Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
00:03 Afera szpitalna: Rafał Trzaskowski zapowiedział złożenie do Prokuratora Generalnego wniosku o pilne wyjaśnienie szokujących zarzutów dotyczących Szpitala Południowego w Warszawie
23:23 NIEMCY: w całym kraju wstrzymano ruch pociągów z powodu awarii systemu łączności radiowej
22:58 Szymon Hołownia zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego Polski 2050
21:30 Kijów: Prezydent Wołodymyr Zełenski omówił z premier Julią Swyrydenko zadania związane z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy, która rozpocznie się w Gdańsku, i przekazał, że ważne jest, aby relacje z Polską miały konstruktywny charakter
20:43 Warszawa: W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska w sprawie fali upałów
20:10 Zmarł były prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński. W latach 1994-1999 był wiceprezesem, a w latach 2015-2016 prezesem zarządu TVP. Miał 73 lata
18:59 Warszawa: W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM prawie 70 proc. pacjentów było przyjmowanych poza kolejnością. NFZ nałożył na placówkę prawie 300 tys. zł. kary
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk

NASZ NEWS: Kursant KGB ma dostęp do amerykańskich tajemnic

Źródło: Telewizja Republika

Negatywnie zweryfikowany funkcjonariusz SB rozpracowujący Kościół, po kursie KGB w Moskwie został członkiem Rady
Nadzorczej kluczowej spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej - Wojskowych Zakładów Elektronicznych. Podmiot ten współpracuje z amerykańskimi koncernami: Raytheon i Lockheed Martin przy programie budowy obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu Wisła.

15 lipca br. do rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., które wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, powołano Henryka Grobelnego – ustaliła Telewizja Republika. To strategiczna spółka pod względem współpracy z Amerykanami przy tarczy antyrakietowej. Tymczasem Grobelny to były esbek, który brał udział w rozpracowywaniu kościoła i księży, a także ukończył kurs sowieckiej KGB w Moskwie.

Ta nominacja może budzić bardzo poważne wątpliwości. Wojskowe Zakłady Elektroniczne nie tylko realizowały przez dziesiątki lat
zadania dla potrzeb Sił Zbrojnych RP w zakresie remontów, produkcji i modernizacji wyrobów radiolokacyjnych, rozpoznania i walki elektronicznej oraz sprzętu obrony przeciwlotniczej. Od 2015 roku firma realizuje nowe projekty, w tym stworzenie centrum
serwisowania rakiet NSM firmy Kongsberg oraz uczestniczy w programie Wisła (budowa obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu) współpracując z koncernami Raytheon i Lockheed Martin.

Amerykańskie technologie w WZE

WZE to kluczowa spółka, która współpracuje z Amerykanami przy tarczy antyrakietowej. Wraz z koncernem Reython realizuje
program  budowy obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu Wisła oparty o system Patriot. – W tej części Polskiej Grupy Zbrojeniowej
zbiega się kilka procesów produkcyjnych, które są kluczowe z punktu widzenia naszych programów rakietowych. Nie tylko obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej – mówi TV Republika zastrzegający anonimowość menadżer PGZ. – W Wojskowych Zakładach Elektronicznych udało się rozpocząć, a potem wdrażać właściwie największy transfer technologii, wynikający ze współpracy z amerykańskimi partnerami. Dotyczy to nie tylko rakiet, zaawansowanej elektroniki wyrzutni, ale tez wojskowej nawigacji nie wymagającej systemu GPS - tłumaczy nasz informator i dodaje: - Spółka we współpracy z Amerykanami stworzyła fabrykę produkująca całą sekcję najnowocześniejszego pocisku rakietowego zestawu Patriot [PAC-3 MSE - red.]. Jest to jedyna taka lokacja poza Stanami Zjednoczonymi, gdzie Amerykanie zaufali i przetransferowali tę technologię.

Jak czytamy w branżowych mediach, Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki są kolejną, po PIT-Radwarze i Teldacie, polską firmą, która będzie współpracowała z koncernem Raytheon przy produkcji wyrzutni Patriot. 

W zeszłym roku gościł w Zielonce ówczesny szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. – Bardzo się z tego cieszę, że produkuje bardzo zaawansowane technologicznie elementy uzbrojenia, które wykorzystujemy na potrzeby modernizacji Wojska Polskiego. Szczególnie chciałem zwrócić uwagę na produkcję rakiet, które służą do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w systemie PATRIOT. Pozyskaliśmy te rakiety, teraz jest już wszystko gotowe, żeby te rakiety były współprodukowane tu w Zielonce. To jest nasz wielki sukces – podkreślał minister. 

