Z badań przeprowadzonych w 2014 roku, wynika, że aż 25 proc. respondentów w ciągu życia osobiście doświadczyło jakiejś formy przemocy. Jak ocenia Najwyższa Izba Kontroli, pomoc dla ofiar jest niewystarczająca m.in. z powodu ograniczonych możliwości odizolowania sprawcy przemocy od ofiary czy niewystarczających zasobów pomocy specjalistycznej dla sprawców i dla ofiar.
W badaniu przeprowadzonym w 2014 roku, aż 1/4 badanych przyznała, że doświadczyła w jakiejś formie przemocy. Wzrasta też liczba ujawnionych aktów przemocy, co widać m.in. po ilości zakładanych Niebieskich Kart.
Jednocześnie z kontroli NIK wynika, że pomoc ofiarom przemocy jest niewystarczająca. Jak podano w raporcie, powody braku odpowiedniej pomocy wynikają przede wszystkim z ograniczonych możliwości odizolowania sprawców przemocy od ofiar, niewystarczającej pomocy specjalistycznej i braku skutecznych metod w zakresie nakłaniania sprawców do udziału w procedurze Niebieskiej Karty.
Odpowiednie instytucje nie mają odpowiednich możliwości do zapewnienie ofiarom pomocy np. stałego miejsca zamieszkania – mieszkania komunalnego, czy socjalnego.
Podobny problem odnotowano z zapewnieniem odpowiedniej pomocy psychologicznej i doradztwa, pełna pomoc w badanych ośrodkach dostępna była tylko w zakresie pomocy socjalnej. W wielu ośrodkach brakuje też specjalistów w zakresie poradnictwa rodzinnego czy z zakresu pracy z dziećmi.