Przejdź do treści
Republika Dziś o 17:30 gościem programu Ewy Bugały "Wszystko Jasne” będzie europoseł Adam Bielan z Prawa i Sprawiedliwości
Republika Gościem programu „Dzisiaj” o godz. 20:20 na antenie Republiki będzie wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski
Republika Gośćmi programu „W Punkt” Katarzyny Gójskiej o godz. 20:50 na antenie Republiki będzie poseł PiS Jan Kanthak i poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek
15:45 USA: sekretarz skarbu Bessent stwierdził, że potrzebna jest rewizja całego systemu Rezerwy Federalnej
15:38 Syria: kilkuset beduińskich cywilów ewakuowanych w poniedziałek z druzyjskiej Suwejdy
14:45 Ukraina: minister obrony Szmyhal stwierdził, że państwo potrzebuje 6 mld dolarów na zakupy obronne
14:29 USA: specjalny wysłannik Trumpa popiera nowe władze Syrii i krytykuje izraelską interwencję w Suwejdzie
14:28 Dolnośląskie: W poniedziałek po południu w miejscowości Strąkowa doszło do wypadku awionetki. Dwie osoby: kobieta i mężczyzna, które były na pokładzie zostały ranne. Mężczyznę przetransportowano do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
14:20 Policjanci z Gdyni zatrzymali 32-letnią kobietę i jej o dwa lata starszego partnera, którzy są podejrzani o znęcanie się nad 5-letnim synem kobiety. Wobec dziecka stosowano przemoc fizyczną i psychiczną. Sąd zdecydował o areszcie dla matki i mężczyzny
13:52 Zachodniopomorskie: droga ekspresowa S3 z Gorzowa Wlkp. do Szczecina, przed węzłem Pyrzyce, jest nieprzejezdna z powodu kolizji trzech samochodów. GDDKiA poinformowała, że utrudnienia mogą potrwać do godz. 15
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie nauki zdalnej

Źródło: Fot. PAP/Marcin Bielecki

Zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach i przedszkolach zostało przedłużone do 18 kwietnia. Uczniowie i wychowankowie nadal będą mieli zajęcia w formie zdalnej. Dziś weszło w życie rozporządzenie przedłużające ograniczenie funkcjonowania placówek oświatowych.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zgodnie z nim do 18 kwietnia przedłużone zostaje stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego. Zajęcia mają być nadal realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego ustalonego przez dyrektora sposobu realizowania zajęć.

Jednocześnie dyrektorzy mają nadal obowiązek zorganizować zajęcia w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, a także dla dzieci m.in. pracowników medycznych, pomocy społecznej, służb porządkowych i oświaty. Zajęcia są organizowane na wniosek rodziców.

Komu przysługuje opieka

Chodzi o rodziców dzieci, którzy: są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego, realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny, wykonują działania ratownicze, są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych, są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty.

Ze względu na specyfikę działania, nie ma ograniczenia funkcjonowania przedszkoli specjalnych, oddziałów specjalnych w przedszkolach ogólnodostępnych oraz oddziałów przedszkolnych specjalnych w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych.

Zawieszenie zajęć stacjonarnych

Przedłużone zostaje do 18 kwietnia zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych, placówkach kształcenia ustawicznego i centrach kształcenia zawodowego, ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych i domach wczasów dziecięcych. Prowadzona jest tam nauka w formie zdalnej. Zawieszone jest też stacjonarne funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych.

Do 18 kwietnia zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu, w tym zajęcia w formach kursowych, odbywać się mają nadal wyłącznie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, o ile wynika to z programu nauczania. Młodociani pracownicy z branżowych szkół I stopnia do 18 kwietnia nie będą mieli organizowanych zajęć praktycznych u pracodawców. Pracodawcy są zobowiązani zwolnić młodocianych pracowników z obowiązku świadczenia pracy.

Niezmienione pozostają dotychczasowe zasady dotyczące funkcjonowania szkół i placówek specjalnych.

Placówki specjalne

Ograniczenie stacjonarnego funkcjonowania nie dotyczy szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii ze względu na specyfikę ich funkcjonowania.

W przypadku szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej, zajęcia mogą być prowadzone w szkole. O prowadzeniu zajęć w szkole - tak jak dotąd - ma decydować dyrektor szkoły.

W ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych dopuszcza się możliwość realizacji zajęć, w szczególności zajęć rewalidacyjnych, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, za zgodą rodziców dzieci i uczniów posiadających odpowiednio orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Zajęcia mogą być realizowane w bezpośrednim kontakcie dziecka lub ucznia z osobą prowadzącą te zajęcia.

Nauka zdalna na terenie szkoły

Dyrektorzy mają też nadal obowiązek organizować zajęcia w szkole lub umożliwić naukę zdalną na terenie szkoły uczniom szkól podstawowych i ponadpodstawowych, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

W przypadku uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, którzy nie mają możliwości nauki zdalnej w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły może umożliwić tym uczniom realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.

Dyrektorzy szkół mogą też organizować uczniom klas VIII i klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu maturalnego. Mogą też zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego, a także udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce, do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów.

PAP

Wiadomości

Ranking WTA: Stabilna czołówka, rekordowy awans Klimovicovej

Manowska pisze do Hołowni ws. listu Bodnara: nie było żadnych nieprawidłowości

Weekend protestów przeciw polityce migracyjnej rządu Tuska

Wstajemy z Gminą Czorsztyn i Myślenicami – wakacyjne spotkania z kulturą, historią i lokalną energią

Ruchniewicz pod okiem śledczych. "Nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków"

Błaszczak punktuje rząd Tuska: z taką władzą jak teraz, chaos będzie się tylko pogłębiał [WIDEO]

To było do przewidzenia. Wałęsa nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego

Sondaże pikują, wyborcy nie kryją rozczarowania. Dziś narada liderów koalicji 13 grudnia przed ogłoszeniem rekonstrukcji

Morawiecki upomina Merza: Polacy w demokratycznych wyborach decydują, kto i jak ich reprezentuje

Lech walczy o Ligę Mistrzów. Czy przełamie wieloletnią niemoc polskich klubów?

Kowalski: trzeba utrącić kręgosłup antypaństwowej narracji

Ruchniewicz ucieka od odpowiedzialności za manipulacje ws. zbrodniarza Maksymiliana Schnepfa

Rzecznik Instytutu Pileckiego tłumaczy się ze skandalicznego wpisu o Maksymilianie Sznepfie. Przeprasza, ale za... "uproszczenie"

Katastrofa przed wakacjami Rozenek i Majdana! Wyrzuceni z samolotu, zgubiona walizka, awantura na lotnisku

Modernizacja Camp Nou opóźniona. Barcelona znów zagra na Montjuic?

Najnowsze

Ranking WTA: Stabilna czołówka, rekordowy awans Klimovicovej

Ruchniewicz pod okiem śledczych. "Nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków"

Błaszczak punktuje rząd Tuska: z taką władzą jak teraz, chaos będzie się tylko pogłębiał [WIDEO]

To było do przewidzenia. Wałęsa nie weźmie udziału w zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego

Sondaże pikują, wyborcy nie kryją rozczarowania. Dziś narada liderów koalicji 13 grudnia przed ogłoszeniem rekonstrukcji

Manowska pisze do Hołowni ws. listu Bodnara: nie było żadnych nieprawidłowości

Weekend protestów przeciw polityce migracyjnej rządu Tuska

Wstajemy z Gminą Czorsztyn i Myślenicami – wakacyjne spotkania z kulturą, historią i lokalną energią