Obstrukcja Senatu w sprawie RPO. Opozycja zapowiada sprzeciw wobec Wróblewskiego
Wybrany przez Sejm na nowego RPO poseł PiS Bartłomiej Wróblewski w Senacie może liczyć na poparcie swojej partii. Jednak jeżeli zgodnie z zapowiedziami senatorowie partii opozycyjnych będą przeciw, Wróblewski nie obejmie urzędu.
Sejm powołał Bartłomieja Wróblewskiego na urząd RPO 15 kwietnia. W głosowaniu przepadły kandydatury Sławomira Patyry i Piotra Ikonowicza. By jednak kandydat Sejmu mógł objąć urząd Rzecznika, jego kandydaturę musi zaakceptować jeszcze Senat.
Najbliższe posiedzenie tej izby zaplanowane jest na dziś, jutro i piątek. Najprawdopodobniej w czwartek senatorowie będą głosować za (lub przeciw) zgodą na powołanie Wróblewskiego na nowego RPO.
W 100-osobowym Senacie popierający Wróblewskiego klub PiS liczy 48 senatorów, co oznacza, że brakuje mu trzech głosów, by akceptacja kandydata przez izbę była możliwa. Zebranie tych trzech głosów jest praktycznie wykluczone.
Zdecydowane, przeciwne Wróblewskiemu stanowisko wielokrotnie przedstawiała Koalicja Obywatelska (42 senatorów). We wtorek szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki po spotkaniu z Wróblewskim zaapelował do niego, by zrezygnował z ubiegania się o urząd RPO i ustąpił „komuś bardziej bezstronnemu”.
Jak zagłosuje Libicki
Wróblewski nie może też liczyć na przychylność Lewicy, którą reprezentuje dwoje senatorów. Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski nie pozostawia żadnych wątpliwości w tej sprawie. – Nie ma takiej możliwości (aby Lewica poparła Wróblewskiego). Uważam, że RPO nie powinien być polityk, a powinna być osoba ze świata wspierającego obywateli i niemającego korzeni politycznych – podkreślał Gawkowski.
Senatorowie koła Koalicji Polskiej-PSL, wchodzącego w skład tzw. paktu senackiego również zapowiadają, że Wróblewski nie zyska ich głosu.
– Bartłomiej Wróblewski nie zostanie wybrany Rzecznikiem Praw Obywatelskich i to będzie zapewne ostatnia próba, z uwagi na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który daje podstawy do stworzenia ustawy o p.o. rzecznika – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. – PiS musi usiąść do realnych rozmów z opozycją w sprawie wyboru RPO, a nie tylko mówić, że chce wybrać rzecznika – dodał.
Zapowiedział, że w klubie PSL senator Jan Filip Libicki (który początkowo nie wykluczył głosowania za Wróblewskim) wstrzyma się od głosu, natomiast wicemarszałek Senatu Michał Kamiński i senator Ryszard Bober będą głosowali przeciw.
Głosy senatorów niezależnych
Podobny układ będzie w klubie senatorów niezależnych. Senator Wadim Tyszkiewicz powiedział, że klub ma jeszcze przed sobą ostateczną decyzję, ale niemal na pewno on oraz Krzysztof Kwiatkowski będą przeciw, natomiast senator Lidia Staroń najprawdopodobniej się wstrzyma.
Zdecydowanie przeciw kandydatowi PiS na RPO jest też niezrzeszony senator Stanisław Gawłowski, choć przyznał, że Wróblewski chciał się z nim spotkać i namawiać na poparcie swojej kandydatury. Przeciw będzie też jedyny senator Polski 2050 Jacek Bury. – Pan Wróblewski mógłby zostać rzecznikiem PiS, a nie Rzecznikiem Praw Obywatelskich – powiedział Bury.
Parlament wcześniej już trzykrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni, nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził zgody na tę kandydaturę.