Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
Republika Dziś o godz. 18 gośćmi Tomasza Sakiewicza w programie „Gabinet Sakiewicza” będą: Andrzej Śliwka, poseł PiS oraz Robert Bąkiewicz, lider Ruchu Obrony Granic
17:08 Francja: podczas fali upałów na południu kraju zmarła dwójka małych dzieci w aucie na parkingu
16:30 Polska: Prezydent Nawrocki udaje się z wizytą do Turcji, spotka się z prezydentem Erdoganem
16:04 Śląskie: śledczy badają sprawę oszustw finansowych, areszt dla podejrzanego
15:00 Tajwan: armia rozpoczęła manewry wojskowe w odpowiedzi na presję Chin
14:23 Poznań: Cztery osoby zostały ranne w zderzeniu autobusu i tramwaju, do którego w poniedziałkowe popołudnie doszło w Poznaniu
13:12 Świętokrzyskie: Podejrzany o zabójstwo w Mierzawie zatrzymany przez policję
12:43 IMGW: Najbliższe dwa dni w większości kraju pogodne; burze i deszcze jedynie na południowym wschodzie
12:29 Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA
12:08 Prezydent: nie będziemy rozwiązywać kryzysu demograficznego uleganiem presji migracyjnej
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jelenia Góra zaprasza na spotkanie z posłem Pawłem Sałkiem, 22 czerwca, godz. 18, Zespół Szkół Katolickich u św. Pankracego ul. Kopernika 1, Jelenia Góra
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Myślenice zaprasza na spotkanie z burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice Jarosławem Szlachetka 22 czerwca, godz. 19:00 Dom Katolicki, ul. 3-go Maja 1A w Myślenicach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Wadowice oraz Poseł Filip Kaczyński zaprasza na spotkanie z posłami Lidią Czechak, Bartłomiejem Dorywalskim, Jarosławem Krajewskim. 22 czerwca, godz. 18:00 Dom Rekolekcyjny w Wadowicach, ul. Karmelicka 24
Wydarzenie Klub "GP" Kościerzyna zaprasza na spotkanie z posłami Janem Krzysztofem Ardanowskim, Dorotą Arciszewską-Mielewczyk oraz Diecezjalnym duszpasterzem rolników, ks. Zbigniewem Wysiecki - 22.06 godz. 18 Hala "Sokolnia" ul. Sikorskiego 1C, Kościerzyna
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

Od nowego roku wiele gabinetów lekarzy POZ będzie nieczynna. Sytuacja w województwach

Źródło: flickr/Jónatas Luzia/CC BY 2.0

W poniedziałek kolejna tura rozmów lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego i przedstawicieli resortu zdrowia w sprawie funkcjonowania POZ w 2015 r. zakończyła się fiaskiem. Oznacza to, że po nowym roku w całej Polsce może być nieczynnych ok. 40 proc. gabinetów POZ.

Prezentujemy, jak wygląda sytuacja w poszczególnych województwach. Tekst będzie aktualizowany.

Podkarpackie:

Jak poinformował rzecznik podkarpackiego NFZ Marek Jakubowicz, dotychczas w regionie z 342 świadczeniodawców zatrudniających lekarzy POZ kontrakty przedłużyło 120 świadczeniodawców, co daje ponad 35 proc. Według Jakubowicza najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: mieleckim, tarnobrzeskim i przemyskim.

Podlaskie:

Co trzeci gabinet lekarza rodzinnego w Podlaskiem ma umowę z NFZ na 2015 r. Pacjenci, których lekarze zamkną gabinety po 1 stycznia, będą mogli zgłaszać się do szpitali na izby przyjęć, na pogotowie lub do tych lekarzy, którzy podpisali umowy – informuje podlaski NFZ.

– Podstawowa opieka zdrowotna to jedyna dziedzina, w której nie zostały uzgodnione warunki kontraktów na 2015 r. – poinformował rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski. Dotychczas do Funduszu wpłynęły aneksy przedłużające umowy na świadczenia w 2015 r. od 78 spośród 238 lekarzy rodzinnych (33 proc.). W środę 31 grudnia upływa termin na dostarczenie tych aneksów.

Zachodniopomorskie:

– W woj. zachodniopomorskim podpisano prawie 90 proc. umów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie świadczenia medyczne w regionie na przyszły rok są zapewnione – poinformowała rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur. – Choć nadal spływają umowy od lekarzy POZ, pacjenci w województwie mogą być jednak spokojni – podkreśliła Koszur. – Na podstawie już podpisanych i odesłanych umów oraz na podstawie pisemnej deklaracji Kolegium Lekarzy Rodzinnych, że w 2015 r. będą przyjmować tak jak zwykle, można mówić o pełnym zabezpieczeniu lekarskiej podstawowej opieki zdrowotnej – dodała.