„Nie posiada kwalifikacji moralnych do pełnienia służby”

Dotarliśmy do teczki Grobelnego w archiwum IPN. Członek Rady Nadzorczej WZE urodził się 11 października 1951 r. w Trlągu, niewielkiej miejscowości w ówczesnym województwie bydgoskim. Jeszcze będąc uczniem Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Inowrocławiu, we wrześniu 1967 r. wstąpił do Związku Młodzieży Socjalistycznej. Trzy lata później zakończył naukę z tytułem technik specjalność obróbka skrawaniem. Potem krótki pracował w Bydgoskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego „Pomorze”, biorąc udział w budowie cementowni w Wapiennie, a następnie Śląskich Zakładach Mechanizacji Budownictwa „Zremb” z siedzibą w Tychach. Następnie Grobelny odbył obowiązkową służbę wojskową w Pomorskiej Jednostce Wojsk Ochrony Pogranicza w Szczecinie, kończąc ją w stopniu kaprala. W tym czasie wstąpił do PZPR.

Wniosek o przyjęcie do SB w Bydgoszczy złożył 20 października 1972 r. Z akt wynika, że Grobelny w sierpniu 1976 r. trafił do Wydziału IV KWMO w Bydgoszczy. Komórka ta zajmowała się  m.in . rozpracowywaniem kościoła. W aktach obecnego członka RN WZE można znaleźć m.in . opinie z okresu czerwiec 1976-kwiecień 1976. „Do zadań jego [Grobelnego - red.] należy opracowywanie ocen, wniosków i kierunków pracy wydziału, informacji problemowych i analiz dla Departamentu IV MSW, potrzeb operacyjnych wydziału, wojewódzkich instancji partyjnych i władz administracyjnych. Na kontakcie posiada 2 tajnych współpracowników. Prowadzi 2 sprawy obiektowe. Potrafi właściwie organizować pracę własną i pracę sekcji którą kieruje. Jest inteligentny, systematyczny i pracowity. Cechuje go duże zdyscyplinowanie i zaangazowanie w wykonywaniu pracy. Posiada umiejetność szybkiego i dokładnego opracowania różnego rodzaju analiz i informacji” - czytamy w dokumencie. Potem w okresie stanu wojennego był zastępcą naczelnika Wydziały IV grupy operacyjnej w Chojnicach. Także ta komórka w swoich zadań miała walkę z kościołem. 1 marca 1983 r., cztery miesiące przed zakończeniem stanu wojennego, Grobelny awansował na fotel zastępcy szefa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych (RUSW) w Chojnicach.

W jego aktach można znaleźć pismo jakie 27 marca 1986 r. Przesłał do Ministra Spraw Wewnętrznych, którym był wówczas
gen. Czesław Kiszczak. To prośba o wysłanie go na specjalistyczne przeszkolenie do Moskwy. „Udział w przeszkoleniu pozwoliłby mi na wzbogacenie wiedzy operacyjnej, niezbędnej do efektywnego wypełniania obowiązków służbowych” - argumentował swoją prośbę wówczas kapitan Grobelny. Trzymiesięczny kurs w Wyższej Szkole KGB w Moskwie obecny członek RN WZE przeszedł w okresie listopad 1987 - styczeń 1988. Ostatecznie w okresie likwidacji SB był szefem chojnickiego RUSW, miał stopień majora. Grobelny w III RP chciał kontynuować służbę w policji. W jego aktach znajduje się jednak negatywna dla niego opinia Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej w Bydgoszczy z lipca 1990 r. Wynika z niej, że obecny członek RN WZE „nie odpowiada wymogom przewidzianym dla funkcjonariusza lub pracownika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych określonym w ustawie i nie posiada kwalifikacji moralnych do pełnienia służby”. Grobelny odwołał się do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, która 30 sierpnia 1990 r. podtrzymała decyzję o negatywnej weryfikacji.

PGZ i Grobelny nie odpowiadają

Z prośbą o komentarz Telewizja Republika zwróciła się do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zakreśliliśmy termin dziś do godz 13:00. Do tego czasu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. PGZ tłumaczyła, że potrzebuje więcej czasu na odpowiedź ze względu na konieczność potwierdzenia „pewnych informacji”. Chcieliśmy również skontaktować z samym Grobelnym. Dzwoniliśmy na jego numer komórkowy. Przesłaliśmy również pytania smsem, a także e-mailem za pośrednictwem PGZ. Nie otrzymaliśmy również odpowiedzi.

Telewizja Republika