Przejdź do treści
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Minister środowiska: kopalnia na Jurze nie powstanie

Źródło: Wikimedia Commons

Jak zapewnił w środę po południu podczas spotkania z mieszkańcami na Zamku Ogrodzieniec minister środowiska Michał Woś kopalnia cynku i ołowiu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nie powstanie.

Przed ponad tygodniem minister Woś ogłosił w Katowicach decyzję o nieprzedłużaniu koncesji poszukiwawczej na złoża na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, argumentując m.in., że przedsiębiorca miał 10 lat, aby dobrze rozpoznać złoża, jednak przeprowadził dotąd ok. 100 odwiertów z ponad 800 planowanych.

 W środę w Ogrodzieńcu Woś podkreślił, że jest to miejsce symboliczne dla całej Jury. Ocenił, że zwieńczenie batalii mieszkańców powiatu zawierciańskiego o zablokowanie kopalni - to najlepszy przykład, że rząd Zjednoczonej Prawicy i prezydent Andrzej Duda zawsze wsłuchują się w głos ludzi.

- "Oczywiście koncesja, jej nieprzedłużenie to sprawy oparte na przesłankach merytorycznych. Podkreślałem wielokrotnie, że w przypadku udzielonych koncesji poszukiwawczych 10 lat to wystarczający czas, by wykonać zaplanowane prace" - wskazał minister.

- "Mamy komunikat dla mieszkańców, że kopalnia nie powstanie z prostego powodu - jeżeli nie będą tego chcieli mieszkańcy, jeżeli nie będą tego chciały samorządy i samorządowcy, to nie ma takiej prawnej możliwości. Koncesje poszukiwawcze i ich zakończenie powodują, że nie powstają żadne nowe roszczenia, natomiast koncesje, które ew. przedsiębiorca posiada, żeby doprowadzić do powstania kopalni, to nie zrobi tego bez zgody samorządów, więc de facto mieszkańców" - mówił Woś.

 Minister, po wygłoszeniu oświadczenia nt. kopalni zaznaczył, że spotkanie odbywa się także w ramach cyklu "Łączy nas Polska" - po czym zaczął namawiać do wyboru w drugiej turze starającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, argumentując, że prezentuje on tę część Polski, w której decyzje nie są podejmowane ponad głowami mieszkańców.

 Tę część wystąpienia zaczęli zakłócać niektórzy zebrani, wzywając do powrotu do rozmowy nt. problemu ważnego dla lokalnej społeczności.

 Posłanka Ewa Malik zaapelowała do tych osób o docenienie, że to za rządów Prawa i Sprawiedliwości zablokowano potencjalną budowę kopalni, a także że m.in. niedawno podpisano umowę na budowę obwodnicy pobliskich Zawiercia i Poręby. Posłanka Malik zaznaczyła, że minister Woś wniósł potężny wkład w efekt, którego oczekiwali okoliczni mieszkańcy i poprosiła o wzajemny szacunek.

 Burmistrz miasta i gminy Ogrodzieniec Anna Pilarczyk akcentowała, że niezależnie kto ogłosił decyzję, że kopalnia nie powstanie, jest mu wdzięczna. Zapewniła, że jest burmistrzem skutecznym i będzie pilnowała dotrzymania tego słowa. Po oficjalnej części spotkania minister Woś podjął kuluarowe rozmowy z mieszkańcami.

 Pytany o przyjęty przed tygodniem przez radnych Sejmiku Woj. Śląskiego apel ws. wstrzymania prac związanych z poszukiwaniem złóż rud metali na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a także zaniechania lokalizowania tam w przyszłości ew. kopalni, minister środowiska przypomniał, że apel ten przyjęto z inicjatywy sejmikowej opozycji.

 - "Trwają prace w ministerstwie nad nowelizacją prawa geologicznego i górniczego; analizujemy różne możliwości. Natomiast sam apel to raczej było działanie opozycji PO-SLD, czyli tych, którzy udzielili temu przedsiębiorcy pewnych koncesji, które doprowadziły do tego stanu, z jakim mieliśmy do czynienia. Teraz Zjednoczona Prawica musi odkręcać pewne rzeczy i poradzimy sobie z tym" - zapewnił Woś.

WNP

Wiadomości

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Podali przyczynę katastrofy lotu Air India 171

Trump o powodzi w Teksasie: nigdy nie widziałem czegoś takiego

Najnowsze

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska