W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach o godzinie 10:00 rozpoczęła się msza beatyfikacyjna Hanny Chrzanowskiej, byłej krakowskiej pielęgniarki, współpracownicy kardynała Karola Wojtyły i prekursorki pielęgniarstwa społecznego w Polsce. Uroczystą mszę świętą odprawił kardynał Angelo Amato, watykański prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Postać Hanny Chrzanowskiej wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 40-lecia wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, w przeddzień beatyfikacji polskiej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej.
Kard. Amato, podczas beatyfikacyjnej mszy nazwał błogosławioną „latarnią światła w ciemności ludzkiego bólu”.
- W osobie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, dokładnie w 45. rocznicę jej narodzin dla nieba, Kościół świętuje kreatywność chrześcijańskiego miłosierdzia, które na wzór Jezusa dobrego samarytanina szeroko otwiera swoje ramiona, aby przyjąć, otoczyć opieką i troską chorych, cierpiących i słabych - mówił w homilii kardynał Amato.
Przypomniał także słowa kardynała Wojtyły, który podczas pogrzebu błogosławionej w 1973 roku, mówił o niej: „Dziękujemy ci pani Hanno, że byłaś wśród nas, że byłaś wśród nas jakimś wcieleniem chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze, zwłaszcza tego, które mówi „błogosławieni miłosierni””.
Hanna Chrzanowska wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, zapewniając im nie tylko pomoc medyczną i pielęgniarską, lecz także duchową. Dbała o potrzeby podopiecznych oraz ich bliskich, organizując między innymi wyjazdy odpoczynkowe połączone z rekolekcjami, wspierając rozwój intelektualny czy kulturalny pacjentów. Jest uważana za pionierkę domowych hospicjów w naszym kraju.
Zajmowała się pracą pedagogiczną, była autorką książek, w tym podręcznika „Pielęgniarstwo w otwartej opiece zdrowotnej”. Jako osoba głęboko wierząca opracowała „Rachunek sumienia pielęgniarki”. Zmarła na chorobę nowotworową 29 kwietnia 1973 roku.
Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1998 roku, w 2002 zakończył się etap diecezjalny. Dekret heroiczności cnót Hanny Chrzanowskiej został ogłoszony 30 września 2015 roku, a 7 lipca ubiegłego roku papież Franciszek podpisał dekret beatyfikacyjny.
Za cud dokonany za wstawiennictwem Hanny Chrzanowskiej uznano uzdrowienie w 2001 roku po rozległym wylewie krwi do mózgu Zofii Szlendak-Cholewińskiej.
10.00
— Mariusz Talarek (@mstalarek) 28 kwietnia 2018
Rozpoczynają się uroczystości beatyfikacjne pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. Kraków Łagiewniki. Bazylika Bożego Miłosierdzia. Bogu niech będą dzięki! #HannaChrzanowska #beatyfikacja pic.twitter.com/Nqn38tbaIM