Przejdź do treści

Minister Ziobro o Pegasusie. „To modne się stało”

Źródło: Fot. PAP/Leszek Szymański

Państwo było obowiązane kupić taki system, który pozwoli w sposób skuteczny tropić osoby, co do których jest podejrzenie, że popełniały przestępstwo - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pytany o Pegasusa. Dodał, że „jest to w pełni legalny system” i że „każdy może twierdzić, że stał się ofiarą inwigilacji, to modne się stało”.

We wtorek prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś odpowiadał na pytania członków senackiej komisji nadzwyczajnej ds. przypadków nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Wcześniej wyjaśnienia przed komisją składali b. szef NIK, senator Krzysztof Kwiatkowski (niez.) i doradca w Departamencie Administracji Publicznej NIK Marek Bieńkowski.

"Uważam, że padłem ofiarą nielegalnej inwigilacji" - oświadczył Banaś. Prezes NIK poinformował też, że jedna z kontroli przeprowadzonej przez Izbę wykazała nielegalne dofinansowanie działalności CBA kwotą 25 mln zł ze środków Funduszu Sprawiedliwości, nadzorowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Minister Ziobro pytany o te kwestie we wtorek wieczorem w TV Trwam ocenił, że teraz "każdy może twierdzić, że stał się ofiarą inwigilacji, to modne się stało". "Państwo polskie byłoby całkowicie niepoważne, gdyby tego rodzaju systemów nie miało na swoim wyposażeniu, ponieważ one pozwalają skutecznie pozyskiwać dane, kiedy polskie prawo od lat na to pozwala" - powiedział Ziobro.

Dodał, że jednym z celów Funduszu Sprawiedliwości jest "podejmowanie działań, które przeciwdziałają popełnianiu przestępstw".

"To jest oczywiście burza w szklance wody, pic i fotomontaż, który organizuje opozycja. Zresztą nie wiem, na czym oni opierają swoje wielkie nadzieje, że to przyniesie zmiany pozytywne w sondażach. Pewnie to wynika ze strachu tych, wobec których ten system mógł być zgodnie z prawem używany i pozwolił na pozyskanie danych, które są niezbędne dla wyjawienia działalności przestępczej" - powiedział Ziobro pytany o obrady senackiej komisji.

Jak przyznał minister sprawiedliwości "ten system rzeczywiście był w niektórych sprawach - o ile wiem - skuteczny". "Jest to w pełni legalny system i są to kłamstwa i bujdy na resorach, że tylko jest on przeznaczony do spraw terrorystycznych" - podkreślił szef MS. "Po prostu postęp technologii sprawia, że za tym postępem technologii musi również postępować polskie państwo, każde państwo demokratyczne, zyskując narzędzia skuteczne do pozyskiwania danych" - wyjaśnił minister.

Dodał, że w ostatnich latach bardzo popularne stały się komunikatory internetowe, na które "zwykłe podsłuchy telefoniczne, te stosowane do tej pory w telefonach, nie działały". "W związku z tym państwo było obowiązane kupić taki system, który pozwoli w sposób skuteczny tropić osoby, co do których jest podejrzenie, że popełniały przestępstwo i to jest w pełni legalny system" - zaznaczył.

"Gdyby państwo polskie nie pozyskało narzędzi jak ten program, ale to jest nie tylko taki program, bo to nie jest jedyny program, który pozwala na pozyskiwanie danych z nowoczesnych środków komunikowania elektronicznego, to byłaby podstawa do zwołania komisji śledczej i wyjaśnienia, dlaczego polskie państwo pozwoliło przestępcom hasać całkowicie bezkarnie w obszarze informacji" - powiedział Ziobro.

Senacka komisja nadzwyczajna została powołana w ubiegłym tygodniu w związku z doniesieniami o nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus przez polskie służby. Według ustaleń działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowany był właśnie Brejza, a także adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Senacka komisja nie ma uprawnień śledczych jak komisja śledcza, którą może powołać Sejm. Szef tej komisji Marcin Bosacki zapowiadał, że choć Senat nie ma uprawnień śledczych, to komisja będzie wzywać przedstawicieli organów państwowych zajmujących się służbami specjalnymi. Oprócz przedstawicieli instytucji państwowych, komisja zamierza wzywać ekspertów, prawników i specjalistów od działań służb specjalnych

PAP

Wiadomości

W jakim celu tak naprawdę Sikorski poleciał do USA?

Szef MSZ zapowiedział duży pakiet sankcji przeciwko Rosji

Znaleziono nieznaną roślinę sprzed 310 mln lat

Co Trump powiedział Dudzie o Polsce? To najważniejsze

Rosyjskie ataki na Kijów i inne części kraju. Są ofiary

Elon Musk chce przyśpieszyć zakończenie misji ISS

Kontrowersyjna walka MMA wywołała oburzenie | FILM

NATO rozbuduje systemu rurociągów w kierunku wschodniej Europy

Strzelanina w szpitalu w USA: Nie żyje policjant i porywacz

Zawalił się dach w centrum handlowym, zginęło co najmniej 6 osób

Uchodźca z Syrii zaatakował przed wyborami w Niemczech

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

Andrzej Duda: Donald Trump potwierdził sojusz polsko-amerykański

Przyszli pod dom liderki AfD i ...

Pęk: bez Stanów Zjednoczonych Europa nie będą miały znaczących gwarancji bezpieczeństwa

Najnowsze

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

Co Trump powiedział Dudzie o Polsce? To najważniejsze

Rosyjskie ataki na Kijów i inne części kraju. Są ofiary

Elon Musk chce przyśpieszyć zakończenie misji ISS

Kontrowersyjna walka MMA wywołała oburzenie | FILM

W jakim celu tak naprawdę Sikorski poleciał do USA?

Szef MSZ zapowiedział duży pakiet sankcji przeciwko Rosji

Znaleziono nieznaną roślinę sprzed 310 mln lat