Celem obchodzonych dziś uroczystości jest oddanie hołdu wszystkim kapłanom, którzy w polskiej historii swoją postawą dawali świadectwo wiary oraz patriotyzmu. Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych ustanowiono 19 października. W tym roku to już 35. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
W komunikacie Biura Prasowego KEP Abp Gądecki podkreślił, że duchowni niezłomni nie opuścili wiernych i potrzebujących wsparcia i pomocy.
- To oni dodawali sił swoim rodakom, byli z nimi w najtrudniejszych chwilach, służyli im posługą duszpasterską i niejednokrotnie przelewali krew w obronie spraw, w które wierzyli - zaznaczył przewodniczący KEP.
Przypomniał także o martyrologii narodu polskiego, w tym polskich duchownych.
- Modlitwą i pamięcią otaczamy dzisiaj kapłanów, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny - wskazał przewodniczący KEP.
Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował też: "Niech heroiczni kapłani, m.in. ks. Ignacy Skorupka, św. Maksymilian Maria Kolbe, księża, którzy wraz z polskimi oficerami zginęli w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, umacniają nas w wiernym podążaniu za prawdą i dobrem, które zawsze są silniejsze od zła".
Abp Gądecki zaznaczył też, że to właśnie "bohaterscy kapłani swoją postawą udowodnili, że miłość do Boga, bliźniego i ojczyzny ma ogromną siłę, która potrafi trwać wiele lat po ich śmierci".
- Niech więc ci odważni duchowni będą dla nas wszystkich wzorem i inspiracją do pogłębiania wiary i pracy dla dobra naszej doczesnej i wiecznej ojczyzny" - dodał hierarcha.
19 października jako Narodowy Dzień Duchownych Niezłomnych, Sejm ustanowił 4 października 2018 roku. Data dnia pamięci nawiązuje do męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, który został porwany i zamordowany i 19 października 1984 roku.
Czytaj także: