Nowa ustawa o IPN. Rada IPN: Projekt ogranicza niezależność instytucji
Niedawno Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało projekt nowelizacji ustawy o IPN. Główne założenia to m.in. połączenie Rady Pamięci Walk i Męczeństwa z IPN, utworzenie bazy genetycznej oraz likwidacja zbioru zastrzeżonego. Do projektu odniosła się Rada IPN, która oceniła, że przedstawione założenia w istotny sposób ograniczają niezależność tej instytucji.
Według Rady IPN za "szczególnie niepokojące" należy uznać likwidację publicznego konkursu na stanowisko Prezesa IPN, a także pozbawienie środowiska akademickiego i instytucji korporacyjnych zawodów prawniczych wpływu na skład Kolegium IPN, które ma zastąpić obecnie istniejącą Radę.
– Wątpliwości budzi propozycja włączenia w struktury IPN Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W istotny sposób zmieni to cele dla których Instytut został powołany do życia, a także grozi – wskutek przyznania mu do realizacji kolejnych, bardzo istotnych zadań – stworzeniem niewydolnej struktury, dla której sprawa opieki nad cmentarzami i innymi miejscami pamięci nie będzie już zadaniem o priorytetowym znaczeniu na jakie zasługuje – czytamy w opinii.
Rada pozytywnie oceniła jednak zawartą w projekcie propozycję likwidacji tzw. zbioru zastrzeżonego w archiwum IPN. Uznała równocześnie, że wymaga ona dopracowania pod względem prawnym, a w szczególności ustalenia statusu dokumentów niejawnych w zbiorach IPN. Rada IPN zwróciła również uwagę na problemy, jakie dotyczą instytucji.
Stanowisko przyjęto siedmioma głosami, przy jednym głosie sprzeciwu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nowa ustawa o IPN. Mularczyk: Chcemy zwiększyć kompetencje Instytutu