Przejdź do treści
Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację do służby
gov.pl

Rozpoczęła się rekrutacja do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej (MOSG). W tym roku do pracy może zostać przyjętych 110 funkcjonariuszy.

Nasi funkcjonariusze wykonują zadania związane z ochroną granicy państwowej na lądzie i na morzu, kontrolą ruchu granicznego oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji” - wyjaśnia rzecznik prasowy MOSG kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak.

Rzecznik wyjaśnia także, że Morski Oddział Straży Granicznej ma dodatkowo obowiązek prowadzenia nadzoru nad eksploatacją polskich obszarów morskich i przestrzeganiem przez statki przepisów obowiązujących na tych obszarach ze szczególnym uwzględnieniem ochrony infrastruktury krytycznej. „Jesteśmy obecni na Mierzei Wiślanej, którą przecina granica z Federacją Rosyjską, będąca jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, gdzie ochraniamy tzw. zieloną granicę. Prowadzimy kontrole graniczne w portach morskich i lotniczych, z czym związana jest m.in. konieczność doskonałej znajomości przepisów regulujących kwestie wjazdu i pobytu cudzoziemców w Polsce” - podkreśla Juźwiak. Dodaje, że funkcjonariusze SG stacjonują również na gdańskim lotnisku, gdzie szczególnie potrzebne są umiejętności pozwalające już podczas pierwszego kontaktu z podróżnym stwierdzić, czy dokument, którym się posługuje, nie jest fałszywy lub czy on sam jest rzeczywiście osobą, za którą się podaje.

Ponadto w MOSG, jak zaznacza Juźwiak, są załogi jednostek pływających. Codzienna służba tych funkcjonariuszy polega przede wszystkim na monitorowaniu i patrolowaniu polskich obszarów morskich. „Jeśli zajdzie taka potrzeba, kontrolują oni statki, jachty, kutry rybackie, sprawdzając, czy nie są naruszane przepisy bezpieczeństwa żeglugi albo czy na pokładzie nie ma towarów zabronionych” - objaśnia.

Podkreśla on jednocześnie, że służba na morzu, w porcie lotniczym, w przejściu granicznym morskim, w ochronie granicy lądowej czy zwykła kontrola drogowa zawsze niosą ze sobą pewne wyzwania i niebezpieczeństwa, z którymi funkcjonariusze muszą się liczyć. „Każde wyjście na patrol z bronią, nie mówiąc już o działaniach specjalnych, wiąże się z ryzykiem, w które wpisany jest element nieprzewidywalności. Trzeba mieć tego świadomość”. Cykliczne szkolenia w SG są prowadzone po to, by w sytuacjach kryzysowych funkcjonariusze umieli się odpowiednio zachować.

Postępowanie kwalifikacyjne do SG podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Wysyłany jest on również na badanie psychologiczne oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf. W drugim etapie postępowania kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Następnie rekruci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba niekarana, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych. Jak powiedział oficer prasowy MOSG, nowo przyjęci funkcjonariusze muszą najpierw ukończyć pozytywnie szkolenie podstawowe i podoficerskie, podczas których zdobywają wiedzę z zakresu m.in. ochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego, bezpieczeństwa w komunikacji i prawa. „W ośrodkach szkolenia, gdzie przebywają przez kilka miesięcy, prowadzone są z nimi także szkolenia strzeleckie i zajęcia z wychowania fizycznego z elementami technik interwencji” - tłumaczy.

Po szkoleniu podoficerskim funkcjonariusze są mianowani na stopień kaprala Straży Granicznej i podejmują służbę w swoich macierzystych jednostkach. „Należy pamiętać, że potrzeby wymagają nieraz wysłania funkcjonariusza do innej jednostki w zasięgu działania MOSG lub czasowego delegowania do innego oddziału Straży Granicznej” - tłumaczy. W zależności od zajmowanego stanowiska, predyspozycji, kwalifikacji i potrzeb funkcjonariusze mogą być następnie skierowani na szkolenie w zakresie szkoły chorążych, a potem tzw. szkolenie oficerskie, po którym otrzymują promocję na stopień podporucznika Straży Granicznej. W trakcie służby funkcjonariusze mają dodatkowo możliwość udziału w różnego rodzaju kursach i szkoleniach doskonalących, dzięki którym podnoszą swoje kwalifikacje. Nowi funkcjonariusze bezpośrednio po przyjęciu do służby mogą podjąć studia w nowo powstałej Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie.

Obszar działania Morskiego Oddziału Straży Granicznej rozciąga się od Krynicy Morskiej i granicy z Federacją Rosyjską, aż po Świnoujście i Szczecin, czyli granicę z Niemcami, obejmując województwo pomorskie, zachodniopomorskie i część warmińsko-mazurskiego. To także dwunastomilowy pas wód terytorialnych, strefa przyległa i polska wyłączna strefa ekonomiczna. Długość granicy państwowej ochranianej przez funkcjonariuszy oddziału wynosi przeszło 700 km, w tym ponad 456 km granicy morskiej. Kandydaci do pracy w Morskim Oddziale Straży Granicznej mogą składać dokumenty aplikacyjne w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w jednostkach Straży Granicznej w Świnoujściu, Rewalu, Szczecinie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie, Elblągu i Krynicy Morskiej.

 

PAP

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?