„Mamy możliwość, aby wspierać rozwój Polskich rodzin”. Barbara Socha o Strategii Demograficznej 2040:
- Samorządy mają duże możliwości, by wspierać prorodzinny rozwój zrównoważony-mówiła na briefingu prasowym wiceminister rodziny Barbara Socha. Piątkowym spotkaniem samorządowców z Zachodniopomorskiego rozpoczął się w Szczecinie cykl szerokich konsultacji społecznych projektu Strategii Demograficznej 2040.
17 czerwca rząd zaprezentował projekt Strategii Demograficznej 2040, której celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.
W Szczecinie Barbara Socha spotkała się z samorządowcami z woj. zachodniopomorskiego. Wiceminister zaznaczyła, że resorty, w tym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, pracowały nad nim przez ostatnie kilkanaście miesięcy.
Wiceminister @barbarasocha w #Szczecin: dzisiaj rozpoczynamy szerokie konsultacje społeczne projektu #StartegiaDemograficzna - to jest efekt przeanalizowanych badań, wszelkich źródeł wiedzy dot. dzietności, a także wynik rozmów z ekspertami z tej dziedziny. #NajwiększeWyzwanie pic.twitter.com/SoZWaOOuyK
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) July 2, 2021
Rola samorządów jest nie do przecenienia
- Dziś przyjeżdżamy z projektem założeń. Chcemy się nim podzielić, chcemy zainspirować samorządowców do zapoznania się z tym dokumentem, do wykorzystania tych zasobów, które mają gminy i powiaty, do tego, by rozwój zrównoważony był możliwy. My ten rozwój zrównoważony rozumiemy również z perspektywy demograficznej - mówiła Socha.
Zaznaczyła, że do takiego myślenia o inwestycjach z perspektywy rodzin będzie namawiać samorządy. Jak mówiła, ich rola „jest tutaj nie do przecenienia, jest potężna”.
- Samorządy mają duże zasoby do tego, by taki rozwój prorodzinny, zrównoważony wspierać, tworzyć, projektować lokalnie - podkreśliła wiceminister Socha.
???? Ruszyły konsultacje społeczne projektu #StartegiaDemograficzna 2040!
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) June 18, 2021
???????? Możecie zgłaszać Wasze uwagi i propozycje na adres: ???? [email protected]. #SD2040 #NajwiększeWyzwanie
ℹ️ https://t.co/k6QBJk2VMT pic.twitter.com/K8kPa9NKNv
Co zawiera Strategia Demograficzna 2040?
Socha zwróciła uwagę, że projekt Strategii Demograficznej 2040 podzielony został na 12 kluczowych obszarów. W ocenie wiceminister obszar zabezpieczenia finansowego rodzin w dużej mierze jest zrealizowany i stoi na bardzo wysokim poziomie dzięki flagowemu rządowemu programowi 500+ i innym będącym jego kontynuacją. Teraz, jak podkreśliła, należy się zabrać za kolejne cztery obszary: politykę mieszkaniową, rozwój opieki nad dziećmi do lat 3, rozwój rynku pracy, który będzie przyjazny rodzinom i rodzicom oraz kwestie związane z obszarem zdrowia.
- Polityka mieszkaniowa i rynek pracy to, jak wskazują Polacy, główne bariery, które powodują, że młodzi ludzie rezygnują bądź odkładają na odległą przyszłość decyzje o założeniu rodziny, posiadaniu potomstwa - zaznaczyła Socha.
W ocenie wiceminister na kwestie rynku pracy samorządowcy mają relatywnie mniejszy wpływ, natomiast na politykę mieszkaniową są w stanie bardzo istotnie wpłynąć.