Przejdź do treści
12:30 Dwaj byli rektorzy i trzy inne osoby zatrzymane w poniedziałek przez CBA w śledztwie dotyczącym Collegium Humanum usłyszały m.in. zarzuty korupcji i wystawiania dokumentów poświadczających nieprawdę
10:55 Luksemburg: Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Komisja Europejska nie miała prawa odmówić dostępu do wiadomości SMS, które jej przewodnicząca Ursula von der Leyen wymieniła z prezesem koncernu Pfizer na temat zakupu szczepionek
10:25 Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzech przedsiębiorców zajmujących się m.in. handlem oraz zarządzaniem nieruchomościami. Przy rozliczeniach podatkowych mieli oni korzystać z nierzetelnych faktur VAT na 137 mln zł, poinformował zespół prasowy CBA
9:45 Pilne: Urząd Ochrony Danych Osobowych zajmie się Trzaskowskim. Kandydat KO ujawnił dane pana Jerzego
Republika Gościem Poranka w Radio Republika będzie w środę (14 maja) Jan Kanthak (Prawo i Sprawiedliwość). Początek audycji o godz. 7:08. Polecamy!
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Karol Nawrocki dzisiaj (14.05) spotka się z sympatykami w Bolesławcu - godz. 14.00 i w Jeleniej Górze - godz. 18.30 Rynek Plac Ratuszowy
Spotkanie Krakowski Klub „Gazety Polskiej” - Marek Michno, Ryszard Majdzik, Radna Sejmiku - Barbara Nowak, a także NSZZ Solidarność - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14 maja (środa), g. 17, Plac Matejki, Kraków.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Protest Krakowski Klub „GP”, Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność przy Zarządzie Regionu Małopolska - zapraszają na Protest Przeciwko Likwidacji Państwa Polskiego i Nielegalnej Imigracji. 14.05 (środa) godz. 17:00 Kraków, Plac Matejki
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Od nowego roku wiele gabinetów lekarzy POZ będzie nieczynna. Sytuacja w województwach

Źródło: flickr/Jónatas Luzia/CC BY 2.0

W poniedziałek kolejna tura rozmów lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego i przedstawicieli resortu zdrowia w sprawie funkcjonowania POZ w 2015 r. zakończyła się fiaskiem. Oznacza to, że po nowym roku w całej Polsce może być nieczynnych ok. 40 proc. gabinetów POZ.

Prezentujemy, jak wygląda sytuacja w poszczególnych województwach. Tekst będzie aktualizowany.

Podkarpackie:

Jak poinformował rzecznik podkarpackiego NFZ Marek Jakubowicz, dotychczas w regionie z 342 świadczeniodawców zatrudniających lekarzy POZ kontrakty przedłużyło 120 świadczeniodawców, co daje ponad 35 proc. Według Jakubowicza najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: mieleckim, tarnobrzeskim i przemyskim.

Podlaskie:

Co trzeci gabinet lekarza rodzinnego w Podlaskiem ma umowę z NFZ na 2015 r. Pacjenci, których lekarze zamkną gabinety po 1 stycznia, będą mogli zgłaszać się do szpitali na izby przyjęć, na pogotowie lub do tych lekarzy, którzy podpisali umowy – informuje podlaski NFZ.

– Podstawowa opieka zdrowotna to jedyna dziedzina, w której nie zostały uzgodnione warunki kontraktów na 2015 r. – poinformował rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski. Dotychczas do Funduszu wpłynęły aneksy przedłużające umowy na świadczenia w 2015 r. od 78 spośród 238 lekarzy rodzinnych (33 proc.). W środę 31 grudnia upływa termin na dostarczenie tych aneksów.

Zachodniopomorskie:

– W woj. zachodniopomorskim podpisano prawie 90 proc. umów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie świadczenia medyczne w regionie na przyszły rok są zapewnione – poinformowała rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur. – Choć nadal spływają umowy od lekarzy POZ, pacjenci w województwie mogą być jednak spokojni – podkreśliła Koszur. – Na podstawie już podpisanych i odesłanych umów oraz na podstawie pisemnej deklaracji Kolegium Lekarzy Rodzinnych, że w 2015 r. będą przyjmować tak jak zwykle, można mówić o pełnym zabezpieczeniu lekarskiej podstawowej opieki zdrowotnej – dodała.

