Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwróciło się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o niedopuszczenie do przywrócenia warszawskim ulicom komunistycznych patronów. – W apelu chodzi też o wskazanie zachowania sędziów – mówi „Codziennej” dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia, nawiązując do decyzji sądów administracyjnych przywracających te nazwy.
7 grudnia Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał decyzje Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie cofające 44 zarządzenia wojewody mazowieckiego o zmianach nazw ulic, twierdząc, że zostały podjęte z naruszeniem przepisów, a opinie IPN, które były podstawą zarządzeń wojewody – według sądu – sporządzono w sposób niewłaściwy. Jak mówił w grudniu wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, NSA zakwestionował decyzje wojewody tylko w zakresie niewystarczającego umotywowania tych zmian przez IPN. – Sędziowie odwołują się do formalnych uchybień i kierują się literą prawa, zamiast kierować się duchem prawa. Który polski sędzia w niepodległym państwie przywraca ulicom komunistycznych patronów? – zastanawia się Bukowski w rozmowie z „Codzienną”. Po decyzji NSA prawomocne stały się m.in. uchylenia zmian nazw al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego, ul. Stanisława Wrońskiego na Anny Walentynowicz, Małego Franka na Danuty Siedzikówny „Inki” czy Zygmunta Modzelewskiego na Jacka Kaczmarskiego.
Decyzja zbulwersowała POKiN w Krakowie, które wysłało przed świętami apel do ministra Ziobry z prośbą o niedopuszczenie do powrotu komunistycznego nazewnictwa ulic w Warszawie...
Czytaj więcej w dzisiejszym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Kierwiński pochwalił się głosowaniem w prawyborach. Ludzie są wściekli: „Kiedy pomożesz powodzianom?”
Kaczmarczyk: Nawrocki jako kandydat na prezydenta poszerza elektorat
Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych pod ostrzałem Czarnka: „To polityczna hucpa”
TK jednoznacznie: odsunięcie Dariusza Barskiego z urzędu Prokuratora Krajowego było nielegalne