- Jestem przekonany, że z coraz bogatszym światem uczelni wyższym w Polsce jesteśmy bliżej celu poszukiwania najlepszych rozwiązań gospodarczo-społecznych – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji roku szkolnego na Uniwersytecie Wrocławskim.
Premier podkreślił wagę właściwej dystrybucji wiedzy. „Dziś beneficjentem wiedzy są w dużym stopniu ci, którzy potrafią najszybciej przekształcić wiedzę w technologię, czyli międzynarodowe korporacje. Ta wiedza jest skutkiem nagromadzenia wielopokoleniowego kapitału empirycznego” - podkreślił Morawiecki i dodał, że „wraz z rosnącym zjawiskiem globalizacji mamy do czynienia ze wzrostem monopolizacji w skali światowej. Potrzebujemy reguł ogólnoświatowych, które poradzą sobie z kumulowaniem gigantycznej władzy w rękach niewielu korporacji” - podkreślił Morawiecki.
- Potrzebujemy regulacji antymonopolowych zapobiegających wykorzystaniu rajów podatkowych. To jednocześnie mechanizm poprzez, który możemy budować bardziej sprawiedliwy redystrybucyjny system podatkowy, również w skali światowej – dodał premier.
Premier @MorawieckiM na #UniwersytetWrocławski: Dziś wraz z rosnącym zjawiskiej globalizacji mamy do czynienia ze wzrostem monopolizacji w skali światowej. Potrzebujemy reguł ogólnoświatowych, które poradzą sobie z kumulowaniem gigantycznej władzy w rękach niewielu korporacji.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 30, 2021
Premier @MorawieckiM na #UniwersytetWrocławski: Mamy do czynienia z firmami, które nagromadziły ogromny kapitał i mogą coraz wyżej wspinać się na piramidę zaawansowania technologicznego i technicznego.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 30, 2021
Premier @MorawieckiM na #UniwersytetWrocławski: Potrzebujemy regulacji antymonopolowych zapobiegających wykorzystaniu rajów podatkowych. To jednocześnie mechanizm poprzez, który możemy budować bardziej sprawiedliwy redystrybucyjny system podatkowy, również w skali światowej.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 30, 2021
Premier @MorawieckiM na #UniwersytetWrocławski: Dziś beneficjentem wiedzy są w duzym stopniu ci, którzy potrafią najszybciej przekształcić wiedzę w technologię, czyli międzynarodowe korporacje. Ta wiedza jest skutkiem nagromadzenia wielopokoleniowego kapitału empirycznego.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 30, 2021
Premier @MorawieckiM na #UniwersytetWrocławski: Dziś wiemy, że w ekonomii nie ma powszechnie obowiązujących praw. Pomiędzy eksportem i importem, popytem i podażą gospodarki zachodzi tak wiele współzależności, że nie jesteśmy w stanie tego ująć w jednym systemie.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 30, 2021