Niecodzienne znalezisko w Nowogardzie. Archeolodzy trafili na...

Cztery wieki wstecz nie borykali się z czasami letnim i zimowym. Może dlatego, że ówczesne zegarki trudno byłoby skorygować, ponieważ używano wyłącznie słonecznych. Na terenie dawnego zamku rodu von Everstein w Nowogardzie w województwie zachodniopomorskim archeolodzy trafili nie jeden z takich zegarów. To wartościowe odkrycie!
Sam przedmiot jest niewielkich rozmiarów, ma ok. 5 cm. Widnieje na nim data: 1573. Wyryto w nim linie, które pozwalają określić konkretną godzinę.
(fot. Grzegorz Kurka)
Prawdopodobnie zegarek był przytwierdzony do czegoś, być może do jakiejś szkatuły. Ponieważ ma niewielkie rozmiary, niewykluczone, że był zegarem podróżnym, który rodzina von Everstein zabierała ze sobą na wyjazdy- mówi Grzegorz Kurka, archeolog prowadzący wykopaliska w Nowogardzie.
Na pierwszy rzut oka, wydawałoby się, że zegarek nie jest kompletny. Otóż brakującą wskazówkę zastępowało się niegdyś np. zapałką, gałązką.
(fot. Grzegorz Kurka)
Czas letni po raz pierwszy został wprowadzony na terenie Niemiec, Austrii i zachodniej Polski w 1916 roku.
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Rzecznik SN komentuje zarzuty bodnarowskiej prokuratury dla prof. Manowskiej: "nie trzymają się kupy"
UJAWNIAMY: 570 tysięcy na centrum integracji imigrantów w Lublinie – kulisy i powiązania Stowarzyszenia Homo Faber
Najnowsze

Rzecznik SN komentuje zarzuty bodnarowskiej prokuratury dla prof. Manowskiej: "nie trzymają się kupy"

Granica z Niemcami zabezpieczona? Nic z tych rzeczy, Matecki prezentuje znamienne WIDEO

Wiceminister Andrzej Szejna z Nowej Lewicy nie wróci już na stanowisko wiceszefa MSZ
