Nową Kaplicę św. Jana Pawła II poświęcono w niedzielę w sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie – miejscu szczególnym dla papieża-Polaka. Znajduje się w niej m.in. relikwiarz z jego krwią.
– Prosimy, aby to miejsce było odnajdywaniem duchowej drogi Jana Pawła II, zawierzenia Bożej Matce, Maryi – modlił się podczas mszy świętej poprzedzającej poświęcenie kaplicy generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.
Kaplica św.Jana Pawła II znajduje się między Wieczernikiem a Kaplicą Sakramentu Pokuty. Ta lokalizacja, zdaniem przeora klasztoru, dobrze wkomponowuje się w to, co Papież mówił o #JasnaGóra, że to konfesjonał i ołtarz Narodu.Pragniemy, by jego nauczanie nigdy nie było zapomniane. pic.twitter.com/a7vI16Gda0
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) October 24, 2021
Ojciec Chrapkowski zauważył, że mija kolejny papieski październik, a dokonująca się zmiana pokoleniowa powoduje, że Jan Paweł II (1920-2005) staje się powoli papieżem z odległej przeszłości. – To dlatego dzisiaj na Jasnej Górze poświęcamy kaplicę jemu dedykowaną – zaznaczył, podkreślając, że "nie chodzi o zewnętrzne mury, ale o to, byśmy wraz z nim odkrywali Boga”.
– Papieskie słowa zawierzenia „Totus Tuus” tak mocno wybrzmiewają tu, przed obliczem jasnogórskiej Maryi. Te słowa były nie tylko programem całego jego życia, ale był to jego sposób na życie – powiedział o. Chrapkowski. Przypomniał, że pielgrzymowanie Jana Pawła II na Jasną Górę, naznaczone było "wielkimi treściami, które zawsze dotykały rozmaitego zniewolenia: politycznego, moralnego, duchowego, jak i spraw wolności, którą w pełni odzyskujemy tylko w Jezusie Chrystusie”.
– Niech ta nowa przestrzeń modlitwy – Kaplica św. Jana Pawła II – będzie przestrzenią wolności. Miejscem, gdzie odnajdziemy na nowo pełną wolność Dzieci Bożych – podsumował generał zakonu paulinów.
Kaplica św. Jana Pawła II znajduje się pomiędzy Wieczernikiem a Kaplicą Sakramentu Pokuty. Zdaniem przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego, ta lokalizacja dobrze wpisuje się w to, co św. Jan Paweł II mówił o Jasnej Górze – że to konfesjonał i ołtarz narodu, bo zadaniem każdego sanktuarium – a zwłaszcza tego o zasięgu międzynarodowym – jest tworzenie warunków do nawrócenia i przemiany życia.
- Ta Kaplica ma być przestrzenią żywej modlitwy pielgrzymów, którzy za przyczyną #Maryja, wzorem Jana Pawła II chcą docierać do Boga,aby odkrywać Jego uzdrawiające oblicze-podkreślają #Paulini. Mają nadzieję,że odprawiane tam Msze św.w różnych językach świata zbliżać będą do Pana pic.twitter.com/btO3IbyTKG
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) October 24, 2021
– Pragniemy, by to dziedzictwo Jana Pawła II, jego nauczanie nigdy nie zostało zapomniane, bądź pomniejszonea – powiedział przeor Pacholski. Wyraził nadzieję, że pamiątki związane z osobą Jana Pawła II zgromadzone na Jasnej Górze przyczynią się do utrwalania tej pamięci i szerokiej recepcji papieskiego nauczania.
– Jan Paweł II jest dla mnie papieżem, który bardzo dotknął mojego życia i życia naszej ojczyzny. Dla Węgrów pozostanie ciągle mocnym znakiem Bożego działania. Jeżeli zaczniemy wprowadzać w życie jego nauczanie, zbliżymy się do Matki Najświętszej i samego Boga” – powiedział Dabróka Lászlo. Według założeń kaplica ma służyć m.in. pielgrzymom z zagranicy – będą mogli celebrować tam msze w swoich narodowych językach.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie