Przejdź do treści
Na północy kraju kliladziesiąt tysięcy odbiorców bez prądu
Flickr/juhansosin/CC BY 2.0

Silny wiatr spowodował w sobotę uszkodzenia sieci trakcyjnych w północnych regionach Polski. 53 tys. odbiorców jest pozbawionych prądu w woj. zachodniopomorskim, ok. 6,8 tys. w warmińsko-mazurskim i prawie 25 tys. w woj. pomorskim.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie Bartłomiej Budzisz, w części koszalińskiej województwa zachodniopomorskiego nie ma prądu około 33 tys. odbiorców - są to m.in. okolice Kołobrzegu, Koszalina i Białogardu. W części szczecińskiej bez prądu jest około 20 tys. odbiorców, m.in. w okolicach Szczecina, Goleniowa i Gryfic. Jak powiedział Budzisz, dostawcy prądu zapewnili, że awarie zostaną usunięte jeszcze w sobotę.

Strażacy w województwie interweniowali w sobotę blisko 150 razy, głównie przy powalonych przez wiatr drzewach, reklamach i wiatach – powiedział Budzisz. Dodał, że przez wichurę nikt nie został ranny; ruch pociągów w województwie odbywa się normalnie, lotnisko w Goleniowie pracuje bez przeszkód, tak samo statki i promy w Świnoujściu.

Najsilniejszy wiatr wieje na wybrzeżu, w południe w Darłowie wiał z prędkością 100 kilometrów na godzinę, a w Dziwnowie 95. Silny wiatr może wiać w województwie do wieczora.

Na Warmii i Mazurach w związku z silnym wiatrem uszkodzonych zostało 378 stacji transformatorowych. Jak poinformowała rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek, najwięcej, bo aż 4 tys. gospodarstw pozbawionych jest zasilania w północno-zachodniej części regionu, głównie w okolicach Elbląga, Pasłęka i Braniewa. Na wschodzie województwa, zwłaszcza k. Ełku prądu nie ma 1,3 tys. odbiorców, a w części centralnej - okolicach Olsztynka, Ostródy i Biskupca - bez prądu pozostaje 1,5 tys. odbiorców.

Według rzecznika warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Krzysztofa Pardy w sobotę wiatr przewrócił blisko 50 drzew, z których część zatarasowała lokalne drogi. W miejscowości Ludwichowo w powiecie iławskim wichura zerwała dach z budynku gospodarczego, a w okolicach Nowego Miasta Lubawskiego przesunęła o 15 m blaszany garaż. "Na szczęście w żadnym z tych zdarzeń nikomu nic się nie stało" - zaznaczył strażak.

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku przewiduje, że w sobotę do godz. 18 nad woj. warmińsko-mazurskim może wiać silny wiatr z zachodu i północnego zachodu o średniej prędkości 30-45 km na godz, osiągający w porywach do 90 km na godz.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, Waldemar Świąder poinformował, że w rejonie energetycznym Gdańsk bez prądu jest 19,3 tys. odbiorców, z tego ok. 11 tys. w powiecie kartuskim, ok. 6 tys. w powiecie wejherowskim oraz ok. 1,6 tys. w powiatach Sztum i Nowy Dwór Gdański. W rejonie energetycznym Słupsk bez prądu jest 5,6 odbiorców, w tym ok. 4 tys. w powiecie bytowskim. W obu rejonach zanotowano 55 awarii.

Asp. Grzegorz Benkiewicz z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacja Ratownictwa Straży Pożarnych w Gdańsku poinformował, że strażacy z powodu silnego wiatru interweniowali w sobotę ok. 150 razy. Usuwali głównie przewrócone na jezdnie konary drzew, elementy konstrukcji i banery. Powiedział, że w kilku przypadkach strażacy usuwali drzewa, które spadły na linie energetyczne. Poinformował, że w zdarzeniach nikt nie ucierpiał.

W regionie wiatr zerwał dachy z budynków gospodarczych w powiatach tczewskim i bytowskim. W Pucku drzewo spadło na samochód, a w Borkowie (powiat kartuski) zawaliła się część ściany budowanej szkoły.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku poinformowało, że do godz. 18 obowiązuje ostrzeżenie o silnym wietrze. Później siła wiatru ma słabnąć. Największą prędkość wiatru, ok. 90 km/godz. zanotowano w pasie nadmorskim.

pap

Wiadomości

Stan alarmowy przekroczony na 23 stacjach w dorzeczu Odry

Zełenski przedstawi plan zwycięstwa w wojnie najważniejszym w USA

Tysiące osób utknęły na drogach po nietypowych w Afryce obfitych opadach śniegu

Ostatnie wybory w Niemczech. Brandenburczycy poszli do urn

Andrzej Duda zaapelował o liczny udział w wyborach w USA

Soska: ludzie są wściekli na to, że rząd sobie nie radzi

"Słonecznikowi" złodzieje myśleli, że są bezkarni. Byli w błędzie

Skurkiewicz: pomoc poszkodowanym powodziom przerosła koalicję 13 grudnia

Wszyscy krzyczą w USA Republika!

Premier kończy przygodę z powodzią? Dziś nie odbył się wieczorny sztab powodziowy

Błaszczak: Polską rządzą amatorzy, Polską rządza dyletanci

Wildstein o raporcie zaniechań: Tusk przykryje festiwal niekompetencji festiwalem kłamstwa

Tłumy Polaków na spotkaniu z Prezydentem Dudą w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Doylestown

5 lat procesu, 68 rozpraw. Historia byłego posła oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Rosji i Chin

Stanowczy apel strażaków. Nie latamy nad korytem Odry!

Najnowsze

Stan alarmowy przekroczony na 23 stacjach w dorzeczu Odry

Andrzej Duda zaapelował o liczny udział w wyborach w USA

Soska: ludzie są wściekli na to, że rząd sobie nie radzi

"Słonecznikowi" złodzieje myśleli, że są bezkarni. Byli w błędzie

Skurkiewicz: pomoc poszkodowanym powodziom przerosła koalicję 13 grudnia

Zełenski przedstawi plan zwycięstwa w wojnie najważniejszym w USA

Tysiące osób utknęły na drogach po nietypowych w Afryce obfitych opadach śniegu

Ostatnie wybory w Niemczech. Brandenburczycy poszli do urn