Pod koniec zeszłego tygodnia tzw. "ministra" edukacji - Barbara Nowacka (PO) zapowiedziała, że już niebawem - dla części dzieci - nie będą zadawane prace domowe. Propozycję tę słyszeliśmy już podczas kampanii wyborczej koalicji Tuska. Jak zapatrują się na nią Polacy? Wyniki sondażu mówią same za siebie.
Resort edukacji zapowiada odejście od zadawania prac domowych w klasach 1-3, natomiast w klasach 4-8 prace domowe pozostaną, jednak nie będą ani obowiązkowe, ani oceniane. "Ministra" w programie "Tłit" Wirtualnej Polski zapowiedziała, że zmiany zostaną obowiązywać już od kwietnia.
Plany te potwierdził również stojący na czele rządu Tusk.
"W klasach od 1 do 3 żadnych prac domowych, no chyba że czasami jakiś wierszyk. Od 4 do 8 klasy prace domowe tylko dla chętnych i bez oceniania. Jeśli chodzi o szkoły średnie, bawcie się dobrze na feriach", napisał na Twitterze.
W piątek do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia regulujący tę kwestię.
Polacy na "nie"
IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał Polaków, czy to dobry pomysł. 20,3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie, a 22,7 proc. określiło je jako raczej dobre. W sumie 43 proc. badanych pozytywnie wyraziło się o tych zmianach.
"Są to głównie osoby mające 18–29 lat, czyli częściowo ci, którzy chodzili już do zreformowanej szkoły. Zmianę popierają także mieszkańcy dużych i średnich miast oraz osoby mające dwoje dzieci. Rodzice wielodzietni do likwidacji prac domowych podchodzą już z mniejszym entuzjazmem. Nowe rozwiązania popiera 60 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 27 proc. wyborców Lewicy i 43 proc. wyborców Trzeciej Drogi", pisze "Rzeczpospolita".
33,4 proc. Polaków na pytanie czy proponowane zmiany dotyczące prac domowych to dobry pomysł odpowiedziało "zdecydowanie nie". 17,5 proc. badanych wybrało odpowiedź "raczej nie". Łącznie 50,9 proc. ankietowanych negatywnie oceniła proponowane zmiany.
Jak zauważyła "Rz", liczba zwolenników nowych rozwiązań maleje wraz w wiekiem. "W grupie osób mających między 50 a 59 lat przeciwko zmianom jest 67 proc. ankietowanych, a powyżej 60 lat – 56 proc. badanych. Przeciwko likwidacji prac domowych jest też 79 proc. wyborców PiS i 78 proc. wyborców Konfederacji" - wskazała.
6,1 proc. badanych w sprawie likwidacji prac domowych nie miała zdania.
Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzono metodą CATI w dniach 26-27 stycznia 2024 r. na 1067-osobowej grupie respondentów.