Do oddziału NFZ w Szczecinie wpłynęło do wtorkowego południa 269 umów na świadczenia lekarzy POZ, co stanowi prawie 90 proc. umów w tym zakresie. Jeszcze w poniedziałek było to 200 umów, ale po zamknięciu negocjacji z Ministerstwem Zdrowia i opublikowaniu wieczorem tego dnia komunikatu prezesa zachodniopomorskiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych, aby podpisywać umowy, lekarze rodzinni przesłali w ciągu ostatnich kilkunastu godzin 69 umów. Do pełnej liczby 299 umów, brakuje jeszcze 30.

Pomorskie:

W woj. pomorskim około połowa mieszkańców może nie mieć po Nowym Roku zabezpieczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej – ocenia tamtejszy oddział NFZ. Według Porozumienia Zielonogórskiego umów nie podpisało ok. 150 z ok. 270 działających w regionie przychodni POZ. Jan Tumasz, przewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia (należącego do federacji Porozumienie Zielonogórskie), poinformował, że aneksów do umów z NFZ nie podpisało ok. 150 pomorskich przychodni, głównie z Trójmiasta, Wejherowa, Lęborka, Bytowa i Miastka. Dodał, że na terenie województwa jest ok. 270 podmiotów POZ.

Łódzkie:

Łódzki NFZ zakończył aneksowanie umów na przyszły rok - wyjątkiem są kontrakty z POZ, które na bieżąco są jeszcze aktualizowane; może to skutkować utrudnieniami dla pacjentów na początku stycznia. W sumie na leczenie pacjentów w tym regionie NFZ wyda ok. 4,4 mld zł. Jarosław Krawczyk, prezes Porozumienia Łódzkiego, które jest członkiem Porozumienia Zielonogórskiego, ocenił, że największe problemy z uzyskaniem porady POZ w nowym roku mogą wystąpić w powiecie wieluńskim, łęczyckim, piotrkowskim i tomaszowskim. Według niego w regionie łódzkim gabinety może zamknąć 180 członków PZ i 19 podmiotów, które go popierają.

Lubuskie:

W woj. lubuskim prawie 80 proc. lekarzy POZ należy do Porozumienia Zielonogórskiego i nie podpisało umów z NFZ na przyszły rok. Informacje o tym, gdzie pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, znajdą na stronach lubuskiego oddziału NFZ. Jak poinformowała rzeczniczka lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Malcher-Nowak, w regionie podpisano dotychczas 45 umów z lekarzami rodzinnymi, na 190, które obowiązują w tym roku.

Dolnośląskie:

Na Dolnym Śląsku umów z NFZ nie zawarli lekarze rodzinni zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim, którzy leczą w tym regionie ponad milion pacjentów. Poza tym Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał aneksy do umów na wszystkie rodzaje świadczeń zdrowotnych w 2015 r. Według rzeczniczki Porozumienia Zielonogórskiego Moniki Kowalskiej członkowie PZ to połowa lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na Dolnym Śląsku.

Małopolskie:

Jak poinformowała rzeczniczka Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Joanna Pulchna, w tym województwie uzgodniono warunki finansowe we wszystkich rodzajach świadczeń; kończy się proces aneksowania umów. – Już niemal w 100 proc. podpisano aneksy w takich rodzajach świadczeń jak stomatologia, leczenie szpitalne, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, opieka długoterminowa, psychiatria, ratownictwo medyczne – powiedziała rzeczniczka, podkreślając, że wyjątek stanowią świadczenia w zakresie POZ – opieka lekarska.

Wielkopolskie:

W zdecydowanej większości powiatów w Wielkopolsce umowy z NFZ mają już wszyscy, lub prawie wszyscy lekarze POZ; w Poznaniu umowy podpisało do tej pory ok. dwóch trzecich lekarzy. Wielkopolski oddział NFZ nie przewiduje jednak po 1 stycznia problemów z dostępem do świadczeń POZ. Jak poinformowała Magdalena Rozumek-Wenc z biura rzecznika prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, w 24 na 35 wielkopolskich powiatów umowy podpisało 100 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W 10 kolejnych powiatach aneksowano 90 lub ponad 90 proc. umów. – Miasto Poznań zabezpieczone jest na chwilę obecną w prawie 66 proc. Ciągle spływają kolejne umowy podpisywane przez lekarzy POZ. Zgodnie z deklaracją lekarzy zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, umowy będą podpisane do końca bieżącego roku – zapewniła Rozumek-Wenc.

Śląskie:

– Mamy ponad 61 proc. przedłużonych umów z lekarzami POZ. Wdrożyliśmy plan B, tj. podpisujemy porozumienia z izbami przyjęć, szpitalnymi oddziałami ratunkowymi i świadczeniodawcami z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – powiedziała rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Doros. Przedstawiciel Porozumienia Zielonogórskiego potwierdził te dane.

