„Modlitwa, post i jałmużna to nasze środki zbrojne”. Żołnierze rozpoczęli Wielki Post
W kaplicy pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Kompleksie Wojskowym 44 w Warszawie biskup polowy Wiesław Lechowicz odprawił Mszę św. z obrzędem posypania głów popiołem dla żołnierzy i pracowników wojska. W rozpoczynający się dziś Wielki Post włączono modlitwę o pokój na Ukrainie.
We Mszy św. uczestniczyli żołnierze i pracownicy wojska Pułku Ochrony, Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, Regionalnego Centrum Informatyki, Centrum Zasobów Informatycznych oraz Oddziału Zabezpieczenia Stołecznego Garnizonu. Obecni byli dowódcy poszczególnych jednostek. Liturgię słowa przygotowali żołnierze pełniący służbę w Kompleksie Wojskowym 44.
W homilii bp Lechowicz zachęcał, aby w Środę Popielcową zadać sobie pytanie: „Co w nas pozostanie z obrzędu posypania głów popiołem?”. – Przed chwilą słyszeliśmy słowa Pana Jezusa, zachęcające nas do modlitwy, postu i jałmużny. To są nasze środki zbrojne, to jest nasza broń, dzięki której umacniamy pokój i bronimy pokoju na wszystkich jego poziomach – przekonywał. Zachęcał, aby korzystać z nich nie tylko w kontekście tego, co dzieje się obecnie na Ukrainie i nie tylko w kontekście Wielkiego Postu, ale także całego naszego życia. – To co proponuje Jezusa ma charakter uniwersalny, aktualny zarówno w czasach pokoju, jak i w czasach wojny – powiedział.
Wyjaśnił, że modlitwa jest potrzebna, żeby człowiek nie uwierzył w to, że jest Bogiem i po to, by budował właściwą hierarchię wartości. – Potrzebny jest również post, czyli umiarkowanie, wstrzemięźliwość, panowanie nad swoimi słabościami. Potrzebna jest też jałmużna, która wyzwala nas z niewoli egoizmu i patrzenia na świat wyłącznie z perspektywy naszych potrzeb – powiedział.
Po homilii nastąpił obrzęd poświęcenia popiołu i posypania nim głów wiernych. Eucharystię koncelebrowali ks. płk SG Zbigniew Kępa, dziekan Straży Granicznej i ks. mjr Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego.
Pod koniec Mszy św. ks. kpt. Mateusz Korpak, administrator katedry polowej kapelan kompleksu, zaprosił zebranych do uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych, a także poinformował o inicjatywach związanych z pomocą Ukrainie. Przed Mszą św. żołnierze i pracownicy kompleksu mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
Przed udzieleniem błogosławieństwa bp Wiesław Lechowicz wyraził wdzięczność obecnym dowódcom jednostek wojskowych, żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej za wspólną modlitwę oraz życzył owocnego przeżycia Wielkiego Postu.