Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zaapelowały w poniedziałek o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków dla walczącej Ukrainy.
MZ, GIF i URPL wyjaśniają, że niewłaściwie przechowywane i transportowane leki nie tylko nikomu nie pomogą, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Ministerstwo Zdrowia - w informacji udostępnionej PAP, a następnie opublikowanej na stronach resortu - podkreśliło, że jest w bieżącym kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce, która na bieżąco przekazuje zapotrzebowanie na konkretny asortyment medyczny.
Wysyłka leków – jak zaznaczono - jest też koordynowana na poziomie całej Unii Europejskiej i odbywa się za pośrednictwem Polski. Za bieżące dostawy leków odpowiada, przy ścisłej współpracy z resortem, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.
ZOBACZ: W Charkowie trwa zbrodnia wojenna i ludobójstwo
- Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych apelują o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków dla walczącej Ukrainy, na rzecz akcji organizowanych lub koordynowanych w ramach działań statutowych Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – poinformowało MZ.
Od 24 lutego trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Atak wywołał kryzys humanitarny, który narasta z godziny na godzinę. Obecnie dziennie wjeżdża około 100 tys. uchodźców do Polski; wierzę, że Polacy zdadzą test z odpowiedzialności i solidarności - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
Aby ułatwić koordynację pomocy humanitarnej uruchomiona została strona PomagamUkrainie.gov.pl - narzędzie dla osób potrzebujących pomocy oraz organizacji i osób zainteresowanych jej udzieleniem.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Zapewniali, że jak wygra Trump, wyjadą z USA. Czy amerykańscy celebryci spełnią teraz swoje zapowiedzi?