Do oddziału NFZ w Szczecinie wpłynęło do wtorkowego południa 269 umów na świadczenia lekarzy POZ, co stanowi prawie 90 proc. umów w tym zakresie. Jeszcze w poniedziałek było to 200 umów, ale po zamknięciu negocjacji z Ministerstwem Zdrowia i opublikowaniu wieczorem tego dnia komunikatu prezesa zachodniopomorskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych, aby podpisywać umowy, lekarze rodzinni przesłali w ciągu ostatnich kilkunastu godzin 69 umów. Do pełnej liczby 299 umów, brakuje jeszcze 30.

Pomorskie:

W woj. pomorskim około połowa mieszkańców może nie mieć po Nowym Roku zabezpieczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej – ocenia tamtejszy oddział NFZ. Według Porozumienia Zielonogórskiego umów nie podpisało ok. 150 z ok. 270 działających w regionie przychodni POZ. Jan Tumasz, przewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia (należącego do federacji Porozumienie Zielonogórskie), poinformował, że aneksów do umów z NFZ nie podpisało ok. 150 pomorskich przychodni, głównie z Trójmiasta, Wejherowa, Lęborka, Bytowa i Miastka. Dodał, że na terenie województwa jest ok. 270 podmiotów POZ.

Łódzkie:

Łódzki NFZ zakończył aneksowanie umów na przyszły rok - wyjątkiem są kontrakty z POZ, które na bieżąco są jeszcze aktualizowane; może to skutkować utrudnieniami dla pacjentów na początku stycznia. W sumie na leczenie pacjentów w tym regionie NFZ wyda ok. 4,4 mld zł. Jarosław Krawczyk, prezes Porozumienia Łódzkiego, które jest członkiem Porozumienia Zielonogórskiego, ocenił, że największe problemy z uzyskaniem porady POZ w nowym roku mogą wystąpić w powiecie wieluńskim, łęczyckim, piotrkowskim i tomaszowskim. Według niego w regionie łódzkim gabinety może zamknąć 180 członków PZ i 19 podmiotów, które go popierają.

Lubuskie:

W woj. lubuskim prawie 80 proc. lekarzy POZ należy do Porozumienia Zielonogórskiego i nie podpisało umów z NFZ na przyszły rok. Informacje o tym, gdzie pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, znajdą na stronach lubuskiego oddziału NFZ. Jak poinformowała rzeczniczka lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Malcher-Nowak, w regionie podpisano dotychczas 45 umów z lekarzami rodzinnymi, na 190, które obowiązują w tym roku.

Dolnośląskie:

Na Dolnym Śląsku umów z NFZ nie zawarli lekarze rodzinni zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim, którzy leczą w tym regionie ponad milion pacjentów. Poza tym Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał aneksy do umów na wszystkie rodzaje świadczeń zdrowotnych w 2015 r. Według rzeczniczki Porozumienia Zielonogórskiego Moniki Kowalskiej członkowie PZ to połowa lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na Dolnym Śląsku.

Małopolskie:

Jak poinformowała rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Joanna Pulchna, w tym województwie uzgodniono warunki finansowe we wszystkich rodzajach świadczeń; kończy się proces aneksowania umów. – Już niemal w 100 proc. podpisano aneksy w takich rodzajach świadczeń jak stomatologia, leczenie szpitalne, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, opieka długoterminowa, psychiatria, ratownictwo medyczne – powiedziała rzeczniczka, podkreślając, że wyjątek stanowią świadczenia w zakresie POZ – opieka lekarska.

