Niedawna wizyta szefowej Komisji Europejskiej - Ursuli von der Leyen w Polsce i zapewnienie Tuska o odblokowaniu dla Polski KPO, odbija się szerokim echem - nie tylko w polskich - ale i w zagranicznych mediach. Tak opisuje tę kwestię niemiecka prasa: "KE odblokuje miliardy euro wsparcia dla Polski. Podstawa tej decyzji jest dyskusyjna".
Przed wyborami parlamentarnymi w październiku, Donald Tusk wraz ze swoją ekipą wielokrotnie zapewniał, że gdy tylko obejmie funkcję premiera RP - odblokuje pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Jak przypominamy - mimo wielu zapewnień Brukseli o wypłacie ich w niedalekiej przyszłości - środków nie było.
Kilkanaście dni temu - Tusk spotkał się w Warszawie z przewodniczącą Komisji Europejskiej - Ursulą von der Leyen (sprawczynią całego zamieszania wokół KPO dla Polski). Ta ponownie zapewniła, że środki popłyną. Kiedy? To pytanie pozostaje wciąż bez odpowiedzi.
Kilka dni temu rzecznik Komisji Europejskiej Stefan De Keersmaecker, poinformował, że Polska spełniła warunki niezbędne do odblokowania funduszy z budżetu unijnego na lata 2021–2027, co umożliwi dostęp do 76,5 mld euro z budżetu UE. Jednak jak wynika z raportu firmy doradczej CRIDO, poświęconego Krajowemu Planowi Odbudowy, pula zagrożonych niewykorzystaniem środków z KPO wynosi pomiędzy 150 a 210 mld zł.
W przestrzeni medialnej pojawiły się zaś opinie, że Brukseli od początku nie chodziło o "brak praworządności w Polsce", a jedynie o zmianę władzy.
Jak widzą to zagraniczne media?
Co ciekawe - uwagę na to zwracają także niemieckie media...
„Zmiana polityki, którą nowy premier Donald Tusk wprowadził w Polsce, obejmując w grudniu swój urząd, już teraz jest honorowana ogromnym wsparciem finansowym z Brukseli"
– czytamy na łamach niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung".
Dalej czytamy, że rzecznik KE podkreślał, że nie jest to decyzja polityczna mająca „nagrodzić" zmianę władzy w Polsce, tylko jest ona merytorycznie uzasadniona, bo Polska podjęła konkretne kroki w sprawie przywracania niezależności sądownictwa i prokuratury.
„To, czy polski wymiar sprawiedliwości rzeczywiście odzyskał już w pełnym zakresie swoją niezależność, jest jednak dyskusyjne"– pisze "SZ". Gazeta wskazuje, że "zmiany nie przybrały jak dotąd formy ustaw, bo uniemożliwia to spór obozu rządzącego z prezydentem".
I pisze dalej, że "wobec tego decyzja Brukseli wywołała w Parlamencie Europejskim także krytykę, mimo całej sympatii dla Donalda Tuska". Niektórzy europosłowie mają obawiać się tego, że decyzja ta wesprze premiera Węgier Viktora Orbana, przekonującego, że Komisja działa z pobudek politycznych, zaś decyzja o zablokowaniu wypłaty środków dla jego kraju ma być karą za jego politykę.
"Kredyt zaufania i... podwójna miara"
„Frankfurter Allgemeine Zeitung" to kolejny temat, który opisuje kwestię odblokowania Polsce środków z KPO. Komentator tegoż dziennika - Nicolas Busse - pisze o "bardzo hojnym kredycie zaufania dla Warszawy, ale też stosowaniu podwójnej miary przez Komisję Europejską".
Odblokowanie KPO dla Polski to „taryfa ulgowa UE wobec Tuska”. Tak twierdzą... niemieckie media!.
— Niezalezna.PL (@niezaleznapl) March 2, 2024
Więcej na https://t.co/elwAa96aXC #NiezaleznaPL https://t.co/ArRvJ88KLq