Ministerstwo Finansów zainteresuje się polskimi wątkami afery "Panama Papers". Premier Szydło: Takimi sprawami powinny się zajmować instytucje europejskie
Główny Inspektorat Informacji Finansowej (GIIF) wszczął postępowanie analityczne, w ramach którego poprosi o informacje zagranicznych ośrodków ws. polskich wątków w aferze.
Około 140 polityków, celebrytów i sportowców korzystało z usług bankowych w rajach podatkowych. Wczoraj wyciekło ponad 11 milionów poufnych dokumentów, które ujawniają nazwiska osób korzystających z tego typu usług. Wśród nich znajduje się prezydent Rosji Władimir Putin, Petr Poroszenko, Lionel Messi. Na liście znaleźli się Polacy – były polityk Paweł Piskorski oraz przedsiębiorcy Marek Profus i Mariusz Walter.
CZYTAJ WIĘCEJ... Messi, Putin i Poroszenko. Największy w historii wyciek dokumentów dot. rajów podatkowych
– Priorytetem Ministerstwa Finansów jest uszczelnianie systemu podatkowego, co będzie możliwe m.in. poprzez wprowadzenie do prawa polskiego klauzuli generalnej o unikaniu opodatkowania – powiedział minister Paweł Szałamacha. Propozycja zmiany ordynacji podatkowej została złożona w Sejmie.
Ministerstwo Finansów zwróci się do kancelarii Mossack Fonseca, która pomagała zakładać firmy w rajach podatkowych. – Miałem firmę zarejestrowaną w Panamie, jednak nigdy nie podjęła działalności, a wszystko odbywało się zgodnie z prawem – mówił w wywiadzie z RMF FM Paweł Piskorski. Nie wyjawił czym dokładnie zajmowała się firma.
– Czy to się uda zrobić na forum międzynarodowym, unijnym? Tym powinny właśnie zajmować się instytucje europejskie. Powiem tak może, nawiązując do różnych innych ciekawych spraw, którymi instytucje europejskie, Komisja Europejska, Rada Europy, czy inne instytucje się zajmują. Być może warto, by wreszcie się zajęły uszczelnianiem systemu podatkowego – skomentowała sprawę premier Beata Szydło podczas dzisiejszej konferencji prasowej.