Nowy kolektor do Czajki będzie kosztował... prawie pół miliarda!
Prawie pół miliarda złotych będzie kosztował nowy kolektor do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Budowa 9-kilometrowego kolektora Wiślanego ma się zakończyć za cztery lata. O budowie poinformowało MPWiK na Facebooku.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyjaśniło na swojej stronie internetowej, że zadaniem kolektora będzie magazynowanie nadmiaru ścieków oraz wód opadowych, spływających z lewobrzeżnej Warszawy podczas intensywnych opadów deszczu.
Kolektor Wiślany, który powstanie wzdłuż ulic: Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie, zostanie włączony do istniejącej sieci kanalizacyjnej poprzez pompownie „Powiśle” oraz „Wiślaną”. Umożliwi on czasowe magazynowanie ścieków spływających z części lewobrzeżnej części Warszawy, tj: z Mokotowa, Ochoty, Woli, Śródmieścia, Żoliborza i Bielan. Ścieki następnie będą kierowane do oczyszczalni ścieków „Czajka”.
Kolektor Wiślany zostanie wykonany metodą mikrotunelingu, czyli przeciskania rur. Będzie to najdłuższy kanał o średnicy od 1,2 m do 3,2 m wybudowany w taki sposób w Polsce.
Ze względu na stopień skomplikowania robót, inwestycję podzielono na trzy etapy. MPWiK już zawarła kontrakty na realizację dwóch z nich. W ubiegłą środę (8 stycznia) podpisano umowę z firmą Budimex na budowę odcinka kolektora od komory połączeniowej z burzowcem Wenedów do komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim o długości około 5,5 km i średnicy 3,2 m (umowa o wartości ok. 349 mln zł netto). Wcześniej, 21 października ubiegłego roku, podpisano umowę na wykonanie fragmentu kolektora od przepompowni „Powiśle” do kolektora burzowego „Wenedów” o długości około 2 km i średnicy od 80 cm do 1,2 m (wartość kontraktu ok. 78 mln zł netto).
Teraz MPWiK prowadzi prace przygotowujące do ogłoszenia przetargu na trzeci, najkrótszy odcinek od komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim do Zakładu „Farysa” wraz z przepompownią o długości 1,2 km i średnicy 3,2 m wraz z przewodami tłocznymi.