Przynoszę wam najserdeczniejsze pozdrowienia papieża Franciszka, który jest duchowo obecny wśród nas – powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Legat papieski uczestniczył we Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie świętowano 1050. rocznicę Chrztu Polski. Według przekazów historycznych odbył się on w Wielką Sobotę 966 roku.
Czwartkowa Msza św. była głównym punktem centralnych uroczystości rocznicowych w Gnieźnie. W katedrze pojawili się przedstawiciele duchowieństwa, rządu, parlamentarzyści oraz zaproszeni goście. W Mszy św., podczas której homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak, wzięła udział także para prezydencka.
Na zakończenie liturgii głos zabrał kard. Pietro Parolin. – Przynoszę wam najserdeczniejsze pozdrowienia papieża Franciszka, który jest duchowo obecny wśród nas, zapewnia was o modlitwie i udziela wam swego błogosławieństwa. Za kilka miesięcy, będziecie mieć wielką radość spotkania się z nim podczas Światowych Dni Młodzieży, kiedy Polska otworzy swoje ramiona, aby powitać niezliczonych młodych ludzi z każdego zakątka ziemi – mówił.
Misja i odpowiedzialność
Wysłannik papieża podkreślił, że przyjęty przez Mieszka I chrzest przyczynił się "do konsolidacji tożsamości i niepodległości ówczesnego Księstwa Polan oraz dał początek stopniowemu procesowi chrystianizacji ludności". – Przywołując te wydarzenia, chcemy podziękować Bogu za przekazany wam dar wiary chrześcijańskiej. Przez ponad tysiąc lat, w czasach dobrych, ale także i w okresach trudnych, wiara chrześcijańska zapłodniła te ziemie, tworząc nowy naród na fundamencie chrztu – zaznaczył.
Kard. Parolin mówił także o szczególnej odpowiedzialności polskiego Kościoła. – Przeżywany obecnie wyjątkowy Jubileusz Miłosierdzia jest specjalnym czasem łaski, aby wszystkie działania Kościoła były naznaczone miłosierdziem. Z satysfakcją myślę, że w tym kontekście Kościół w Polsce ma szczególną misję i odpowiedzialność. Orędzie miłosierdzia jest bowiem ściśle związane z córką waszego narodu, św. Faustyną Kowalską, i wielkim Papieżem Janem Pawłem II, którzy pokazali nam jego wagę przez swoje życie i pisma. Proszę was zatem, abyście byli misjonarzami i świadkami miłosierdzia we wszystkich okolicznościach życia – oświadczył.
CZYTAJ TAKŻE:
Jubileusz Chrztu Polski. Relacje z obchodów w Telewizji Republika