NIK będzie współpracować ze swoimi odpowiednikami w Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie

Pomoc w dostosowaniu się do standardów UE, spotkania, seminaria dot. kontroli funduszy unijnych, przeciwdziałanie korupcji i badania finansów administracji rządowej i samorządowej zakłada deklaracja o współpracy NIK i organów kontroli Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.
Deklarację podpisano w poniedziałek w Sejmie. W uroczystości - związanej z obchodami 96. rocznicy powstania Najwyższej Izby Kontroli wzięli udział: marszałek Sejmu Radosław Sikorski, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, a także przewodniczący Izby Obrachunkowej Ukrainy Roman Maguta, audytor generalny Urzędu Kontroli Państwowej Gruzji Lasha Tordia i prezes Trybunału Obrachunkowego Republiki Mołdawii Serafim Urechean.
– Symbolem jest to, że robimy to (podpisanie deklaracji – przyp. red.) w rocznicę wydarzeń na Majdanie, które były największymi proeuropejskimi demonstracjami w historii Europy; podczas których Ukraińcy ryzykowali życiem po to, aby zademonstrować swoją wolę życia w kraju uczciwszym, bardziej demokratycznym – mówił Sikorski.
Nawiązał równocześnie do obecnej sytuacji na Ukrainie. – Zdaje się, że to - niestety - nie jest przypadek, że te trzy kraje, które najbardziej chcą przeć do Europy, jednocześnie mają na swoim terytorium zamrożone konflikty i to konflikty spowodowane przez wojska jednego kraju - Federacji Rosyjskiej. Ten pierwszy zamrożony konflikt powstał w Mołdawii, potem w Gruzji, teraz - oby był zamrożony - jest Ukraina. Mam nadzieję, że te konflikty będą przezwyciężone, a Polska będzie nadal wspierać europejskie aspiracja tych krajów – dodał.
Z kolei prezes NIK nawiązując do deklaracji o współpracy powiedział, że będzie to m.in. pogłębianie i zacieśnianie współpracy, która jest obecnie. – Na Ukrainie będą prowadzone dodatkowe szkolenia, w ramach, których będziemy pokazywać jak rozliczać fundusze z Unii Europejskiej, jak organizować proces pracy urzędników według standardów państwa UE. W Gruzji będziemy przekazywać doświadczenia i oceniać te praktyki, które są na miejscu – mówił.
Dodał, że partnerzy z Mołdawii zostali zaproszeni na szkolenie do Warszawy. One również mają dotyczyć rozliczania projektów unijnych.
W oparciu o podpisaną w poniedziałek deklarację, w 2015 r. zostanie zorganizowane w Warszawie międzynarodowe seminarium na temat rozliczania i kontroli środków unijnych oraz "standardów niezależności najwyższych organów kontroli". Mają w nim wziąć udział zarówno kontrolerzy z Ukrainy, Mołdawii i Gruzji jak i przedstawiciele Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, i kontrolerzy z państw bałtyckich, oraz z państw Grupy Wyszehradzkiej.
Podpisanie poniedziałkowej deklaracji zostało połączone z obchodami 96. rocznicy powstania Najwyższej Izby Kontroli. Naczelna Izba Kontroli Państwowej została powołana w 7 lutego 1919 r., o czym głosił nr 14. Dziennika Praw Państwa Polskiego, w którym opublikowano dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego ustanawiający Naczelną Izbę Kontroli Państwowej, niezależną, podporządkowaną tylko głowie państwa instytucję.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze

"Każdy obywatel musi mieć dostęp do rzetelnej informacji". Republika zaprasza na debatę Nawrocki - Trzaskowski w Końskich!

Przejmujące orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Nie żyje legenda światowej piłki nożnej Leo Beenhakker
