Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w piątek na antenie TV Republika, że nadzór nad śledztwem dotyczącym katastrofy smoleńskiej powierzył Markowi Pasionkowi. Jak dowiedział się portal Niezależna.pl, prokurator ma skompletować i stanąć na czele specjalnego zespołu.
Pasionek został odsunięty od prowadzenia śledztwa ws. katastrofy rządowego Tupolewa przez byłego szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej gen. Krzysztofa Parulskiego. W 2011 r. w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" Pasionek nie ukrywał, że podczas spotkania z przedstawicielami FBI w ambasadzie USA prosił o przekazanie informacji dotyczących tragedii z 10 kwietnia 2010 r.
Prokurator chciał uzyskać od Amerykanów zdjęcia satelitarne, ewentualny nasłuch elektroniczny rozmów prowadzonych zarówno w samolocie, jak i na wieży kontroli lotów w Smoleńsku oraz inne materiały będące w dyspozycji amerykańskich tajnych służb, które mogłyby stanowić dowody w śledztwie.
Najważniejsze śledztwo
Jak poinformował w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odsunięty za rządów PO-PSL prokurator wraca do śledztwa smoleńskiego. – Nadzór nad tym postępowaniem powierzyłem Markowi Pasionkowi, który jest bardzo doświadczonym śledczym, a poza tym przez krótki czas zajmował się już tą sprawą. To wysokiej próby karnista i jestem przekonany, że oddaję tę sprawę w dobre ręce – mówił w TV Republika Ziobro.
Portal Niezależna.pl przypomina, że na początku kwietnia NPW przestanie istnieć, a postępowanie dotyczące tragedii smoleńskiej przejmie prokuratura cywilna. Z ustaleń serwisu wynika, że najważniejszym śledztwem w Polsce zajmie się specjalnych zespół prokuratorów, których skompletuje, a następnie będzie nadzorował Marek Pasionek.
6. rocznica
Za niespełna miesiąc minie 6 lat od katastrofy smoleńskiej, którą Sejm uznał za największą powojenną tragedię Polski. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego Tu-154M zginął prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz najważniejsi dowódcy Sił Zbrojnych, elity polityczne i duchowe narodu. Delegacja leciała do Rosji na uroczystości rocznicy zbrodni katyńskiej.
Podkomisję, która na nowo zajmie się wyjaśnianiem przyczyn tragedii, powołał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Pierwsze niejawne posiedzenie podkomisji, która na podstawie rozporządzenia szefa MON funkcjonuje w ramach Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP), odbyło się w zeszłym tygodniu w Warszawie. CZYTAJ WIĘCEJ