Wywiezienie akt Kiszczaka do USA mogło być przestępstwem - pisze środowy "Nasz Dziennik".
Wywiezienie akt Kiszczaka do USA mogło być przestępstwem - pisze środowy "Nasz Dziennik".
Jest to stanowisko pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej - podaje "ND". Prokuratorzy IPN podjęli działania sprawdzające, czy do amerykańskiego Archiwum Instytutu Hoovera trafiły dokumenty, które zgodnie z prawem powinny znaleźć się w zasobach polskiej instytucji.
"Jest to konieczne, ponieważ - jak informuje +Nasz Dziennik+, prok. Robert Janicki z pionu śledczego IPN - w oparciu o doniesienia medialne nie sposób rozstrzygnąć, jakie dokładnie dokumenty, z omawianego zakresu, znajdują się w Archiwum Instytutu Hoovera, ani też w jakim czasie i przez kogo poszczególne dokumenty zostały przekazane" - czytamy w artykule.
Po tych doniesieniach "niezbędne stało się wyjaśnienie, jakie dokumenty w jakim czasie przekazali do Archiwum Instytut Hoovera Czesław Kiszczak i Maria Kiszczak oraz czy w Archiwum tym znajdują się inne dokumenty organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego, kiedy zostały przekazane i przez kogo" - pisze dziennik.
Po naradzie kierownictwa pionu śledczego IPN podjęto decyzję o przebadaniu akt w Archiwum Hoovera w Kalifornii, aby ustalić, "czy są tam dokumenty, które powinny być w zasobach Instytutu". "Uzgodniono, że specjaliści z Archiwum IPN przeprowadzą w Archiwum Instytutu Hoovera kwerendę w celu ustalenia, jakie dokumenty podlegające obowiązkowemu przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN znajdują się w tamtejszym zasobie" - czytamy.