– Dziękuję w imieniu żołnierzy Wojska Polskiego, w imieniu saperów, żołnierzy wojsk inżynieryjnych. Warto korzystać ze sprzętu, który gwarantuje bezpieczeństwo – powiedział Mariusz Błaszczak podczas podpisania umowy na dostawę robotów wsparcia dla wojsk inżynieryjnych.
27 listopada br. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii uczestniczyli w ceremonii podpisania umowy na dostawę inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych na potrzeby Wojska Polskiego.
– Saperzy są na polu walki cały czas, również w czasach pokoju. Cały czas odnajdywane są pozostałości niewybuchów, niewypałów z okresu II wojny światowej. Każdego dnia saperzy Wojska Polskiego ratują zdrowie i życie mieszkańców naszego kraju, bo taka jest ich służba – podkreślił Mariusz Błaszczak.
Podpisana umowa, pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, a Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów (PIAP), który nadzorowany jest przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przewiduje dostawy 35 kompletów Robotów Patrolowo-Przenośnych w latach 2019-2021 wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, zestawem amunicji, pocisków oraz materiałów eksploatacyjnych.
– To jest sprzęt niezwykle użyteczny, niezwykle ważny i niezwykle cenny dla Wojska Polskiego. Dziękuję i gratuluję polskim inżynierom, gratuluję polskim konstruktorom – mówił szef MON.
– Jestem przekonana, że tego typu kontrakty pomogą (…) zwiększyć poziom innowacyjności polskiej gospodarki. Nie stanie się to bez aktywnego udziału polskiego sektora obronnego i cieszę się bardzo, że dzisiaj ten sektor dostrzegł potencjał jaki drzemie w polskich instytutach naukowo-badawczych, a PIAP jest jednym z najlepszych – mówiła z kolei Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Robot Patrolowo-Przenośny (o masie w przedziale 50-75 kg) ma być platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.
RPP będzie urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniającego obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby. Ponadto elementami ukompletowania robota będą urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.