„Moda na patriotyzm wśród młodzieży się rozszerza. Dobrze jest widzieć takie zjawisko, szczególnie, że mamy teraz szeroką wiedzę i możliwości by poznawać historię” - tak podsumowali dzisiejsi goście Eweliny Steczkowskiej w programie Kultura na Dzień Dobry - artystka, twórczyni i odtwórczyni piosenek patriotycznych Dorota Frontczak - Fiedorowicz oraz Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL .
Ewelina Steczkowska pytała swoich gości o muzeum Żołnierzy Wyklętych - jaka jest jego istota. Mowa też była o 69-tej rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, niezłomnego żołnierza kawalerii Wojska Polskiego. "Muzeum, które reprezentuję - mówił Jarosław Wróblewski - to nie tylko suchy, stary budynek, ale miejsce gdzie możemy uczyć się wielu ciekawych historii o ofiarach systemu komunistycznego. Jest wiele znanych i chwalebnych osobistości, o których trzeba rozmawiać otwarcie. Walczyli o wolną Polskę, za co zostali zabici strzałem w tył głowy. U nas odbywają się spotkania z młodzieżą, promocje książek, ale bardzo dużym, nadchodzącym wydarzeniem będzie 69 rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego, która odbędzie się 25 maja".
Muzeum Żołnierzy Wyklętych, mieści się w gmachu byłego aresztu śledczego na Mokotowie, w którym wydawano wyroki i przeprowadzano egzekucje na Żołnierzach Wyklętych i na opozycjonistach. Materiały i zbiory dostępne w muzeum, dają możliwość przestudiowania biografii takich osób jak Stanisław Kasznica - ostatni komendant Narodowych Sił Zbrojnych, czy rotmistrza Pileckiego.
Patriotycznie i śpiewająco
"My jako kobiety możemy odczuwać wrażliwość, jaką miały w sobie Panny Morowe czy Wyklęte - te, które nie rezygnując ze swoich wartości potrafiły mierzyć się z wojenną rzeczywistością" - mówił drugi gość programu "Kultura na Dzień Dobry" pani Dorota Frontczak - Fiedorowicz "Fala", która jest współtwórczynią i współuczestniczką projektów muzycznych Dariusza Malejonka, takich jak "Panny Wyklęte" czy "Panny Morowe". Piosenkarka uważa, że muzyką patriotyczną, historią tej muzyki, interesują się nie tylko młodzi, którzy całym sercem identyfikują się z Niezłomnymi, ale i też całe rodziny, które artystka zauważa na swoich koncertach.
25 maja, czyli 69 rocznica śmierci Wielkiego Polaka rtm. Witolda Pileckiego
25 maja o godzinie 12:00 w muzeum Żołnierzy Wyklętych będzie miała miejsce premiera książki o rotmistrzu Pileckim, której autorką jest córka rotmistrza, pani Zofia Pilecka-Optułowicz.
o 20:00 odbędzie się koncert ku chwale Niezłomnym, na którym wystąpi m.in. pani Dorota Frontczak - Fiedorowicz w ramach projektu "Panny Wyklęte".
O 21:30 będzie uroczysty przemarsz "ostatnimi śladami Pileckiego", by oddać hołd i zapalić znicze w miejscu, w którym dokonano egzekucji na rotmistrzu.
O 22:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Św. w intencji rtm. Pileckiego.