Przejdź do treści
NEWS REPUBLIKA. „Neosędziowie" nie tacy źli. Orzekają o rozwodach Gasiuk-Pihowicz i Napieralskiego
Republika

Grupa posłów koalicji rządzącej nie uznaje sędziów nominowanych po 2017 roku. Nie przeszkadzają im oni jednak kiedy prowadzą ich prywatne sprawy. Dotyczy to europosłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz, Grzegorza Napieralskiego i sędziego Waldemara Żurka - ustaliła Republika.

W sierpniu 2022 roku w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczyła się sprawa rozwodowa europosłanki Koalicji Obywatelskiej Gasiuk-Pihowicz, którą rozstrzygał sędzia Artur Grajewski – dowiedziała się Republika.

Ówczesna posłanka znała go doskonale z posiedzeń sejmowej komisji sprawiedliwości, podważając jego status. Podczas posiedzenia sądu nie złożyła jednak wniosku o wyłączeniu go z orzekania w jej prywatnej sprawie cywilnej.

Inną sprawę rozwodową, posła KO Napieralskiego, w tym samym sądzie rozstrzygała sędzia Agnieszka Kutyna, a było to w styczniu 2024 roku. To również sędzia nominowana po 2017 roku.

Nie inaczej było w trwającej jeszcze sprawie jednego z najgłośniej krytykujących zmiany sądownictwie, czyli sędziego Waldemara Żurka. Jego prywatną wygraną w pierwszej instancji sprawę, która dotyczy pozwu przeciwko jednemu z banków w sprawie kredytu, ważyła sędzia Aleksandra Orzechowska. Również tzw. neosędzia. Sędzia Żurek nie protestował.

Wszystkie powyższe informacje potwierdziła Republice Aneta Gąsińska, specjalista ds. informacji publicznej z Oddziału Bezpieczeństwa Sądu Okręgowego w Warszawie.

Zwróciliśmy się z pytaniami do wszystkich trzech osób, w których prywatnych sprawach orzekali tzw. neosędziowie.

"Obowiązuje mnie tajemnica sprawy, bo nie występuje w niej sam. Proszę to zrozumieć. Jak znajdę czas to chętnie z Państwem porozmawiam o wielu tematach wymiaru sprawiedliwości. Na żywo" - odpisał nam sędzia Żurek.

Na nasze pytania nie odpowiedziała europosłanka Gasiuk-Pihowicz i poseł Napieralski.

Chaos w wymiarze sprawiedliwości trwa w najlepsze. "Neosędziowie SN bronią własnych stanowisk i upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Chcą zablokować proces rozliczeń. Dzisiejsze stanowisko trzech neosędziów nie jest uchwałą Sądu Najwyższego i nie jest wiążące" - przekazał minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Adam Bodnar. Jego stanowisko to reakcja na decyzje Izby Karnej Sądu Najwyższego, uznającej Dariusza Barskiego za legalnego prokuratora krajowego.

Podważają status sędziów

Politycy powiązani z obecnym obozem władzy, a także sympatyzujący z nim prawnicy i  sędziowie, od kilku lat regularnie podważają legalność wyborów sędziów w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jedną z najgłośniej protestujących w tej sprawie była posłanka Koalicji Obywatelskiej, a obecnie europosłanka, Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Na początku września tak pisała o sędziach powołanych po 2017 roku: "Neosędziowie nie są i nie będą bowiem legalną częścią wymiaru sprawiedliwości".

"Możliwe, że najpierw powinna być procedowana ustawa dotycząca statusu tzw. neosędziów, a dopiero potem nowela dotycząca składu KRS" - mówiła w maju 2024 roku w rozmowie z PAP ówczesna szefowa sejmowej komisji sprawiedliwości.

W podobnym tonie regularnie wypowiada się publicznie sędzia Waldemar Żurek z Sądu Okręgowego w Krakowie. "Wielu prawników nie przystępowało do konkursów sędziowskich wiedząc, że neoKRS jest nielegalna. To samo było w sądach powszechnych: neosędziowie brali stanowiska i wysokie pensje, bo byli paserami Konstytucji, w tym czasie gdy inni zakładali koszulki z napisem Konstytucja i palili światełka" - mówił sędzia Żurek w rozmowie z portalem Prawo.pl. w listopadzie zeszłego roku.  

Najdelikatniej z wymienionej trójki wypowiada się obecny poseł KO, który jednak też podważał legalnie wybranych sędziów. „Dziś mamy tak zwaną neo-KRS, w której tak naprawdę są powołani ludzie Zbigniewa Ziobro" – mówił dwa lata temu w Programie 3 Polskiego Radia poseł Grzegorz Napieralski (KO).

Marcin Dobski

Wiadomości

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

Chiny złożyły pozew przeciwko Unii Europejskiej

Nawrocki: ten rząd stawia wyżej esbeków niż tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Fałsz ma się stać prawdą

Wizyta u dentysty wkrótce może być luksusem dla wielu Polaków

Kontrowersyjny dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Jak zagłosują Polacy w USA?

Gosek na antenie Republika: jestem siłowo przetrzymywany w nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Szwecja dba o własne bezpieczeństwo i rezygnuje z budowy farmy wiatrowej na Bałtyku

Najnowsze

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok