Stowarzyszenie Memoriał uznało zabójstwo jednego z liderów opozycji w Rosji Borysa Niemcowa za mord polityczny. Zarzuciło też władzom tego kraju stworzenie przesłanek dla tej zbrodni.
"Nie znamy jeszcze nazwisk wykonawców, organizatorów i zleceniodawców morderstwa. Możemy jednak wyraźnie powiedzieć, że to rosyjskie władze stworzyły wszelkie przesłanki dla zabójstwa Borysa Niemcowa" - oświadczył Memoriał, rosyjska organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie.
Stowarzyszenie zauważyło, że "w ostatnich latach i miesiącach władze Rosji i usłużne wobec nich środki masowego przekazu stworzyły atmosferę nienawiści do ludzi o odmiennych poglądach".
"Państwowa propaganda nie tylko "podświetla", jak reflektor, cele dla morderców, ale także stwarza u nich poczucie bezkarności. Opozycyjnych, a nawet po prostu niezależnych aktywistów i polityków nazywają wrogimi agentami, w istocie rzeczy ogłaszając ich +dozwolonymi celami+" - podkreślił Memoriał.
Organizacja przypomniała, że "na 1 marca telewizja NTV zapowiedziała pokaz kolejnej serii cyklu "Anatomia zdrady", w którym Borysowi Niemcowowi wyznaczono rolę jednego z głównych "wrogów"". W sobotę prokremlowska stacja jednak odwołała emisję filmu i przestała nadawać zwiastuny.
Memoriał zaznaczył, że "sprawy nie ograniczają się do propagandy: z podpowiedzią władz powstał "Antymajdan" - oddziały szturmowców, otwarcie deklarujące zamiar siłowego, pozaprawnego zdławienia opozycji".
"Siły te są ściśle związane z "pospolitym ruszeniem", walczącym na wschodzie Ukrainy, skąd do Rosji wracają ludzie mający doświadczenie otwartej i bezkarnej przemocy zbrojnej" - wskazało stowarzyszenie.
W podobnym duchu wypowiedział się przyjaciel Niemcowa, inny były pierwszy wicepremier Rosji i szef administracji prezydenta FR Borysa Jelcyna, Anatolij Czubajs, który oznajmił, że "w Rosji stworzono zapotrzebowanie na złość, nienawiść i agresję".
"Jeśli zaledwie kilka dni temu tutaj, w naszym mieście, ludzie idą z plakatem "Dobijemy piątą kolumnę", a dzisiaj zabijają Niemcowa, to zastanówmy się, co wydarzy się jutro?" - oświadczył Czubajs, który obecnie kieruje korporacją państwową Rosnano, zajmującą się nanotechnologiami.
"Wszyscy musimy się zatrzymać. Podkreślam - wszyscy. Władze, opozycja, liberałowie, komuniści, nacjonaliści i konserwatyści. Wszyscy. Czas, by się zatrzymać. I choć przez sekundę zastanowić, dokąd zaprowadzimy Rosję" - wskazał. "Mam nadzieję, że ta tragedia pomoże nam to zrobić" - dodał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"
Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy
Polska 2 listopada – co wydarzyło się tego dnia
Onet rozpływa się nad sukcesem Orlenu, ale nie wspomina kto jest tego sukcesu ojcem. O Obajtku tylko źle, albo wcale?