Czasopismo akademickie “Nature Communications” opublikowało zależność kurczenia się kory mózgowej (odpowiedzialnej za myślenie, świadomość i działanie) w związku z 160 genami.
Obkurczenie się mózgu występuje wraz z normalnym procesem starzenia.
Naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio (UT Health San Antonio) zestawili wyniki badań mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) ponad 45 000 dorosłych pacjentów z ich genotypami. Analizowano obraz 34 regionów kory mózgowej - najpierw w grupie 22 894 osób, a następnie potwierdzono rezultaty, obejmując analizą 22 635 osób. Ponieważ wyniki z pierwszej grupy powtórzyły się w drugiej grupie, rezultaty są bardzo prawdopodobne.
Dane pochodziły z badań 20 populacji w ramach konsorcjum Cohorts for Heart and Aging Research in Genomic Epidemiology (CHARGE) oraz brytyjskiego Biobanku. Próbka składa się głównie z osób mających europejskich przodków.
Jednym z ograniczeń badania była zmienność instrumentów do obrazowania mózgu - ze względu na różne skanery, natężenie pola i oprogramowanie analityczne.
- Ważne jest, aby zrozumieć biologię wielu regionów kory, ponieważ każdy z nich jest inaczej dotknięty różnymi typami neurodegeneracji, w tym chorobą Alzheimera - powiedziała dr Sudha Seshadri, starszy autor badania.
- Geny, które znaleźliśmy, wskazują na interesujące ścieżki, które wydają się być zaangażowane w rozwój mózgu, choroby naczyniowe i neurodegeneracyjne oraz niektóre stany psychiatryczne.
Obkurczenie się mózgu występuje wraz z normalnym starzeniem się, ale wzór kurczenia się u zdrowych osób różni się od wzorca u osób, u których rozwija się choroba. Jak wyjaśniła dr Seshadri, geny związane z kurczeniem się mózgu stanowią nowe cele w badaniach nad lekami, które będą mogły być podawane przed wystąpieniem objawów klinicznych.