Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. "Mądre narody dbają o pamięć i tę pamięć instytucjonalizują"
Mądre narody dbają o pamięć i tę pamięć instytucjonalizują. Dlatego budujemy m.in. tę instytucję – powiedział podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
– Udaje nam się przełamać pewną niemoc. Dzisiaj symbolicznie zamykamy taki pierścień instytucjonalnej pamięci, który od kilku lat powstaje w Polsce – mówił minister.
– Przez ponad siedemdziesiąt lat "nie powstawały instytucje pamięci, które powinny powstać po to, żeby polska wspólnota narodowa była właścicielem swojej pamięci i żeby kolejne pokolenia były w sposób cywilizowany, w sposób pokojowy, uczone o polskiej historii, o pamięci, o wyborach, które konstytuują każdą wspólnotę – mówił.
– Bo ludzkie wybory, to jak my wybieramy w życiu, zwłaszcza w tych momentach próby, najtrudniejszych, mówią o tym, kim jesteśmy, mówią o naszej tożsamości, mówią o naszej możliwości trwania, rozwoju i obrony naszych wartości – wskazał.
– I dlatego budujemy tę instytucję. Mądre narody dbają o pamięć i mądre narody tę pamięć instytucjonalizują. Dlatego my budujemy ten pierścień pamięci – tłumaczył. Wymienił m.in. Muzeum Historii Polski, muzea Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Kresów.
– Około 30 nowych instytucji muzealnych, bo to jest Polsce potrzebne – mówił.
Jak podkreślił "naszym Westerplatte jest m.in. dbanie o wypełnianie naszego obowiązku wobec pamięci".
– Wydaje mi się, że budowanie takich mądrych instytucji pamięci, gdzie prawda historyczna jest prezentowana, gdzie prezentowana jest też racja stanu wspólnoty narodowej, to jest właśnie przekuwanie w czyn pięknych słów. Słowa często nie wystarczą, potrzebne jest działanie, bo ono dopiero się przekuwa na ludzkie losy – podsumował.