Marsz dla Życia i Rodziny. "To wydarzenie radosne, mające na celu afirmację życia od poczęcia do naturalnej śmierci"
– Marsz przejdzie ulicami Warszawy po raz jedenasty. Co roku dołączają do nas kolejne środowiska, doszliśmy do tego, że marsze odbywają się w 144 miejscach w całej Polsce – mówił w studiu Telewizji Republika Paweł Kwaśniak, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, organizator warszawskiego marszu.
Goście Antoniego Trzmiela – Paweł Kwaśniak oraz Katarzyna Dobrowolska (Instytut Na Rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris") – zachęcali w studiu Telewizji Republika nie tylko do wzięcia udziału w 11. już marszu ale także do zainteresowania się inicjatywami związanymi z tą tematyką.
Marsze w całej Polsce odbędą się w niedzielę 15 maja. Mogą wziąć w nich udział wszyscy, którzy deklarują przywiązanie do wartości życia ludzkiego w każdej fazie jego rozwoju. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, po manifestacji będą miały miejsce festyny i pikniki rodzinne. Czytaj więcej
Pełna ochrona życia, w każdym wieku
Jak zachęcał Paweł Kwaśniak, co roku do marszu dołączają kolejne środowiska. – To wydarzenie radosne, mające na celu afirmację życia od poczęcia do naturalnej śmierci, oraz promowanie rodziny jako środowiska praktykowania miłości małżeńskiej – mówił organizator warszawskiego marszu.
Katarzyna Dobrowolska zapowiedział też, że w czasie marszu zbierane będą podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą, która ma zapewnić pełną ochronę (także prawną) życia poczętego. – Życie powinno podlegać ochronie cały czas – tłumaczyła. Zbieranie podpisów będzie trwało do 6 lipca.
Przedstawicielka "Ordo Iuris" podkreśliła też w rozmowie, że w nowym projekcie nie chodzi o karanie kobiet, które są w trudnej sytuacji życiowej, ale o zapewnienie im pomocy, przy jednoczesnym uszanowaniu praw dziecka. – Nasz projekt przewiduje, aby pełnia władzy dotyczącej karania byłaby oddana w ręce wymiaru sprawiedliwości. Podkreślam też, że nasz projekt nie przewiduje karania kobiet, który w nienaumyślny sposób doprowadziły do śmierci dziecka – dodała.
– Dodatkowo, sąd będzie mógł odstąpić albo złagodzić karę (w przypadku dokonania nielegalnej aborcji - red.), ale każdy taki przypadek powinien być rozpatrzony – dodał Kwaśniak.
Równolegle do projektu zaostrzającego prawo aborcyjne, działacze podkreślili, że pracują nad nowymi przepisami, które miałyby pomóc samotnym kobietom i rodzinom w trudnej sytuacji życiowej, związanej z urodzeniem dziecka.