Wielkopolskie:

W zdecydowanej większości powiatów w Wielkopolsce umowy z NFZ mają już wszyscy, lub prawie wszyscy lekarze POZ; w Poznaniu umowy podpisało do tej pory ok. dwóch trzecich lekarzy. Wielkopolski oddział NFZ nie przewiduje jednak po 1 stycznia problemów z dostępem do świadczeń POZ. Jak poinformowała Magdalena Rozumek-Wenc z biura rzecznika prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, w 24 na 35 wielkopolskich powiatów umowy podpisało 100 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W 10 kolejnych powiatach aneksowano 90 lub ponad 90 proc. umów. – Miasto Poznań zabezpieczone jest na chwilę obecną w prawie 66 proc. Ciągle spływają kolejne umowy podpisywane przez lekarzy POZ. Zgodnie z deklaracją lekarzy zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, umowy będą podpisane do końca bieżącego roku – zapewniła Rozumek-Wenc.

Śląskie:

– Mamy ponad 61 proc. przedłużonych umów z lekarzami POZ. Wdrożyliśmy plan B, tj. podpisujemy porozumienia z izbami przyjęć, szpitalnymi oddziałami ratunkowymi i świadczeniodawcami z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – powiedziała rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Doros. Przedstawiciel Porozumienia Zielonogórskiego potwierdził te dane.

Warmińsko-mazurskie:

Warmińsko-mazurski oddział NFZ podpisał aneksy do umów na prawie wszystkie świadczenia medyczne w 2015 r. z wyjątkiem świadczeń wykonywanych przez lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego. W regionie umów nie podpisała połowa lekarzy rodzinnych – podał NFZ.

Jak poinformowała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil, na tę chwilę porozumienia w sprawie aneksów na 2015 r. podpisały 134 z 280 placówek podstawowej opieki zdrowotnej. – Liczba ta się zmienia, bo wciąż nadsyłane są do oddziału kolejne porozumienia – dodała.

– W trosce o pacjenta i jego bezpieczeństwo NFZ zabezpiecza opiekę lekarską w izbach przyjęć szpitali, w placówkach nocnej i świątecznej opieki, które będą pracować w godzinach od 8.00 do 18.00 i od 18.00 do 8.00, a także w szpitalnych oddziałach ratunkowych – podkreśliła Mil.

Dodała, że "warto przypomnieć pacjentom, którzy 2 stycznia nie będą mogli otrzymać pomocy u swego lekarza rodzinnego, że lekarza można zmienić i szukać pomocy u takiego, który będzie pracował 2 stycznia".

Lubelskie:

Ponad połowa świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w Lubelskiem nie podpisała umów z NFZ na 2015 r. Na opiekę zdrowotną w tym województwie w 2015 r. przeznaczono ok. 3,5 mld zł.

W województwie lubelskim 199 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ma wieloletnie umowy obowiązujące w 2015 r. - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Bartoszek. Jak wyjaśniła, umowy te muszą zostać aneksowane i te aneksy systematycznie do NFZ spływają. W podmiotach tych funkcjonują łącznie 293 poradnie POZ, do których mogą zgłaszać się pacjenci.

Natomiast umowy 232 świadczeniodawców POZ zrzeszonych w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców (wchodzącego w skład federacji Porozumienie Zielonogórskie) wygasają z końcem 2014 r. – Dotychczas nie podpisali oni umów z Lubelskim Oddziałem NFZ na 2015 r. – podała Bartoszek.

Opolskie:

W woj. opolskim podpisano ok. 20 proc. umów na świadczenia lekarza POZ – wynika z danych opolskiego oddziału NFZ. Fundusz uruchomi dla pacjentów z tego regionu specjalną infolinię, która od stycznia ma ułatwić znalezienie najbliższego lekarza.

Jak poinformowała rzeczniczka opolskiego NFZ Beata Cyganiuk - według stanu na godz. 15 we wtorek - spośród 183 umów z lekarzami POZ podpisano 37. – Z naszych informacji wynika, że wiele umów zostanie wkrótce dostarczonych kurierem. Czekamy do jutra. Mam nadzieję, że wszystkie umowy zostaną podpisane, a pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę od stycznia – dodała.

