Od południowego zachodu nadciągnął nad Polskę niż Boris. IMGW wydało ostrzeżenia. Służby przygotowują się na najgorsze.
07:52 - zbiorniki wodne w Czechach zrzuciły wodę
Wszyscy mają świadomość, że groźba największej powodzi XXI wieku wisi w powietrzu. Już wczoraj zbiorniki retencyjne przygotowywały się na przyjęcie nadmiaru wód. We wschodnich Czechach leje. Ulewne deszcze mają utrzymać się do poniedziałku.
07:27 - Leje na południu Dolnego Śląska
Do godziny 06:00 sumy opadów na w/w obszarze przekroczyły miejscami 50 mm. Od chwili obowiązywania ostrzeżenia, największe sumy opadów zanotowano w Międzylesiu 61 mm, Nowej Wsi 50 mm, Stroniu Śląskim 57 mm w Dzierżoniowie 58 mm oraz w Głuchołazach 58 mm -podaje IMGW.
06:56 - IMGW podał aktualną prognozę pogody na dziś
Dziś miejscami deszcz, na południu i zachodzie intensywny i tam suma opadów 20-30 mm, na płd. zach. lok. do 50 mm. Rano na wschodzie gęste mgły. Temp. od 10°C na płd. zach. do 26°C na wsch. Wiatr umiarkowany, na zach. w porywach do 55 km/h z kierunków płn.
06:36 - Kilkadziesiąt interwencji strażaków na Dolnym Śląsku
Ponad 40 razy interweniowali strażacy ostatniej doby w związku z opadami deszczu na Dolnym Śląsku. Po utrzymujących się od ponad doby opadach, nieznacznie wezbrały rzeki w regionie – na czterech wodowskazach przekroczone są stany ostrzegawcze, a na dziewięciu woda utrzymuje się w stanach wysokich.
Najintensywniejszy opad prognozowany jest we wschodniej części przedgórza sudeckiego, czyli w Kotlinie Kłodzkiej.
05:05 - Komunikat dla Polski północno wschodniej
Podczas gdy nad Polskę południowo zachodnią nadciągają ciężkie chmury niżu genueńskiego, Polska północno wschodnia może spodziewać się przelotnych burz, z których popada, ale nie tak intensywnie jak po przeciwnej stronie kraju. Może też mocno powiać.
04:56 - apel Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Apelujemy o sprawdzanie aktualizowanych prognoz oraz ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych na portalach IMGW-PIB: https://meteo.imgw.pl/ i https://hydro.imgw.pl/
Znajdują sie tam mapy przewidywanych zagrożeń meteorologicznych (potencjalnie możliwych ostrzeżeń) od czwartku do niedzieli.,
03:53 - Czesi potwierdzają prognozy
Z danych Czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego(CHMU) wynika, że na większości obszaru wschodniej części Republiki Czeskiej od czwartku pada deszcz, a opady mają trwać do poniedziałku. W dwóch miejscach obowiązuje drugi z trzech stopni alarmu powodziowego. Pierwszy, jest w dwunastu miejscach pomiarowych.
Według czeskich hydrologów najbardziej krytyczna sytuacja spodziewana jest w czasie weekendu, ale już w piątek w niektórych miejscach rzeki mogą przekroczyć trzeci, najwyższy poziom zagrożenia powodziowego. Intensywność opadów nie należy do ekstremalnych, ale ekspertów niepokoi przewidywany czas ich trwania. Wieczorem sytuację dodatkowo skomplikuje silny wiatr, który może osiągać prędkość około 100 kilometrów na godzinę. Premier Czech Petr Fiala zwołał na rano w piątek posiedzenie Centralnego Sztabu Kryzysowego.
03:40 - Boris zrzuca deszcz w Kotlinę Kłodzką
Do 300 mm, o których wspominał wczoraj szef służb meteo naszych południowych sąsiadów brakuje sporo, ale w Kotlinie Kłodzkiej już mocno pada. Miejscami suma opadów wynosi blisko 50 mm.
02:58 - czeskie służby meteorologiczne przestrzegają przed ekstremalnymi ulewami
„Najnowsze obliczenia i modele potwierdzają środowe ostrzeżenia. Synoptycy prognozują, że suma opadów, która spadnie w najbliższym czasie będzie ekstremalnie wysoka.” – przstrzegał Mark Rieder, szef Czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego, w programie Interview Plus Czeskiego Radia. - Co więcej, modele nadal nie uległy zmianie w ciągu ostatnich kilku godzin i pokazują, że miejscami może spaść nawet do około 300 milimetrów deszczu".
01:22 - IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne dot. możliwych gwałtownych wezbrań rzek na południu
W związku z zapowiadanymi w najbliższych dniach intensywnymi opadami deszczu, głównie w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w nocy z czwartku na piątek o ostrzeżeniach hydrologicznych dot. możliwych gwałtownych wezbrań rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Skąd się wziął Boris?
Nad północnymi Włochami doszło do rozwoju ośrodka niskiego ciśnienia, którego centrum znajduje nad Niziną Padańską. W kolejnych godzinach niż będzie przemieszczał się na północ, przez rejon wschodnich Alp oraz Karpat, a w drugiej części nocy z piątku na sobotę (13/14.09.2024) dotrze do południowo-wschodniej części Polski, stopniowo się pogłębiając. Trasa przemieszczającego się ośrodka niżowego jest zgodna z torem niżowym Vb wskazanym przez W. Van Bebbera 12 (jego początek znajduje się w rejonie Zatoki Genueńskiej przez co, określany jest mianem “niżu genueńskiego”). Dalsza wędrówka niżu zostanie zablokowana przez rozległy wyż znad Rosji. Dodatkowo nad północno-zachodnią częścią Francji rozbuduje się kolejny ośrodek wysokiego ciśnienia, który doprowadzi do zwiększenia się gradientu barycznego nad południowo-zachodnią częścią Polski. Sytuacja przyczyni się do wystąpienia silnego wiatru z kierunków północnych oraz napływu ciepłej i wilgotnej masy powietrznej nad obszar kraju.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!