Niemcy wzywają do przeniesienia kontroli granicznych na autostradzie A12
Przejście graniczne
Jak podaje niemiecki portal MOZ.de burmistrz René Wilke ponownie skrytykował kontrole graniczne we Frankfurcie nad Odrą. Jego zdaniem sposób ich organizacji na autostradzie A12 powoduje „zniszczenie miast bliźniaczych”.
Dramat w Słubicach
Za dużo biurokracji, brak pieniędzy, brak wsparcia dla Viadriny. Podczas przyjęcia noworocznego, które odbyło się w niedzielę (12 stycznia) w ratuszu we Frankfurcie nad Odrą, burmistrz René Wilke przedstawił całą serię krytycznych uwag pod adresem rządów federalnych i stanowych. Mówił także o kontrolach granicznych i związanej z tym dramatycznej sytuacji drogowej w Słubicach.
Od ponad roku sytuacja na przejściach w Słubicach i w Świecku jest bardzo trudna. Mieszkańcy Słubic i Fraknfurtu oraz wszyscy przekraczający granicę codziennie stoją w ogromnych korkach i oczekują na przekroczenie granicy.
Zacieśniają współpracę
Rozwiązaniem byłoby otwarcie granicy niemiecko-polskiej, ale władze kraju związkowego Brandenburgia oraz władze centralne obawiają się napływu kolejnych nielegalnych migrantów.
Polska i NIemcy zacieśniają z kolei współpracę służb granicznych. Z początkiem 2025 r. rozpoczęła działalność polsko-niemiecka placówka współpracy służb granicznych w Tuplicach w powiecie żarskim. Jest czwartą taką jednostką utworzoną przez oba kraje.
W placówce w Tuplicach pełnią służbę polscy strażnicy graniczni i niemieccy policjanci federalni. W naszym kraju obszar jej działania jest taki sam jak Placówki SG w Tuplicach, a po niemieckiej stronie obejmuje obszar kompetencji Inspekcji Policji Federalnej Forst, do 30 km w głąb Niemiec.
Dlaczego wróciły kontrole?
Kontrole na granicy z Niemcami wróciły ze względu na coraz trudniejszą sytuację migracyjną. Niemcy, które same zapraszały do Europy migrantów, obecnie borykają się z ogromnymi problemami. Zdaniem tamtejszych władz kontrole mają ograniczyć nieuregulowaną migrację. Ponadto ma to zapewnić bezpieczeństwo wewnętrzne kraju, w tym zwłaszcza ochronę przed terroryzmem i przestępczością na granicach.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X