Pytana, czy w pierwszych dniach stycznia należy spodziewać się w regionie kłopotów z dostępem do gabinetów POZ, Cyganiuk poinformowała, że jeśli któryś z lekarzy nie podpisze umowy z NFZ, opiekę jego pacjentom mają zapewniać szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć, ambulatoria nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Dodała, że opolski oddział NFZ uruchomi też od 1 stycznia całodobową infolinię (77 54 95 310). Dzwoniąc pod ten numer, będzie można dowiedzieć się, gdzie przyjmuje najbliższy lekarz POZ. Wszelkie informacje będą również umieszczane na stronie internetowej (www.nfz-opole.pl).

Świętokrzyskie:

Zdecydowana większość placówek podstawowej opieki zdrowotnej w woj. świętokrzyskim do wtorkowego popołudnia podpisała umowy z NFZ na realizację świadczeń w 2015 r. Aneksy do umów na kolejny rok działalności zawarły wszystkie szpitale w regionie.

Jak poinformowała rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Szczepanek, ze 183 przychodni POZ w regionie umów nie podpisali lekarze w 28. Rzeczniczka podkreśliła, że sytuacja zmieniała się dynamicznie w ciągu dnia, kolejne umowy mogą być podpisane w środę.

Najwięcej przychodni POZ, które nie mają umów na 2015 r., znajduje się w powiatach: jędrzejowskim i sandomierskim - skupiają one lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim. – Ich pacjenci będą mogli uzyskać świadczenie w szpitalnym oddziale ratunkowym w Sandomierzu i w siedmiu przychodniach znajdujących się w pobliżu tych, które nie będą otwarte po Nowym Roku – dodała Szczepanek.

 

pap, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

NASK: możliwa próba ingerencji w kampanię wyborczą, zawiadomiona ABW. Chodzi o czarny PR, uderzający w konkurentów Trzaskowskiego

Sprawa mieszkania na Ursynowie Adama Bodnara. Michał Woś kieruje wniosek do CBA

KE zataiła SMS-y von der Leyen w sprawie szczepionek. Jest decyzja TSUE

Warszawa: Trwa proceder usuwania mieszkańców z kamienic. "Taktyka ta sama jak za Gronkiewicz"

Puchar Świata w boksie: Polacy w półfinale!

Doda reaguje na wywiad byłego męża. Opublikowała oświadczenie prawnika i wymowną grafikę

Maciak o TVN: jestem dla nich gorącym kartoflem. Przez lata pracowałem dla nich

Piłkarz Nottingham Forest wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej po operacji

Magdalena Rigamonti o Trzaskowskim podczas debaty: zmęczony, zniechęcony [WIDEO]

Kongresmeni USA alarmują Komisje Europejską

Turcja: Szefowie dyplomacji państw NATO rozpoczynają dziś dwudniowe obrady

Włochy czekają na sezon. Zapowiada się rekordowe lato w turystyce

HIT DNIA

Simion wspiera Nawrockiego: jesteśmy kandydatami zdrowego rozsądku, a nie von der Leyen, Putina, czy skorumpowanej Brukseli [WIDEO]

Trwa proces Diddy’ego: Córki opuściły salę po szokujących zeznaniach!

Urząd Ochrony Danych Osobowych zajmie się Trzaskowskim. Kandydat KO ujawnił dane pana Jerzego

Najnowsze

NASK: możliwa próba ingerencji w kampanię wyborczą, zawiadomiona ABW. Chodzi o czarny PR, uderzający w konkurentów Trzaskowskiego

Puchar Świata w boksie: Polacy w półfinale!

Doda reaguje na wywiad byłego męża. Opublikowała oświadczenie prawnika i wymowną grafikę

Maciak o TVN: jestem dla nich gorącym kartoflem. Przez lata pracowałem dla nich

Piłkarz Nottingham Forest wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej po operacji

Sprawa mieszkania na Ursynowie Adama Bodnara. Michał Woś kieruje wniosek do CBA

KE zataiła SMS-y von der Leyen w sprawie szczepionek. Jest decyzja TSUE

Warszawa: Trwa proceder usuwania mieszkańców z kamienic. "Taktyka ta sama jak za Gronkiewicz"