolski oddział NFZ nie przewiduje jednak po 1 stycznia problemów z dostępem do świadczeń POZ. Jak poinformowała Magdalena Rozumek-Wenc z biura rzecznika prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, w 24 na 35 wielkopolskich powiatów umowy podpisało 100 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W 10 kolejnych powiatach aneksowano 90 lub ponad 90 proc. umów. – Miasto Poznań zabezpieczone jest na chwilę obecną w prawie 66 proc. Ciągle spływają kolejne umowy podpisywane przez lekarzy POZ. Zgodnie z deklaracją lekarzy zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, umowy będą podpisane do końca bieżącego roku – zapewniła Rozumek-Wenc.

Śląskie:

– Mamy ponad 61 proc. przedłużonych umów z lekarzami POZ. Wdrożyliśmy plan B, tj. podpisujemy porozumienia z izbami przyjęć, szpitalnymi oddziałami ratunkowymi i świadczeniodawcami z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – powiedziała rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Doros. Przedstawiciel Porozumienia Zielonogórskiego potwierdził te dane.

Warmińsko-mazurskie:

Warmińsko-mazurski oddział NFZ podpisał aneksy do umów na prawie wszystkie świadczenia medyczne w 2015 r. z wyjątkiem świadczeń wykonywanych przez lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego. W regionie umów nie podpisała połowa lekarzy rodzinnych – podał NFZ.

Jak poinformowała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil, na tę chwilę porozumienia w sprawie aneksów na 2015 r. podpisały 134 z 280 placówek podstawowej opieki zdrowotnej. – Liczba ta się zmienia, bo wciąż nadsyłane są do oddziału kolejne porozumienia – dodała.

– W trosce o pacjenta i jego bezpieczeństwo NFZ zabezpiecza opiekę lekarską w izbach przyjęć szpitali, w placówkach nocnej i świątecznej opieki, które będą pracować w godzinach od 8.00 do 18.00 i od 18.00 do 8.00, a także w szpitalnych oddziałach ratunkowych – podkreśliła Mil.

Dodała, że "warto przypomnieć pacjentom, którzy 2 stycznia nie będą mogli otrzymać pomocy u swego lekarza rodzinnego, że lekarza można zmienić i szukać pomocy u takiego, który będzie pracował 2 stycznia".

Lubelskie:

Ponad połowa świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w Lubelskiem nie podpisała umów z NFZ na 2015 r. Na opiekę zdrowotną w tym województwie w 2015 r. przeznaczono ok. 3,5 mld zł.

W województwie lubelskim 199 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ma wieloletnie umowy obowiązujące w 2015 r. - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Bartoszek. Jak wyjaśniła, umowy te muszą zostać aneksowane i te aneksy systematycznie do NFZ spływają. W podmiotach tych funkcjonują łącznie 293 poradnie POZ, do których mogą zgłaszać się pacjenci.

Natomiast umowy 232 świadczeniodawców POZ zrzeszonych w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców (wchodzącego w skład federacji Porozumienie Zielonogórskie) wygasają z końcem 2014 r. – Dotychczas nie podpisali oni umów z Lubelskim Oddziałem NFZ na 2015 r. – podała Bartoszek.

Opolskie:

W woj. opolskim podpisano ok. 20 proc. umów na świadczenia lekarza POZ – wynika z danych opolskiego oddziału NFZ. Fundusz uruchomi dla pacjentów z tego regionu specjalną infolinię, która od stycznia ma ułatwić znalezienie najbliższego lekarza.

Jak poinformowała rzeczniczka opolskiego NFZ Beata Cyganiuk - według stanu na godz. 15 we wtorek - spośród 183 umów z lekarzami POZ podpisano 37. – Z naszych informacji wynika, że wiele umów zostanie wkrótce dostarczonych kurierem. Czekamy do jutra. Mam nadzieję, że wszystkie umowy zostaną podpisane, a pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę od stycznia – dodała.

Pytana, czy w pierwszych dniach stycznia należy spodziewać się w regionie kłopotów z dostępem do gabinetów POZ, Cyganiuk poinformowała, że jeśli któryś z lekarzy nie podpisze umowy z NFZ, opiekę jego pacjentom mają zapewniać szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć, ambulatoria nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Dodała, że opolski oddział NFZ uruchomi też od 1 stycznia całodobową infolinię (77 54 95 310). Dzwoniąc pod ten numer, będzie można dowiedzieć się, gdzie przyjmuje najbliższy lekarz POZ. Wszelkie informacje będą również umieszczane na stronie internetowej (www.nfz-opole.pl).

Świętokrzyskie:

Zdecydowana większość placówek podstawowej opieki zdrowotnej w woj. świętokrzyskim do wtorkowego popołudnia podpisała umowy z NFZ na realizację świadczeń w 2015 r. Aneksy do umów na kolejny rok działalności zawarły wszystkie szpitale w regionie.

Jak poinformowała rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Szczepanek, ze 183 przychodni POZ w regionie umów nie podpisali lekarze w 28. Rzeczniczka podkreśliła, że sytuacja zmieniała się dynamicznie w ciągu dnia, kolejne umowy mogą być podpisane w środę.

Najwięcej przychodni POZ, które nie mają umów na 2015 r., znajduje się w powiatach: jędrzejowskim i sandomierskim - skupiają one lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim. – Ich pacjenci będą mogli uzyskać świadczenie w szpitalnym oddziale ratunkowym w Sandomierzu i w siedmiu przychodniach znajdujących się w pobliżu tych, które nie będą otwarte po Nowym Roku – dodała Szczepanek.

 

pap, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

SPRAWDŹ TO!

Kolejny sondaż bije w Tuska. Dziś wybory wygrałaby opozycja! [SONDAŻ]

Spory wewnętrzne i podziały w koalicji 13 grudnia

Cyklon Dikeledi zbiera śmiertelne żniwa

Sakiewicz: rząd Tuska chce iść na starcie z potęgą amerykańską

Uwielbiacie nasz profil na Facebooku! Znaleźliśmy się w czołówce! [DANE]

Ferie Zimowe 2025. Czas na wypoczynek!

Sienkiewicz atakuje sojusz z USA

Rafał Ziemkiewicz poleca aplikację Radia Republika! POBIERZ ją już teraz!

Handel ludźmi. Zatrzymano kilka obywateli Rumunii

HIT DNIA

Tego Tusk się nie spodziewał. Zaorał go niemiecki europoseł!

Nastolatek zabrał matce auto. Uszkodził... radiowóz

Kilka osób zatrutych tlenkiem węgla. Wiemy więcej!

Tusk w Europarlamencie parafrazuje polski hymn. „Jeszcze EUROPA nie zginęła”

Pożar metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice. Wielu rannych

Karol Nawrocki zdradził, czym zajmuje się w trakcie kampanii!

Najnowsze

Kolejny sondaż bije w Tuska. Dziś wybory wygrałaby opozycja! [SONDAŻ]

SPRAWDŹ TO!

Uwielbiacie nasz profil na Facebooku! Znaleźliśmy się w czołówce! [DANE]

Ferie Zimowe 2025. Czas na wypoczynek!

Sienkiewicz atakuje sojusz z USA

Rafał Ziemkiewicz poleca aplikację Radia Republika! POBIERZ ją już teraz!

Spory wewnętrzne i podziały w koalicji 13 grudnia

Cyklon Dikeledi zbiera śmiertelne żniwa

Sakiewicz: rząd Tuska chce iść na starcie z potęgą amerykańską