Przejdź do treści
Młodzi przywracają pamięć Żołnierzy Wyklętych
Materiały prasowe akcji

„Upominamy się o Was!” to akcja społeczna, w ramach której w całej Polsce będą organizowanie liczne wydarzenia kulturalne oraz inicjatywy edukacyjne. Ich efektem ma być przywrócenie Żołnierzy Wyklętych do zbiorowej świadomości oraz godne upamiętnienie tych zapomnianych bohaterów.

Przede wszystkim chcemy być kolejną cegiełką w procesie budowy należnej pamięci dla Żołnierzy Wyklętych – mówi z kolei Sebastian Kaleta, prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski i jednocześnie główny pomysłodawca akcji. Jak zaznacza, od pozostałych inicjatyw, które realizują ten cel „ta różni się tym, że my pragniemy dotrzeć do tych najmłodszych: uczniów szkół oraz studentów”.

My, pokolenie Młodych Polaków, domagamy się od władz polskich każdego szczebla, przywrócenia do zbiorowej pamięci bohaterskich Żołnierzy Wyklętych, walczących w niepodległościowym powstaniu antykomunistycznym w latach 1944-1963 – czytamy w Manifeście przygotowanym przez organizacje zgrupowane pod szyldem „Upominamy się o Was!”.

Drodzy Żołnierze Wyklęci! Upominamy się o Was! Dla wolnej Polski tysiące z Was poświęciło swoją młodość, marzenia, życie. Jesteście naszymi bohaterami. Dlatego uczynimy wszystko, byście odpowiednio do swojej chwały oraz poświęcenia zostali uhonorowani. My, młodzi, żyjący w wolnej Polsce, dzięki Waszej niezłomności możemy cieszyć się wolnością, którą swoim duchem i walką pielęgnowaliście. Pomni tej odpowiedzialności, chcemy się odpłacić Wam wieczną pamięcią i chwałą Waszej czci – brzmi najbardziej obrazowy fragment Manifestu.

Z dokumentu dowiadujemy się również, jakich działań młodzi aktywiści wymagają od władz, aby należycie uhonorować zapomnianych bohaterów. Zdaniem autorów akcji należy przede wszystkim uczestniczyć w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, znieść nazwy ulic komunistycznych oprawców, doprowadzić do powstania Muzeum Żołnierzy Wyklętych, budować pomniki, nadawać szkołom nazwy poległych bohaterów i uczyć o tym okresie polskiej historii w szkołach. Poza tym, jak wynika z Manifestu, młodzi domagają się też sfinansowania badań nad poszukiwaniem szczątek pochowanych w zbiorowych mogiłach brutalnie zamordowanych przez komunistyczny aparat wojskowy  oraz państwowego pochówku Żołnierzy Wyklętych zidentyfikowanych podczas badań, szczególnie dowódców ekshumowanych w kwaterze Ł (tzw. Łączka) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wraz z odpowiednimi honorami.

– Młodzi dla Polski i pozostałe organizacje z koalicji planowały różne wydarzenia dotyczące Żołnierzy Wyklętych wokół dnia ich święta. Pewnego dnia, oglądając „Czas Honoru”, wpadłem na pomysł powołania akcji o nazwie "Upominamy się o Was" i po kilku tygodniach akcja mogła ruszyć – mówi Sebastian Kaleta.

CZYTAJ O INICJATYWACH PODEJMOWANYCH W RAMACH AKCJI

Telewizja Republika

Wiadomości

Maliszewski: powinna powstać kompleksowa tarcza wsparcia dla różnych grup dotkniętych powodzią

Ogrom zniszczeń nie do opisania | Lądek-Zdrój

Rzeka, która odebrała szczęście wielu rodzinom — Polska po powodzi

Spędził za kratkami szesnaście lat, grozi mu kolejne dziesięć

Wody Polskie uruchomiły specjalny telefon interwencyjny

Poniedziałek będzie pogodny

Express Republiki | 22.09.2024

Dramat rolników z zalanych terenów

Już 29 września Ziemia będzie miała...dwa Księżyce

Tragiczne skutki rodzinnej awantury. Kobieta nie żyje

Kosztowniak: Premier jest od rządzenia Polską i zabezpieczenia obywateli, a nie od Twittera

Piękne słowa Trumpa o prezydenturze Andrzeja Dudy i odważnej Polsce

Zdaniem Millera za dużo planujemy na obronność Polski

Ponad 1700 żołnierzy wspomaga proces likwidacji skutków klęski żywiołowej w gminie Lądek

Kajakarstwo górskie: Polaczyk czwarty, Zwolińska szósta

Najnowsze

Maliszewski: powinna powstać kompleksowa tarcza wsparcia dla różnych grup dotkniętych powodzią

Wody Polskie uruchomiły specjalny telefon interwencyjny

Poniedziałek będzie pogodny

Express Republiki | 22.09.2024

Dramat rolników z zalanych terenów

Ogrom zniszczeń nie do opisania | Lądek-Zdrój

Rzeka, która odebrała szczęście wielu rodzinom — Polska po powodzi

Spędził za kratkami szesnaście lat, grozi mu kolejne dziesięć