Dziś wchodzi w życie podpisane przez ministra zdrowia zmienione rozporządzenie w sprawie wydawania z aptek produktów leczniczych, na mocy którego "ellaOne", nazywana pigułką "dzień po", będzie sprzedawana bez recepty osobom, które ukończyły 15. rok życia.
Na początku stycznia Komisja Europejska zdecydowała, że środek sprzedawany pod nazwą "ellaOne", stosowany jako tzw. antykoncepcja awaryjna, może być dostępny w krajach UE bez recepty. Jak informowano, ostateczna decyzja czy zezwolić na sprzedawanie tego produktu u siebie bez recepty, należeć będzie do władz krajów członkowskich.
Polskie ministerstwo zdrowia poinformowało jednak, że pigułki będzie można sprzedawać w kraju bez recepty, bo odbiorcą decyzji KE jest firma wprowadzająca lek na rynek, a rząd polski i resort zdrowia nie są stroną w sprawie.
Zmiana w rozporządzeniu
Zmiana wprowadzona do rozporządzenia brzmi "hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego, posiadające kategorię dostępności OTC, wydaje się bez recepty osobie, która ukończyła 15. rok życia".
Projekt zmiany rozporządzenia został upubliczniony pod koniec stycznia. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podpisał ją na początku kwietnia.
Zgodnie z innymi zapisami rozporządzenia MZ w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych, osoba realizująca receptę jest obowiązana przed wydaniem produktu m.in. do sprawdzenia prawidłowości wystawienia recepty oraz sprawdzenia szczególnych uprawnień osoby, dla której recepta została wystawiona. CZYTAJ WIĘCEJ...
Apel prof. Chazana
– Bardzo proszę skończmy z tym, to nie prowadzi do niczego dobrego. Stop pigułce śmierci –apelował do premiera i ministra zdrowia prof. Bogdan Chazan.
Film z jego udziałem został umieszczony w serwisie YouTube, a przygotowało go Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
– Jestem lekarzem, podobnie jak Państwo. Zwracam się z gorącą prośbą, aby natychmiast wycofać środki tak zwanej antykoncepcji awaryjnej z rynku farmaceutycznego – podkreślał prof. Chazan.
W nagraniu wylicza również efekty uboczne stosowania ellaOne. Jednym z najpoważniejszych jest "zniszczenie życia ludzkiego w najwcześniejszym stadium".
Stanowisko Episkopatu
Z punktu widzenia nauczania moralnego Kościoła stosowanie tzw. pigułki dzień po jest grzechem ciężkim – uważają eksperci z zespołu bioetycznego Episkopatu Polski. Podkreślają, że pigułka ta nie jest lekiem, a Polska nie jest zobowiązana do wprowadzenia jej bez recepty.
Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski uważa, że "stosowanie tzw. antykoncepcji doraźnej otwiera drzwi do istotnej zmiany kulturowej postaw i relacji międzyludzkich: propaguje swobodę seksualną i brak odpowiedzialności za podejmowanie relacji intymnych, banalizuje seksualność człowieka, niszczy ideał wyłączności relacji między kobietą i mężczyzną oraz pozwala na uwolnienie się od odpowiedzialności za drugiego człowieka". CZYTAJ WIĘCEJ...
Abp Hoser: Każdy ma wolny wybór, ale nie każdy wybór Kościół akceptuje
Kościół nigdy nie zmieni swojego zdania na temat pigułki "dzień po" – podkreślał abp Hoser. Stwierdził również, że ludzi nie można pozbawić wolnego wyboru, jednak nie oznacza to, że każdy wybór będzie zgodny z nauką Kościoła i nie każdy wybór Kościół zaakceptuje. CZYTAJ WIĘCEJ...