„Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Maroku wzrosła do 2012 osób” – podała marokańska telewizja państwowa, powołując się na oświadczenie ministerstwa spraw wewnętrznych.
„Liczba rannych wzrosła do 2059. 1404 osoby są w stanie krytycznym” – dodało marokańskie MSW.
Epicentrum trzęsienia, do którego doszło w piątek o godz. 23.11 czasu lokalnego, znajdowało się ok. 71 km na południowy zachód od Marrakeszu na głębokości 18,5 km - podały amerykańskie służby geologiczne. Trzęsienie miało magnitudę 6,8; wstrząsy wtórne o sile 4,9 nastąpiły 19 minut po nim.
Większość ofiar zginęła w trudno dostępnych obszarach górskich Atlasu Wysokiego, w Marrakeszu i pięciu prowincjach w pobliżu epicentrum trzęsienia ziemi.
Marrakesz to dawna stolica Maroka, licznie odwiedzana przez zagranicznych turystów. Tam na placu Dżemaa al-Fna runął minaret meczetu, a niektóre domy w ciasnej zabudowie zawaliły się. Miasto to od 9 października miało być gospodarzem dorocznych spotkań Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Prawie wszystkie domy w rejonie Asni, około 40 km na południe od Marrakeszu, zostały uszkodzone, a mieszkańcy przygotowywali się do spędzenia nocy na zewnątrz. Brakuje tam żywności i innych podstawowych artykułów.
Wstrząsy były odczuwalne nawet w Huelvie i Jaen na południu Hiszpanii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że w Marrakeszu i okolicach poszkodowanych jest ponad 300 000 osób.
Algieria, która w 2021 r. zerwała stosunki z Marokiem po eskalacji napięć między obydwoma krajami w związku z konfliktem w Saharze Zachodniej, oświadczyła, że otworzy przestrzeń powietrzną dla lotów humanitarnych i medycznych do Maroka.
Według amerykańskiej służby geologicznej było to najbardziej tragiczne trzęsienie ziemi w Maroku od 1960 r., kiedy zginęło co najmniej 12 000 osób.