– Ta nowela, którą wypracowaliśmy, jako propozycja rządowa jest takim dokumentem, który uporządkuje ten obszar w sposób bardzo ambitny, kompleksowo. W poprzednich latach, kiedy obowiązywały koncesje przed aferą hazardową mieliśmy około 70 tysięcy automatów. Potem sukcesywnie odmawiano wznowienia licencji i w taki sposób wszystkie licencje wygasły. Poprzedni rząd tym tematem się nie zajmował, ponieważ dotknięcie tematu skończyło się katastrofą – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk.
Wiceminister powiedział, że resort finansów dość intensywnie pracował nad przebudowaniem noweli dot. ustawy hazardowej, ponieważ , która obowiązuje utrudnia działanie odpowiednim służbom. Jak dodał, przez nowelizację ustawy powstała pewna nieadekwatność prawna, a także dużo niejasności w kwestii podziału o automatów na niskie i wysokie wygrane. – W tej chwili postanowiliśmy to uporządkować wzorem krajów skandynawskich, gdzie w tym zakresie państwa te wprowadziły monopol. Podobnie w tym projekcie zaproponowaliśmy zmonopolizowanie tej dziedziny – stwierdził.
Janczyk podkreślił, że po wejściu w życie nowelizacji każdy, kto będzie chciał grać, będzie wiedział, czy urządzenie jest legalne, czy też nie. – To zapewni ochronę graczowi, który będzie podlegać ochronie prawnej. Wypłata wygranych będzie się odbywać pod nadzorem państwa. Nie same automaty nastręczają problemów, ponieważ w ostatnich latach rozwinął się internetowy hazard. Przy pomocy smartfona można wejść do pełnej gry, używając kart kredytowych, można wejść do szarej strefy, obchodzą cały system polskiego prawa – ocenił.
Wiceminister finansów zaznaczył, że dochody osiągane w przeszłości z tej branży wynosiły około 5 miliardów złotych. Jego zdaniem można szacować, że w kasynach wrzucano około 2 miliardów, a pozostałą część w maszynach o niskich i wysokich wygranych. – To zamiłowanie rozrywki nie spadło, więc na uregulowanym rynku zapewne będzie podobnie – prognozował.
Janczyk zaznaczył, że na razie jest to tylko projekt ustawy, zaś ostatecznie powinien on zostać uformowany w najbliższy czwartek na Komitecie Stałym Rady Ministrów. – Stamtąd będę mógł wyjść z przekazem do opinii publicznej. Jeśli chodzi o kasyna, to chcę żeby to było to tak, jak do tej pory – zakończył.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Będą zmiany w prawie hazardowym? "Chcemy, żeby w tej sferze zapanowała normalność i zdrowy rozsądek”