– Polska jest dumnym krajem, proszę nas nie pouczać w takich sprawach. My doskonale wiemy, jak zarządzać naszymi instytucjami. Dzięki temu, że zmieniliśmy podejście do instytucji podatkowych, to mamy najlepszą sytuację gospodarczą od 30 lat i najniższy deficyt, najniższy dług publiczny, najniższe bezrobocie. Wielki sukces gospodarczy i to wszystko przy jednoczesnym ogromnym wsparciu dla programów społecznych - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Parlamencie Europejskim.
– Demokracja w Polsce nigdy nie była tak żywa jak obecnie - oświadczył premier.
– Jesteśmy dumnym narodem i najlepiej wiemy, ile kosztuje wolność. My walczyliśmy za wolność naszą i waszą, my postawiliśmy tamę niemieckiemu barbarzyństwu podczas II wojny światowej jako pierwsi i uratowaliśmy w ten sposób kontynent od jeszcze większego ludobójstwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
– Zmiany w Polsce doprowadziły do odzyskania z rąk mafii 10 mld euro - podkreślił premier.
– Polska jest dumnym krajem, proszę nas nie pouczać w takich sprawach. My doskonale wiemy, jak zarządzać naszymi instytucjami. Dzięki temu, że zmieniliśmy podejście do instytucji podatkowych, to mamy najlepszą sytuację gospodarczą od 30 lat i najniższy deficyt, najniższy dług publiczny, najniższe bezrobocie. Wielki sukces gospodarczy i to wszystko przy jednoczesnym ogromnym wsparciu dla programów społecznych - powiedział.
– Czy wiecie, że nasz rząd zlikwidował skrajne ubóstwo u dzieci i młodzieży niemal o 100 proc. W 95 proc. zlikwidowano ubóstwo. Nikogo wcześniej to nie interesowało. Przeznaczyliśmy pieniądze wyrwane z rąk mafii na programy społeczne. To jednocześnie wspiera naszą gospodarkę - wskazał premier.
– W odpowiedzi na pytanie, czy Polska będzie szanowała wyroki TSUE - Polska szacuje wyroki Trybunału. Mamy dziś w całej Unii 50 wyroków niewykonanych. Polska nie ma z tym problemu, ale jednocześnie są kompetencje unijne (...) i kompetencje krajowe i wymiar sprawiedliwości należy do kompetencji krajowych - powiedział Morawiecki.
– PE chce być słusznie w centrum debaty o przyszłości UE. Niepotrzebnie redukuje się wymiar tej debaty do kompetencji krajów członkowskich. Tracimy okazję, by odegrać kluczową rolę w debacie. Do kluczowych spraw należy jednolity rynek, harmonizacja zasad gospodarczych tam, gdzie to ma sens. Wskazuję na swobodę świadczenia usług i wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ci wielcy sobie radzą, ale nie będzie poparcia wśród klasy średniej i poparcia dla idei integracji, gdy nie będzie wsparcia dla MŚP - dodał.