11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił z Magdeburga, zwierzchnictwo nad Polską Siłą Zbrojną. W tym samym dniu zakończyła się także I Wojna Światowa. Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość.
Zagarnianie kolejnych ziem polskich przez Austrię, Prusy i Rosję doprowadziło w roku 1795 do zniknięcia Rzeczpospolitej Polskiej z mapy Europy. Każde pokolenie, któremu przyszło żyć w tym czasie musiało dokonać dramatycznego wyboru pomiędzy wyrzeczeniem się polskości, co oznaczało ułatwienie sobie życia i kariery, a jej zachowaniem i byciem obywatelem drugiej kategorii.
Obraz, jaki klaruje się z naszej historii, narodowych powstań i napoleońskiej epopei to jednak obraz ludzi, którzy przez te wszystkie lata pielęgnowali pamięć zwycięstw, klęsk i ofiar poprzednich pokoleń, to obraz ludzi którzy kultywowali ojczystą tradycję, kulturę i język. O wielkości patriotycznego ducha Polaków świadczy fakt, iż przebrnąwszy przez ponad wiek bezwzględnej rusyfikacji i germanizacji nie utracili nadziei i potrafili wykorzystać sprzyjające okoliczności.
Obchodzimy dziś 95. rocznicę dnia, w którym Marszałek Józef Piłsudski przejął od Rady Regencyjnej władzę wojskową, symboliczną datę odzyskania niepodległości. Oto przed uciskanym przez lata narodem polskim stanęło zadanie odbudowy Ojczyzny. Chylimy dziś czoła przed Tymi, którzy zarówno szablą, jak i ciężką pracą wywalczyli Niepodległą Rzeczpospolitą. Cześć Ich pamięci!
ap, Telewizja Republika, fot. Flickr/Piotr Drabik/CC