Skandaliczne słowa Nowackiej. TK twardo odpowiada na atak na sędziów

Minister edukacji Barbara Nowacka przekroczyła wszelkie granice dopuszczalnej krytyki, nazywając sędziów Trybunału Konstytucyjnego „przebierańcami i uzurpatorami”. W odpowiedzi na ten personalny atak radca prawny reprezentujący sędziów TK wystosował oficjalne wezwanie do natychmiastowych przeprosin. Jeśli minister się nie ugnie, sprawa zakończy się w sądzie.
3 lipca 2025 roku minister edukacji Barbara Nowacka w rozmowie z Onetem pozwoliła sobie na skandaliczne określenia pod adresem sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wypowiedź, w której nazwała sędziów Bogdana Święczkowskiego, Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza "grupą przebierańców i uzurpatorów", była poważnym przekroczeniem norm ze strony konstytucyjnego ministra wobec najważniejszego trybunału w Polsce.
Bezkompromisowa reakcja Trybunału
W odpowiedzi na te słowa radca prawny Michał Strzępek, działający z pełnomocnictwa sędziów, wystosował oficjalne przedsądowe wezwanie do przeprosin.
- Określenie przez Panią sędziów Trybunału Konstytucyjnego wyrażeniami 'grupa udająca trybunał' oraz 'grupa przebierańców i uzurpatorów, którzy udają, że działają w myśl konstytucji' narusza ich dobra osobiste - dobre imię chronione na mocy art. 23 i art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego
- czytamy w piśmie.
Szczegółowe wymagania dotyczące przeprosin
Pismo zawiera dokładne wytyczne dotyczące formy przeprosin, które mają zostać opublikowane na głównej stronie Onetu przez 48 godzin, a następnie przez 7 dni na stronie Ministerstwa Edukacji.
- Oświadczenie powinno zostać opublikowane bez żadnych zmian, uzupełnień, komentarzy lub dodatkowych informacji oraz innych zabiegów redakcyjnych, które mogłyby umniejszyć znaczenie lub powagę tego oświadczenia
- podkreślono w dokumencie.
- Pani komentarz bezprawnie narusza dobre imię sędziów i powoduje niepożądane dla interesu publicznego następstwa
- czytamy w piśmie skierowanym do Nowackiej.
Konsekwencje odmowy
Jeśli minister Nowacka nie spełni żądania w ciągu 7 dni, sprawa trafi do sądu. Trybunał zapowiada wszczęcie postępowania w celu ochrony dóbr osobistych sędziów oraz "ochrony powagi urzędu sędziego i zaufania publicznego do Trybunału Konstytucyjnego".
Źródło: Republika, TK
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X