Warmińsko-mazurskie:

Warmińsko-mazurski oddział NFZ podpisał aneksy do umów na prawie wszystkie świadczenia medyczne w 2015 r. z wyjątkiem świadczeń wykonywanych przez lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego. W regionie umów nie podpisała połowa lekarzy rodzinnych – podał NFZ.

Jak poinformowała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil, na tę chwilę porozumienia w sprawie aneksów na 2015 r. podpisały 134 z 280 placówek podstawowej opieki zdrowotnej. – Liczba ta się zmienia, bo wciąż nadsyłane są do oddziału kolejne porozumienia – dodała.

– W trosce o pacjenta i jego bezpieczeństwo NFZ zabezpiecza opiekę lekarską w izbach przyjęć szpitali, w placówkach nocnej i świątecznej opieki, które będą pracować w godzinach od 8.00 do 18.00 i od 18.00 do 8.00, a także w szpitalnych oddziałach ratunkowych – podkreśliła Mil.

Dodała, że "warto przypomnieć pacjentom, którzy 2 stycznia nie będą mogli otrzymać pomocy u swego lekarza rodzinnego, że lekarza można zmienić i szukać pomocy u takiego, który będzie pracował 2 stycznia".

Lubelskie:

Ponad połowa świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w Lubelskiem nie podpisała umów z NFZ na 2015 r. Na opiekę zdrowotną w tym województwie w 2015 r. przeznaczono ok. 3,5 mld zł.

W województwie lubelskim 199 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ma wieloletnie umowy obowiązujące w 2015 r. - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Bartoszek. Jak wyjaśniła, umowy te muszą zostać aneksowane i te aneksy systematycznie do NFZ spływają. W podmiotach tych funkcjonują łącznie 293 poradnie POZ, do których mogą zgłaszać się pacjenci.

Natomiast umowy 232 świadczeniodawców POZ zrzeszonych w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców (wchodzącego w skład federacji Porozumienie Zielonogórskie) wygasają z końcem 2014 r. – Dotychczas nie podpisali oni umów z Lubelskim Oddziałem NFZ na 2015 r. – podała Bartoszek.

Opolskie:

W woj. opolskim podpisano ok. 20 proc. umów na świadczenia lekarza POZ – wynika z danych opolskiego oddziału NFZ. Fundusz uruchomi dla pacjentów z tego regionu specjalną infolinię, która od stycznia ma ułatwić znalezienie najbliższego lekarza.

Jak poinformowała rzeczniczka opolskiego NFZ Beata Cyganiuk - według stanu na godz. 15 we wtorek - spośród 183 umów z lekarzami POZ podpisano 37. – Z naszych informacji wynika, że wiele umów zostanie wkrótce dostarczonych kurierem. Czekamy do jutra. Mam nadzieję, że wszystkie umowy zostaną podpisane, a pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę od stycznia – dodała.

Pytana, czy w pierwszych dniach stycznia należy spodziewać się w regionie kłopotów z dostępem do gabinetów POZ, Cyganiuk poinformowała, że jeśli któryś z lekarzy nie podpisze umowy z NFZ, opiekę jego pacjentom mają zapewniać szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć, ambulatoria nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Dodała, że opolski oddział NFZ uruchomi też od 1 stycznia całodobową infolinię (77 54 95 310). Dzwoniąc pod ten numer, będzie można dowiedzieć się, gdzie przyjmuje najbliższy lekarz POZ. Wszelkie informacje będą również umieszczane na stronie internetowej (www.nfz-opole.pl).

Świętokrzyskie:

Zdecydowana większość placówek podstawowej opieki zdrowotnej w woj. świętokrzyskim do wtorkowego popołudnia podpisała umowy z NFZ na realizację świadczeń w 2015 r. Aneksy do umów na kolejny rok działalności zawarły wszystkie szpitale w regionie.

Jak poinformowała rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Szczepanek, ze 183 przychodni POZ w regionie umów nie podpisali lekarze w 28. Rzeczniczka podkreśliła, że sytuacja zmieniała się dynamicznie w ciągu dnia, kolejne umowy mogą być podpisane w środę.

Najwięcej przychodni POZ, które nie mają umów na 2015 r., znajduje się w powiatach: jędrzejowskim i sandomierskim - skupiają one lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim. – Ich pacjenci będą mogli uzyskać świadczenie w szpitalnym oddziale ratunkowym w Sandomierzu i w siedmiu przychodniach znajdujących się w pobliżu tych, które nie będą otwarte po Nowym Roku – dodała Szczepanek.

 

pap, telewizjarepublika.pl